Lubomir1
20.07.12,17:06
Pred troma rokmi som kúpil záhradu, a teraz uvažujem o jej predaji. Platila by sa z rozdielu cien - zo zisku nejaká daň z príjmu?
Záhradu vlastním ako fyzická osoba.
Mária27
20.07.12,15:57
Príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností sa zdaňujú s výnimkami.Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie.


zákon 595/2003 o dani z príjmov

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b) a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia ...b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa ...
Lubomir1
21.07.12,12:16
Príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností sa zdaňujú s výnimkami.Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie.

Medzi preukazateľne vynaložené náklady možno započítať aj úroky z hypotéky? Bez hypotéky - úrokov by som nehnuteľnosť nikdy nezískal.
Kvaka
21.07.12,13:02
Medzi preukazateľne vynaložené náklady možno započítať aj úroky z hypotéky? Bez hypotéky - úrokov by som nehnuteľnosť nikdy nezískal.
Môžeš si započítať úroky z úveru, zaplatené do dňa predaja nehnuteľnosti.
arizona
09.10.12,05:45
Ak majitel preda svoju nehnutelnost, v ktorej mal TP 10 rokov,nemusi platit dan z nehnutelnosti /ako som sa docitala/.
Je napriek tomu povinny to "niekde" nahlasit? Ak ano, tak kde, prip. ake doklady treba k tomu dolozit? Dakujem za odpovede
Tweety
09.10.12,05:47
Ak majitel preda svoju nehnutelnost, v ktorej mal TP 10 rokov,nemusi platit dan z nehnutelnosti /ako som sa docitala/.
Je napriek tomu povinny to "niekde" nahlasit? Ak ano, tak kde, prip. ake doklady treba k tomu dolozit? Dakujem za odpovede
Máš to pekne uvedené v príspevku č. 2. od Márie27.
arizona
09.10.12,05:52
Máš to pekne uvedené v príspevku č. 2. od Márie27.
Sice som to precitala viackrat,ale aj tak nie som mudrejsia... :mee:
/potrebovala by som to polpoatisticky ;) /
Tweety
09.10.12,05:59
Sice som to precitala viackrat,ale aj tak nie som mudrejsia... :mee:
/potrebovala by som to polpoatisticky ;) /
Napr. m.r. si kúpila nehnuteľnosť, ak ju predáš do 5 rokov, budeš platiť daň z príjmu. Ale ak ju predáš po 5 rokoch napr. v roku 2017, daň už neplatíš.
Zita5
09.10.12,06:03
Sice som to precitala viackrat,ale aj tak nie som mudrejsia... :mee:
/potrebovala by som to polpoatisticky ;) /

Janka http://www.porada.sk/t169931-p4-predaj-bytu-zdanovanie.html#post1801410

Od odvodov na zdravotné poistenie (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=2231&pr=0.14&w_id=619&tstamp=1349766085&pid=785&cd=f4cedfc2eb1900fd6ca39f16c6dac230&f=1) sú oslobodené aj príjmy
z predaja nehnuteľnosti po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku

z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa jej nadobudnutia do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa alebo vyradenia z obchodného majetku



To znamená , že spadáš pod oslobodený príjem a tým je aj príjem oslobodený od platenia do ZP .Takže nenahlasuješ nikde z pohľadu príjmu .

Doplním: oznamuje na mestský či obecný úrad tento predaj z dôvodu zmeny majiteľa v súvislosti s platbou dane z nehnuteľností ....
mareko
09.10.12,06:05
Myslím, že to nie je nutné hlásiť na Daňový úrad. Mne bolo tak povedané, bolo to však dávnejšie. Preto to netvrdím s úplnou istotou. Tiež by ma zaujímalo, či je to ešte stále tak.
buchač
09.10.12,06:16
Myslím, že to nie je nutné hlásiť na Daňový úrad. Mne bolo tak povedané, bolo to však dávnejšie. Preto to netvrdím s úplnou istotou. Tiež by ma zaujímalo, či je to ešte stále tak.

Daňový úrad ma nezaujíma v tejto súvislosti ...;)

No na príslušný miestny úrad určite áno - tam je ohlasovacia povinnosť ( myslím , že do 30 dní od predaja - nepamätám a nechce sa mi hľadať info ..)...

Ide o to , že ak sa táto skutočnosť nenahlási a nedodajú príslušné doklady , tak miestny úrad vyrúbi daň z nehnuteľnosti starému vlastníkovi ...
arizona
09.10.12,08:31
Napr. m.r. si kúpila nehnuteľnosť, ak ju predáš do 5 rokov, budeš platiť daň z príjmu. Ale ak ju predáš po 5 rokoch napr. v roku 2017, daň už neplatíš.
Tweety, asik sme sa nerozumeli...
Ja viem, ze sa dan nebude platit,pisala som to hned v 1.mojom prispevku.

Len som chcela vediet, ci to treba "niekde" ohlasovat apod.
arizona
09.10.12,08:32
diky, ten dodatok mi pomohol
Mila123
09.10.12,08:41
Arizona, dotyčný mal 10 TP ale bol aj vlastníkom 5 rokov? nečítala som všetky príspevky.....
Zita5
09.10.12,08:45
Ak majitel preda svoju nehnutelnost, v ktorej mal TP 10 rokov,nemusi platit dan z nehnutelnosti /ako som sa docitala/.
Je napriek tomu povinny to "niekde" nahlasit? Ak ano, tak kde, prip. ake doklady treba k tomu dolozit? Dakujem za odpovede

Milka beriem to tak, že bol aj vlastníkom , lebo Janka píše o majiteľovi...
Mila123
09.10.12,08:56
Milka beriem to tak, že bol aj vlastníkom , lebo Janka píše o majiteľovi...

aj ja to tak beriem, ale vieš ako to chodí, moja mama býva hádam aj 25 rokov a má tam TP ale vlastníčkou je iba 1 rok (byt si odkúpila od bytového družstva) a pri predaji sa na moju mamu nespadá oslobodenie....normálne by zaplatila aj daň a aj ZP .....
arizona
09.10.12,09:53
Arizona, dotyčný mal 10 TP ale bol aj vlastníkom 5 rokov? nečítala som všetky príspevky.....
Ano, aj vlastnikom, aj majitelom
/sorry, ak som sa nevyjadrila presne/