Leak61
21.07.12,11:44
Dobry den,
chcem sa opytat ci je mozne byt naraz sucasne zamestnana na SVK a v zahranici na trvaly pracovny pomer? Na SVK pracujem cez internet a nasla som si novu pracu v zahranici, avsak bolo mi povedane, ze ma v ramci skusobnej doby mozu do tyzdna prepustit, ak nebudu spokojni. Nechcem sa preto hned odhlasovat z trvaleho pracovneho pomeru na SVK a nechat si to ako poistku.. a odhlasit sa az ked budem mat pracu istu a nechaju si ma tam.
Dakujem vopred za informacie.
Tweety
21.07.12,09:47
Dobry den,
chcem sa opytat ci je mozne byt naraz sucasne zamestnana na SVK a v zahranici na trvaly pracovny pomer? Na SVK pracujem cez internet a nasla som si novu pracu v zahranici, avsak bolo mi povedane, ze ma v ramci skusobnej doby mozu do tyzdna prepustit, ak nebudu spokojni. Nechcem sa preto hned odhlasovat z trvaleho pracovneho pomeru na SVK a nechat si to ako poistku.. a odhlasit sa az ked budem mat pracu istu a nechaju si ma tam.
Dakujem vopred za informacie.
Môžeš mať viac pracovných pomerov. Žiiadne obmedzenie v tom nie je.
KEJKA
21.07.12,10:23
ja vidím problém v odvodoch. TPP zväčša zahrňuje všetky odvody danej krajiny. ZP môžeš však platiť len v jednej krajine, resp. ZP poistenie môžeš mať len napr. v SR a v tej druhej sa majú podľa správnosti prispôsobiť legislatíve SR, alebo naopak.
Ak ide o dva rovnocenné TPP, tak potom si v ZP oboch krajín, či ako?
A čo sociálka?
Leak61
21.07.12,10:55
No potom by som si chcela platit zdravotne poistenie v Nemecku.
KEJKA
21.07.12,11:18
potom...a teraz to je ako pri súbežných 2 TPP?
Leak61
22.07.12,10:44
To prave neviem.
KEJKA
22.07.12,11:00
tak sa pozri na výpl.pásku, nie?
Marína
22.07.12,12:39
Dobry den,
chcem sa opytat ci je mozne byt naraz sucasne zamestnana na SVK a v zahranici na trvaly pracovny pomer? Na SVK pracujem cez internet a nasla som si novu pracu v zahranici, avsak bolo mi povedane, ze ma v ramci skusobnej doby mozu do tyzdna prepustit, ak nebudu spokojni. Nechcem sa preto hned odhlasovat z trvaleho pracovneho pomeru na SVK a nechat si to ako poistku.. a odhlasit sa az ked budem mat pracu istu a nechaju si ma tam.
Dakujem vopred za informacie.
Od 1. mája 2010 je účinné NARIADENIE (ES) EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY 883/2004 z 29. apríla 2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=DD:05:05:32004R0883:SK:PDF) Podľa článku 13 ods. 1 platí
Článok 13
Vykonávanie činností v dvoch alebo viacerých členských štátoch
1. Osoba, ktorá zvyčajne vykonáva činnosť ako zamestnanec v dvoch alebo viacerých členských štátoch podlieha:
a) právnym predpisom členského štátu bydliska, ak takáto osoba vykonáva podstatnú časť svojej činnosti v tomto členskom štáte, alebo ak je zamestnaná vo viacerých podnikoch, alebo ju zamestnáva viacero zamestnávateľov, ktorých registrované sídlo alebo miesto podnikania je v odlišných členských štátoch,
alebo
b) právnym predpisom členského štátu, v ktorom je registrované sídlo alebo miesto podnikania podniku alebo zamestnávateľa zamestnávajúceho danú osobu, ak táto osoba nevykonáva podstatnú časť svojich činností v členskom štáte svojho bydliska.
V zmysle NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 987/2009 zo 16. septembra 2009, ktorým sa stanovuje postup vykonávania nariadenia (ES) č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:284:0001:0042:SK:PDF) na tlačive Žiadosť na posúdenie a určenie príslušnosti k právnym predpisom u osoby zvyčajne vykonávajúcej činnosť ako zamestnanec v dvoch alebo viacerých členských štátoch EÚ okrem zamestnancov medzinárodnej prepravy (http://www.socpoist.sk/formulare-ohc/48016s) (cieľovú skupinu vyber Výkon práce v EU, tam nájdeš formulár))vyplníš žiadosť pre Sociálnu poisťovňu. Tá ju posúdi a určí príslušnosť k právnym predpisom, následne ti vystaví formulár E101/PD A1.
veronikasad
22.07.12,14:22
Evi, a čo v takomto prípade so zdravotným poistením ?
Marína
22.07.12,15:20
Veronika, v žiadosti vypĺňaš aj údaje o ZP, viď bod 13 a 15. Z toho mi vyplýva, že SP určí príslušnosť k právnym predpisom aj čo sa týka zdr.poistenia.