upchpp
21.07.12,05:33
Ahojte,
je možné aby občianske združenie darovalo finančný dar fyzickej osobe?
musí sa z tohto daru platiť nejaká daň / OZ alebo FO/?
ďakujem za informácie.
a_je_to
24.07.12,12:33
Ak je to v súlade so zameraním OZ a jeho stanovami, ak to schválil kompetentný orgán, ak je dar morálne zaslúžený a ak je jeho hodnota primeraná ... tak prečo aj nie ? Veď ... aj sa napr. žení člen výboru OZ, ktorý pre OZ už niečo urobil a OZ mu venuje nejaký svadobný dar za 3O Eur, tak to musí byť všeobecne uznané. Samozrejme, že dar nemôže byť výdavok, znižujúci základ dane, ale inak daň neplatí ani OZ, ani príjemca. Iba ak by OZ bolo nebodaj platiteľom DPH, tak DPH by sa z daru musela odviesť.
Ale ... peňažný dar sa obhajuje ťažšie, ako vecný. Lebo finančný dar sa spravidla považuje za odmenu, podliehajúcu dani. Lepšie je doložiť nejakým nákupom.
Darina1234
21.11.12,10:53
prosim o radu,v praci bola mi odovzdana mojou nadriadenou obalka s 30EUR ako odmena z firmy. sme na predajni 3, no obalku sme dostali dve, nikde to nemam podchytene na vypl. paske, je to v poriadku ?
Tweety
21.11.12,10:56
prosim o radu,v praci bola mi odovzdana mojou nadriadenou obalka s 30EUR ako odmena z firmy. sme na predajni 3, no obalku sme dostali dve, nikde to nemam podchytene na vypl. paske, je to v poriadku ?
Nie, nie je. Ale ak to dala zo svojich peňazí , môže byť.