emars
20.07.12,09:18
Dobrý deň,
zvažujem kúpu bytu, ktorého 1 izba, kuchyňa + chodba sú rohové, a keďže moja známa v takom istom byte býva, viem, že je to byt veľmi studený, a je priam nemožné v zime ho vykúriť. Od predávajúceho viem, že sa plánuje zateplenie bytovky, avšak nemám šajnu aký to má vlastne efekt. Doteraz som bývala v byte, kde zo všetkých strán sú susedia, takže sme v zime mali príjemne teplo. Keď sa takýto rohový chladný byt zateplí, bude to porovnateľné s takýmto stredovým bytom? Alebo čo vlastne od toho zateplenia možno očakávať?
Vďaka
PASKOV
20.07.12,13:31
Doporučuji zateplit BD kvalitně aspoň na úroveň:

25 kWh/m2.


PS1
Polystyrén 8 cm je obyčejný drzý podvod.

PS2
Současná cena tepla CDT je na úrovni:

100 EUR / MWh
emars
20.07.12,14:45
Poviem pravdu, som totálny laik. Takže z tohto príspevku som pochopila len to, že 8 cm polystyrén je nanič :D
Pokiaľ viem, panelák bude zatepľovať istá nemenovaná firma, pripájam link na ich stránku, kde je nejaký článok o ich činnosti a tiež certifikáty, z ktorých sa možno dočítate aké materiály pri zatepľovaní táto firma používa

linky odstránené
tictac7
20.07.12,20:00
Poviem pravdu, som totálny laik. Takže z tohto príspevku som pochopila len to, že 8 cm polystyrén je nanič :D
Pokiaľ viem, panelák bude zatepľovať istá nemenovaná firma, pripájam link na ich stránku, kde je nejaký článok o ich činnosti a tiež certifikáty, z ktorých sa možno dočítate aké materiály pri zatepľovaní táto firma používa



prosím, tie linky si vymaž - je jedno, či sem dáš názov firmy alebo link - je to reklama....

...napriek tomu, dobre, že si sem ten link dala. Neviem, viem, že treba dať šancu aj novým. Avšak - firma má 2,5 roka, druhý názov, ZI vo výške 6 tis. - ako asi bude platiť prípadné škody? Aké záruky dáva? Aké má firma aktíva? Ani ÚZ za roky 2009 a 2010 nie je ešte v ZL. Jednoosobová s.r.o. - je aj SZČO, má úver so záložným právom, pred 2 rokmi aj ako SZČO začal takúto činnosť vykonávať. Má aj poskytovanie pôžičiek...v zozname veriteľov ho však neviem nájsť.....

doplnok k otázke:

certifikáty - aj vodičák má milión ľudí - a všetko je len o praxi a o zodpovednosti
...keď už je odsúhlasená firma, tak si nepomôžeš....
...mám rožný byt....zateplili sme.....je mi hroooozneeee....je mi teeeeploooo

...máme však desinu...
PASKOV
21.07.12,05:40
Za kvalitu projektu zateplení nese zodpovědnost projektant.

Chytračení projektanta často vede k návrhu toho
nejhoršího možného zateplení, neboť mu to umožňuje legislativa SR.

Investor musí rozumět tomu, co vlastně od zateplení chce.

PS1
Příklad č1. úspor zateplení:

Byt: 80 m2
Kvalitní zateplení: 25 kWh/m2
Spotřeba tepla za rok: 80 x 25 = 2 000 kWh = 2 MWh
Cena tepla pro rok 2012 centrální dodavatel tepla:
100 EUR / MWh

Zaplatíme za teplo ÚT: 2 x 100 = 200 EUR


Příklad č2. úspor zateplení:

Byt: 80 m2
Obvyklé zateplení: 75 kWh/m2
Spotřeba tepla za rok: 80 x 75 = 6 000 kWh = 6 MWh
Cena tepla pro rok 2012 centrální dodavatel tepla:
100 EUR / MWh

Zaplatíme za teplo ÚT: 6 x 100 = 600 EUR

PS2
Vidíme, že ušetříme minimáně 400 EUR každý rok.
luja5
21.07.12,13:01
Mám tiež rohový byt, pričom len jedna stena jednej izby je spoločná so susedným bytom a časť bytu je orientovaná na sever. Myslím si, že teplotu v byte neovplyvňuje len to, či je rohový alebo stredový, ale vplyv majú aj iné faktory, z ktorých niektoré môže vlastník bytu ovplyvniť a iné nie (vychádzam z poznatkov v našom dome a zo skúseností vo svojom byte). U nás v niektorých rohových bytoch bolo pred zateplením domu teplejšie, ako v stredových.
K efektu zateplenia v našom dome (aj podľa reakcií susedov -zatepľovali sme minulý rok jar/leto):
V rohových bytoch (ale aj v ostatných) sa v zime dosť oteplilo. Okrem fasády sa zateplili aj stropy pivničných priestorov a strop spoločných chodbových priestorov za vstupom do domu, nad ktorým je izba rohového bytu na 2. podlaží. Výmenou vchodových dverí do domu a zasklení únikových východov a pivničných okien prestalo v dome ťahať a zamedzilo sa dovtedy nepríjemnému prievanu v celom dome (pred zateplením sme najmä pri studenom veternom počasí mávali pocit, že v dome je väčšia zima, ako vonku). Značne sa tým oteplilo v spoločných chodbových priestoroch, čo (myslím si) malo ďalší priaznivý dopad na oteplenie v byte - dve izby v mojom byte susedia s týmito priestormi a tiež studený vzduch prestal vnikať do bytu a zbytočne ho ochladzovať pri vchádzaní do bytu/vychádzaní z bytu.
sito
21.07.12,19:27
Dobrý deň,
zvažujem kúpu bytu, ktorého 1 izba, kuchyňa + chodba sú rohové, a keďže moja známa v takom istom byte býva, viem, že je to byt veľmi studený, a je priam nemožné v zime ho vykúriť. Od predávajúceho viem, že sa plánuje zateplenie bytovky, avšak nemám šajnu aký to má vlastne efekt. Doteraz som bývala v byte, kde zo všetkých strán sú susedia, takže sme v zime mali príjemne teplo. Keď sa takýto rohový chladný byt zateplí, bude to porovnateľné s takýmto stredovým bytom? Alebo čo vlastne od toho zateplenia možno očakávať?
Vďaka

Byt je nad nevykurovaným suterénom. A bývala v ňom zima. Zlom nastal, keď sa vykurovací systém hydraulicky vyreguloval. A keď sa zateplil obvodový plášť, paráda!

Náklady na vykurovanie bytu za rok 2011, 227 euro, m2/3,78 euro. Tiež paráda!

Ak je systém vyregulovaný, už teraz by nemal byť problém s teplotou v tom byte. Iná situácia môže nastať ak budú v dome PRT a nebude tomu bytu zohľadnená ochladzovaná plocha, a to aj po zateplení. Ale nie je to len o tom. Je to fyzika, ale aj psychika. Je to v človeku, v ľuďoch.