Vierka12345
20.07.12,09:02
Dobry den,
potrebovala by som poradit. 29.6. som podpisala kupnopredajnuzmluvu na byt a v ten den bola vyplatena aj suma za byt, aj bol poslanyelektronicky navrh na zapis do katastra. Majitel bytu vsak nahle zomrel 1. 7,cize dva dni po predaji bytu. Na liste vlastnictva uz som sice zapisana ajvsetko, avsak dnes som bola na katastri, aby mi dali list vlastnictva resp.vypis a zaskocilo ma, ze zo zadnej strany je napisane, ze som sa stalavlastnikom bytu na zaklade kupnej zmluvy cislo tej a tej zo dna 12. 7. Ako je totomozne? Nemoze mi z toho hrozit riziko, ze byt pojde do dedicskeho konania pozosnulom?
Ako som povedala, na liste vlastnictva uz som zapisana, akomajitel, avsak bojim sa toho datumu, nechapem preco tam je 12. 7., ked zmluvabola podpisovana u notarky 29.6...
Dakujem velmi pekne za akukolvek radu
Vierka
s.renka
20.07.12,07:19
Dátum 12.7. je dátum, kedy bol povolený vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Kúpna zmluva nadobúda platnosť dňom jej podpísania - teda medzi účastníkmi zmluvy sú skutočnosti v zmluve uvedené záväzné dňom jej podpísania, v Tvojom prípade 29.6. Právne účinky však zmluva nadobúda až dňom povolenia vkladu do katastra nehnuteľností, v Tvojom prípade teda 12.7. - V notárskej zmluve je to obyčajne tiež uvedené. Nemusíš mať obavy, že by bol byt zahrnutý do dedičstva po zosnulom predávajúcom, nakoľko v čase jeho smrti už vlastne byt nebol jeho.
bubkoch
20.07.12,07:45
Dátum 12.7. je dátum, kedy bol povolený vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Kúpna zmluva nadobúda platnosť dňom jej podpísania - teda medzi účastníkmi zmluvy sú skutočnosti v zmluve uvedené záväzné dňom jej podpísania, v Tvojom prípade 29.6. Právne účinky však zmluva nadobúda až dňom povolenia vkladu do katastra nehnuteľností, v Tvojom prípade teda 12.7. - V notárskej zmluve je to obyčajne tiež uvedené. Nemusíš mať obavy, že by bol byt zahrnutý do dedičstva po zosnulom predávajúcom, nakoľko v čase jeho smrti už vlastne byt nebol jeho.

v principe mas pravdu, ale ta posledna veta je nepresna ... v case smrti ten byt patril este zosnulemu, ale to na veci nic nemeni ... kupujuci by sa nemusel obavat ziadnych problemov ani keby predavajuci zomrel minutu po podpise zmluvy a pred podanim navrhu na vklad na kataster ...
na dedicov by presli vsetky zaväzky vyplyvajuce zo zmluvy, čize obchod by sa normalne dokoncil akokeby predavajuci žil ...
Vierka12345
20.07.12,07:59
Ahoj bubkoch,

no ved to je ten problem, ze kebyze presli zavazky na dedicov, tak by to trvalo mozno aj 2 roky, kym by bol byt skutocne moj, kedze zijeme na Slovensku a vsetko dlho trva..:o{ Preto by som bola najradsej, keby predmetny byt do ziadneho dedicskeho konania nesiel a jednoducho uz je moj bez akychkolvek pravnych prietahov vyplyvajucich z dedicskeho konania...:o{ A okrem toho, kym by sa neskoncilo dedicske konanie, tak by som ho nemohla ani predat, keby som nahodou potrebovala... Takze dufam, ze je vsetko ok a ziadne dedicske konanie na uz mojom byte prebiehat nebude...:o}

Dakujem velmi pekne za odpovede

Vierka
bubkoch
20.07.12,08:05
Ahoj bubkoch,

no ved to je ten problem, ze kebyze presli zavazky na dedicov, tak by to trvalo mozno aj 2 roky, kym by bol byt skutocne moj, kedze zijeme na Slovensku a vsetko dlho trva..:o{ Preto by som bola najradsej, keby predmetny byt do ziadneho dedicskeho konania nesiel a jednoducho uz je moj bez akychkolvek pravnych prietahov vyplyvajucich z dedicskeho konania...:o{ A okrem toho, kym by sa neskoncilo dedicske konanie, tak by som ho nemohla ani predat, keby som nahodou potrebovala... Takze dufam, ze je vsetko ok a ziadne dedicske konanie na uz mojom byte prebiehat nebude...:o}

Dakujem velmi pekne za odpovede

Vierka

nemyslim ze by proces bol taky ako popisujes, teda ze by byt isiel do dedicskeho konania ...
draik
20.07.12,12:29
Byt ako taký by sa nedelil medzi dedičov, ani by správa katastra nemohla z dôvodu úmrtia zastaviť konanie. Najvyšší súd judikoval, že zmluvné strany sú viazané prejavom svojej vôle, teda do procesnoprávnej stránky za zomrelého ohľadom konania na katastri nastupujú dedičia. Z právneho hľadiska síce byt patrí do dedičstva (dedí sa ku dňu smrti poručiteľa), to však neznamená, že kúpna zmluva s poručiteľom by z tohto dôvodu bola neplatná.
Zuzy
27.07.12,11:49
Dobrý deň, s manželom plánujeme kúpiť garáž, na katastri to zapíšu do bezpodielového spoluvlastníctva, alebo môže kupovať aj jeden z nás? Za odpoveď ďakujem
misoft
27.07.12,12:35
Byt ako taký by sa nedelil medzi dedičov, ani by správa katastra nemohla z dôvodu úmrtia zastaviť konanie. Najvyšší súd judikoval, že zmluvné strany sú viazané prejavom svojej vôle, teda do procesnoprávnej stránky za zomrelého ohľadom konania na katastri nastupujú dedičia. Z právneho hľadiska síce byt patrí do dedičstva (dedí sa ku dňu smrti poručiteľa), to však neznamená, že kúpna zmluva s poručiteľom by z tohto dôvodu bola neplatná.
....pokiaľ by ju nenapadli (čo sa môže kľudne stať).
draik
27.07.12,13:10
Dobrý deň, s manželom plánujeme kúpiť garáž, na katastri to zapíšu do bezpodielového spoluvlastníctva, alebo môže kupovať aj jeden z nás? Za odpoveď ďakujem
Ak máte BSM, tak garáž bude patriť do BSM bez ohľadu na to, či by bola napísaná na LV len na jedného z manželov.
draik
27.07.12,13:11
písal som, že nebude neplatná iba z dôvodu úmrtia prevodcu...