Stani3
20.07.12,13:17
Viem že sa tu veľa písalo o téme vyúčtovania kúrenia, ale neviem nájsť odpoveď na to, že ak sú merače v bytoch, a vlastníci sa dohodnú, že celé kúrenie sa bude účtovať podľa m2 bytu, je to tak správne ? Jedná sa totiž o to, že vlastním byt, ktorý chcem predať, stojí prázdny skoro 3 roky, a kúrenie mi účtujú podľa m2 bytu, aj keď mám všetky radiátory vypnuté, vraj to väčšina vlastníkov takto odsúhlasila. Poraďte mi prosím . Ďakujem.
Kvaka
20.07.12,11:29
Viem že sa tu veľa písalo o téme vyúčtovania kúrenia, ale neviem nájsť odpoveď na to, že ak sú merače v bytoch, a vlastníci sa dohodnú, že celé kúrenie sa bude účtovať podľa m2 bytu, je to tak správne ? Jedná sa totiž o to, že vlastním byt, ktorý chcem predať, stojí prázdny skoro 3 roky, a kúrenie mi účtujú podľa m2 bytu, aj keď mám všetky radiátory vypnuté, vraj to väčšina vlastníkov takto odsúhlasila. Poraďte mi prosím . Ďakujem.Ak sa tak väčšina dohodla, musíš to rešpektovať. Radiátory si zapni a nastav ich aspoň na nejakú minimálnu teplotu, lebo tí okolo teba asi nebudú spokojní, keď ich máš vypnuté. Ale načo ste si dávali merače na radiátory, keď ich nevyužívate na rozpočítanie nákladov za kúrenie?
Stani3
20.07.12,11:38
No o tom som žiaľ nerozhodla ja, byt som zdedila, a vlastníci sa rozhodli takto. Čo už. Ďakujem za odpoveď.
sito
21.07.12,17:40
Viem že sa tu veľa písalo o téme vyúčtovania kúrenia, ale neviem nájsť odpoveď na to, že ak sú merače v bytoch, a vlastníci sa dohodnú, že celé kúrenie sa bude účtovať podľa m2 bytu, je to tak správne ? Jedná sa totiž o to, že vlastním byt, ktorý chcem predať, stojí prázdny skoro 3 roky, a kúrenie mi účtujú podľa m2 bytu, aj keď mám všetky radiátory vypnuté, vraj to väčšina vlastníkov takto odsúhlasila. Poraďte mi prosím . Ďakujem.

Začnem troška niekde inde, prebiehala tu na porade, SVB – Bytovky debata o tom kto je vlastníkom balkóna. Balkón, lodžia, terasa, tieto príslušenstvá bytu sú zákonom vyňaté z vlastníctva vlastníkov bytov z ktorých je prístup na príslušenstvá bytu s ich bytu.

Obdobne to je aj s vykurovacím systémom domu, je spoločný! Vypracoval ho projektant tak, aby bola možnosť v každej miestnosti dosiahnuť zákonom stanovenú teplotu podľa vyhlášky 152/2005. Prípadne výmeny radiátorov by mali byť schválené, minimálne spoluvlastníkmi vykurovacieho systému domu. Zákon hovorí o vykurovaní objektu, a vykurovaným objektom je bytový dom v ktorom sú bytové priestory, byty.

Dodávateľ tepla do domu je zo zákona povinný na päte domu osadiť fakturačný merač. Vlastníci domu sú mu to povinní umožniť. Správca domu je povinný náklady na teplo podľa fakturačného merača rozpočítať na jednotlivé byty. Jednoduché, že! Náklady domu 30 000, bytov, bytových jednotiek 30, tak každá bytová jednotka 1 000 peňazí.

Ale, iný zákon hovorí, že treba zohľadniť využívanie služieb poskytovaných domu podľa miery využívania služieb jednotlivými bytmi. Preto sa náklady nerozpočítavajú na jednotku, byt, ale podľa podlahovej plochy jednotky bytu, bytov, m2.

A ďalší zákon ukladá správcovi domu, aby bol systém hydraulický vyregulovaný! Teda, aby do každej miestnosti v ktorej je radiátor bolo možne dodať toľko tepla, ktoré dokáže zabezpečiť zákonom stanovenú teplotu.

A ešte ďalší, ukladá povinnosť správcovi domu namontovať na radiátory Pomerové rozdeľovače tepla. PRT. Ale ak sa vlastníci rozhodnú rozpočítať náklady iným spôsobom ako podľa PRT. Povinnosť správcovi domu namontovať PRT zaniká.

K vášmu prípadu:

Neviem koľko sa v tom dome platilo za jeden PRT na radiátor, ani koľko je v dome radiátorov na ktoré je treba namontovať PRT, ale u nás pred desiatimi rokmi 650 Sk. Po desiatich rokoch, výmena 900 Sk. Asi tam musia byť mechom po hlave je....., vlastníci bytov! Toľké peniaze a nulový úžitok, nulové využitie PRT.

Ale aj to je možné, vyhláška 358/2009 im umožňuje tak rozmýšľať, aj konať!

Váš postoj je správny, ak nebývate, tak nekúriť, ak nekúrite náklady na teplo domu sú nižšie, a teda aj náklady na jeden m2 sú nižšie, tým je aj podiel úhrady z nákladov dome na váš byt menší! Je síce pravda, že vo vykurovacom období trpia susedné byty, ale v máji pri ročnom vyúčtovaní je všetko zabudnuté, veď náklady za teplo sú predsa na jeden m2 rovnaké. Tak načo si robiť starosti v dome.

Iné by bolo, keby sa tie PRT použili na rozpočítanie dodaného tepla a bol by vám priebežne v dohodnutých termínoch oznámený stav, hodnota jednotiek, ks, aký by mal byť na tých PRT. Ak by ste ten počet nemali, tak by ste platili za to, že sa primerane nepodieľate, priebežne na vykurovaní domu, omnoho viac ako keď si ten počet jednotiek dokážete na tých PRT vo vašom byte zaznamenať optimálnym nastavením termostatických hlavíc, ktoré sú pred radiátorom.

Ale to je teória s ktorou si dodávatelia PRT nerobia starosti, veď vlastníci zaplatia za rozpočítanie, aj keď len podľa m2. A správca? Tomu je to tiež jedno. Predsa poplatok za správu domu tiež dostane od vlastníkov.

Takže, ešte raz. Ak v byte nebývate, radiátory odstavte, len tak bude váš podiel na nákladoch na vykurovanie pre váš byt nižší!!!

Ak vlastníci určia základnú zložku nákladov nižšiu ako sto percent, tak čím nižšia základná zložka v percentách, tým väčší zisk pre vás s toho, že v dome sú namontované PRT a vy máte odstavené radiátory.

To neplatí len pre vás, ale pre všetkých a vo všetkých bytových domoch!!!

A keď byt predáte, máte po starostiach.

Niekoho iného bude bolieť hlava. A možno si zvykne.

A ešte na radiátoroch nie sú merače, sú to PRT zo zákona, tak je to v zákone napísané, určené!!!

Presne ako je v zákone aj určené, že balkón, lodžia, terasa, ktoré sú príslušenstvom bytu, má vlastník bytu vo výlučnom užívaní, no nie sú jeho majetok.
PASKOV
22.07.12,01:16
Prosim * sito *, aby laskavě nastudoval základy stavební fyziky a měření,

neboť zde vytrvale prezentuje fantasmagorie,
které již unavují.

Děkuji.