aninam
20.07.12,18:10
Dobry den, prisla nam faktura od slovenskeho dodavatela, kde uviedol datum vystavenia faktury 13.7.2012, datum dodania 14.8.2012, splatnost 3.8.2012. Jedna sa o nejake skolenie,kt.sa bude konat 14.8.2012--15.8.2012.
1) Je toto spravne?
Podla mna by mala byt fa vyhotovena najneskor do 15 dni od vzniku daňovej povinnosti....
Pani co ju vystavila mi to odovodnila, ze v nasej firme sa pocita splatnost od vystavenia faktury :)
s ich uctovnickou som sa zatial nemohla spojit...
2) Ak mame takuto fa mozeme ju zauctovat do nakladov v 7/2012?

Dakujem
azla
20.07.12,20:13
Zákon vyslovene nezakazuje vystaviť faktúru pred vznikom daňovej povinnosti.

Avšak vidím tu problém, ak by zákaznik uhradil faktúru už v júli, lebo dochádza ku vzniku daňovej povinnosti už v 7/12 a v pôvodnej faktúre je daňova povinnosť 8/12.
Ku prijatému preddavku by museli vystaviť daňový doklad, následne pôvodná faktúra by obsahovala duplicitnú daň atď.....

V každom prípade faktúra patrí do nákladov mesiaca 8/12.

Ak by mal byť problém s prerobením faktúry, tak to nechaj tak, uhraď ju až v 8/12 a zaučtuj tiež v 8/12.
Najka
27.08.12,07:32
Ahojte, mam fakturu z jula za nakup stroja. Stroj nam doviezli 06.08. priamo na na nasu stavbu, preberaci protokol mam z 10.08. Kedy by som mala uplatnit DPH?
Adiks
27.08.12,08:26
V júli, ako uviedol dodávateľ na faktúre.
Tweety
27.08.12,08:44
V júli, ako uviedol dodávateľ na faktúre.
Nesúhlasím.
§51

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Adiks
27.08.12,09:28
§ 51 poznám, ale tvojej odpovedi nerozumiem. Faktúra je z júla, mám ju k dispozícii do lehoty na podanie daň.priznania 25.8., čo mi brániť odpočítať DPH v júli ?
Tweety
27.08.12,09:29
§ 51 poznám, ale tvojej odpovedi nerozumiem. Faktúra je z júla, mám ju k dispozícii do lehoty na podanie daň.priznania 25.8., čo mi brániť odpočítať DPH v júli ?
No ak bolo dodanie 6.8., tak právo vzniká najskôr augustom.
Najka
27.08.12,11:40
Dodanie stroja až v auguste bolo z dôvodu, že my sme nezohnali dopravcu a oni to zabezpečili až v tom auguste... (Stroj si bol šéf osobne pozrieť a súhlasil s kúpou, preto mu vystavili hneď faktúru.)
Adiks
27.08.12,13:23
No ak bolo dodanie 6.8., tak právo vzniká najskôr augustom. Nesúhlasím, zhrňme si fakty, dodávateľ uviedol na faktúre dátum dodania stroja júl 2012 a stroj bol skutočne dodaný 6.8.2012. Par.49 ods.1 hovorí: " Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť." Existujú dve možnosti riešenia: buď faktúra ostane bez zmeny a odpočítanie DPH je možné už v júli 2012 alebo dodávateľ opraví dátum dodania na 6.8.2012, ktorý je mimochodom tým správnym dátumom dodania a odpočítanie bude možné až v auguste 2012.
Tweety
27.08.12,13:23
Nesúhlasím, zhrňme si fakty, dodávateľ uviedol na faktúre dátum dodania stroja júl 2012 a stroj bol skutočne dodaný 6.8.2012. Par.49 ods.1 hovorí: " Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť." Existujú dve možnosti riešenia: buď faktúra ostane bez zmeny a odpočítanie DPH je možné už v júli 2012 alebo dodávateľ opraví dátum dodania na 6.8.2012, ktorý je mimochodom tým správnym dátumom dodania a odpočítanie bude možné až v auguste 2012.
Zadávateľka neuviedla, že na faktúre je júlové dodanie len, že je z júla.
Adiks
28.08.12,10:47
Bolo by potrebné upresnenie od zadávateľky, ktorý dátum je z júla, dátum vyhotovenia alebo dátum dodania, ak uvádza, že má faktúru z júla.
Lotarka
04.10.12,08:49
Poraďte mi, prosím Vás, kde v zákone nájdem, že služba je dodaná, keď je skončená?
marjankaj
04.10.12,09:08
Poraďte mi, prosím Vás, kde v zákone nájdem, že služba je dodaná, keď je skončená?
A na to treba zákon?
Ak ti príde vodoinštalatér vymeniť vodovodné potrubie, všetko demontuje. Potom mu zavolajú napríklad z nemocnice že tam má vážne zranenú manželku, tak tam asi odíde. Je tá jeho služba dodaná alebo skončená? A cestou z nemocnice sa ponáhľa aby dokončil prácu a aj on skončí v nemocnici cca na mesiac. Máš službu dodanú alebo skončenú?

Inak zákon o DPH §19 -21.
A daňová povinnosť nastáva aj dátumom prijatia platby, ak platba bola uskutočnená skôr ako realizovanie tej služby.
Lotarka
04.10.12,09:24
Vďaka za odpoveď, no toto mi je jasné.
Klient, chce jednu faktúru (párdňovú akciu poskytnutej služby) rozdeliť na dve. Potrebujem argumentovať zákonom, preto sa pýtam konkrétne kde?
Tweety
04.10.12,09:26
Vďaka za odpoveď, no toto mi je jasné.
Klient, chce jednu faktúru (párdňovú akciu poskytnutej služby) rozdeliť na dve. Potrebujem argumentovať zákonom, preto sa pýtam konkrétne kde?
Ak je platiteľom dph, má zákonnú povinnosť fakturácie do 15 dní od poskytnutia služby. Takže ak chce, môže fakturovať aj každý deň samostatne.
Lotarka
04.10.12,10:02
Ak by som vystavovala faktúru každý deň, tak deň dodania dopredu ešte neviem?

podobná téma, len u nás ide o prenájom dočasného dopravného značenia od 25.9.-2.10.:
http://www.porada.sk/t197617-datum-dodania-pri-prenajme-auta.html

Za ukončenie služby beriem, že nám vrátia dopr.značky.
tictac7
04.10.12,10:07
Ak by som vystavovala faktúru každý deň, tak deň dodania dopredu ešte neviem?

podobná téma, len u nás ide o prenájom dočasného dopravného značenia od 25.9.-2.10.:
http://www.porada.sk/t197617-datum-dodania-pri-prenajme-auta.html

Za ukončenie služby beriem, že nám vrátia dopr.značky.

pozor - prenájom cez mesiace.... takže jedna fa bude s dátumom dodania 30.9. a druhá s dátumom dodania 2.10. (nakoľko 30.9. je aj koniec štvrťroka neriešim, či ste mesačný alebo štvrťročný platitelia)
Lotarka
04.10.12,10:30
pozor - prenájom cez mesiace.... takže jedna fa bude s dátumom dodania 30.9. a druhá s dátumom dodania 2.10. (nakoľko 30.9. je aj koniec štvrťroka neriešim, či ste mesačný alebo štvrťročný platitelia)

na základe akého § by to malo byť takto fakturované?
Lotarka
04.10.12,11:24
Poraďte mi, prosím Vás, kde v zákone nájdem, že služba je dodaná, keď je skončená?

?