spajkinko
20.07.12,13:16
chcem kúpiť nehnutelnosť, ale banka mi nechce dať podnikateľský úver, ale dá mi úver ako súkromnej osobe. Danú nehnutelnosť potrebujem na podnikanie. Ako by sa dala previesť budova zo súkromnej osoby do majetku firmy?
Ice dive
20.07.12,11:42
no ak ti dajú úver ako fyzickej osobe a bude na LV ťarcha, tak pokiaľ úver nesplatíš, tak ti banka nepovolí prevádzať nehnuteľnosť na sro...
čisto teoreticky si môže tvoja sro nehnuteľnosť od teba ako fyzickej osoby prenajať a môžeš si dať do nákladov úroky z hypotéky a tak vytvoriť v sro náklady.. (pozor však na dodaňovanie uplatnených nákladov, ak by si nehnuteľnosť do 5 rokov predal... )
Economic
20.07.12,11:51
no ak ti dajú úver ako fyzickej osobe a bude na LV ťarcha, tak pokiaľ úver nesplatíš, tak ti banka nepovolí prevádzať nehnuteľnosť na sro...
čisto teoreticky si môže tvoja sro nehnuteľnosť od teba ako fyzickej osoby prenajať a môžeš si dať do nákladov úroky z hypotéky a tak vytvoriť v sro náklady.. (pozor však na dodaňovanie uplatnených nákladov, ak by si nehnuteľnosť do 5 rokov predal... )


Neviem presne, nie som si istá, ale úroky podľa mňa si nemôže uplatňovať do nákladov, ak nehnuteľnosť nie je zaradená v majetku firmy. Uvidíme, či niekto ešte zareaguje. Rieš takéto veci s tvojou účtovníčkou.
spajkinko
20.07.12,12:42
pýtal som sa a účtovníčka tiež nevie... ja nemám sro, som SZČO, vediem JÚ a toto je administratívna budova, kde by som ešte prenajímal priestory, čiže je to plne budova na podnikateľské účely. Budova vyžaduje rekonštrukciu, takže aj náklady na ňu by som nemohol zaúčtovať, takisto odpisy...
spajkinko
27.07.12,08:21
Ak by som si prehlásil sídlo firmy na túto budovu, v tom prípade by som mohol dať do účtovníctva všetky náklady na rekonštrukciu, splátky úveru, odpisy...vlastne by som tú budovu akoby mal v majetku firmy?

Poraďte, čo s tým!