kenislav
22.07.12,15:55
Ahojte,
vie mi niekto poradiť, ako zakladať faktúry v jednoduchom účtovníctve, pretože účtovníctvo vediem na 3 strediská. Môžu byť faktúry zotriedené podľa jednotlivých stredísk ( 3 šanony), alebo musia byť zosumarizované do jedného celku.
Ďakujem
Tweety
22.07.12,13:59
Ahojte,
vie mi niekto poradiť, ako zakladať faktúry v jednoduchom účtovníctve, pretože účtovníctvo vediem na 3 strediská. Môžu byť faktúry zotriedené podľa jednotlivých stredísk ( 3 šanony), alebo musia byť zosumarizované do jedného celku.
Ďakujem
Môžeš to mať tak. Určite je to lepší prehľad, ako keby si ich mal spolu v jednom. ALe mal by si ich mať podelené na dodávateľské a odberateľské(tebou vystavené).
veronikasad
22.07.12,14:18
Ahojte,
vie mi niekto poradiť, ako zakladať faktúry v jednoduchom účtovníctve, pretože účtovníctvo vediem na 3 strediská. Môžu byť faktúry zotriedené podľa jednotlivých stredísk ( 3 šanony), alebo musia byť zosumarizované do jedného celku.
Ďakujem
Môžeš mať na každé stredisko samostatný číselný rad a potom založený každý čís.rad v samostanom šanone. Treba mať vypracovanú smernicu na obeh dokladov.
juraj:-)
27.07.12,06:15
Teda je lepšie ich mať priedené na dodáv. a odbrat? Ak sú platené cez internet nazakladajú sa k bankovému výpisu?
m.hladka
27.07.12,06:47
V JU sa zakladajú chronologicky k platbe v účtovníctve, buď k banke, alebo k pokladni. A ak ich chceš mať ešte po kope, tak kópie možeš podľa knihy faktúr zoradiť v inom zakladači.
AntekaK
24.04.13,14:28
Nadviažem na predchádzajúci text - v jednoduchom účtovníctve si môžem faktúry prikladať k výdav.pokl.dokladom,pokiaľ sú hradené v hotovosti a k bankovým výpisom, ak sú hradené bezhotovostne. Vediem knihu záväzkov, v ktorej sú všetky záväzky. K tejto knihe nemusia byť priložené aj dodávateľské faktúry? Bolo by to iba v tom prípade, že by sme si zvolili aj takúto agendu z kópii dodávateľských faktúr? Ďakujem.
ego.mc
25.04.13,18:12
Nie je predpis, ktorý by určoval, ako a kam treba prikladať, zakladať, či vkladať faktúry.
Väčšina sa to snaží robiť tak, aby účtovníctvo bolo prehľadné a malo vnútornú logiku.
Odporúčam vám vytvoriť si systém ukladania faktúr tak, aby vám vyhovoval. A ten potom dodržiavať až do uzávierky.
Stanka 2
25.04.13,18:21
v knihe záväzkov - evidencia faktúr sa evidujú došlé faktúry, poistné, daň a iné.
v knihe pohľadávok - evidujeme vystavené faktúry, poprípade na konci roka dobropisy
v knihe bankového účtu - evidujeme bankový výpis
v knihe pokladnice - evidujeme hotovostné bločky, vklady na účet, výbery z účtu

neviem, mne osobne by sa zdalo chaotické mať v banke vystavené alebo došlé faktúry. je to na zvážení, aký systém si zvoliť .... hlavne treba vedieť kde čo hľadať :D
dede2
26.04.13,04:43
V JU sa zakladajú chronologicky k platbe v účtovníctve, buď k banke, alebo k pokladni. A ak ich chceš mať ešte po kope, tak kópie možeš podľa knihy faktúr zoradiť v inom zakladači.

Môžu sa prikladať k platbe t.j. k výpisu alebo k ppd, ale nie je to povinnosť. Napr. ja neprikladám. Sú firmy kde vystavia 300 fa za mesiac, počet úhrad je tiež potom vysoký, to by som iba hladal faktúry a priradoval. Riešim to tak, že faktúry chronologicky zoradujem a zalozim do archivneho boxu po uzavierke.
Zita5
26.04.13,06:07
v knihe záväzkov - evidencia faktúr sa evidujú došlé faktúry, poistné, daň a iné.
v knihe pohľadávok - evidujeme vystavené faktúry, poprípade na konci roka dobropisy
v knihe bankového účtu - evidujeme bankový výpis
v knihe pokladnice - evidujeme hotovostné bločky, vklady na účet, výbery z účtu

neviem, mne osobne by sa zdalo chaotické mať v banke vystavené alebo došlé faktúry. je to na zvážení, aký systém si zvoliť .... hlavne treba vedieť kde čo hľadať :D

Mne sa zasa zdá chaotické nevytvoriť šanón s došlými a odoslanými faktúrami :).
Ja presne takýto šanón mám . Ako náhle príde došlá faktúra, tak ju zaevidujem do Knihy záväzkov , na DF napíšem Interné číslo DF a založím do šanónu.Ešte predtým ju okopírujem a kópiu priložím k bankovému výpisu, lebo chcem mať prehľad , čo konkrétne sa platilo .Bankové výpisy tiež zakladám do šanónu a oddeľujem mesiace.
Vzhľadom k tomu, že mám platiteľov DPH, tak pri spracovaní DPH vytlačím záznamovú evidenciu DPH a pekne porovnávam s došlými faktúrami z OF ,samozrejme aj s VPD kde nie je fA .DF mám v šanóne oddelené kartónom, kde je uvedený mesiac .Je to tak založené, aby nebol chaos zasa pri kontrole DPH, aby samozrejme bola a bolo to lepšie a ľahšie kontrolovateľné.Pekne rad radom odfakajú a idú het :)

Tak isto zakladám osobitne do šanónu odoslané FA , tlačia sa 2x , jedna FA ide do šanónu OF a druhá ide k bankovému výpisu .Takto to robím v JU , mne sa to zdá prehľadné .
Viem však, že veľké firmy si musia zvoliť svoj spôsob ako aj každá účtovná jednotka .Preto si ani nedovolím tvrdiť , že môj spôsobom je najideálnejší , ale pre mňa dostačujúci, aby som skutočne mala prehľad .Pre mňa je to OK, druhý by sa s tým nevedel stotožniť.Beriem to tak .
Takže je na každom z nás ako si evidenciu a zakladanie vytvorí v účtovnej jednotke .

V PU napríklad k BV neprikladám DF,OF a iné doklady .Tak to sa mi zdá neprehľadné , ale čo už,takto som si to zvolila .

Takže spôsob zakladania DFA a OFA nie je predpísaný, je na nás ,ako si to zvolíme.
AntekaK
26.04.13,08:00
Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Hlavne, aby sme vedeli, kde to máme hľadať - prajem všetkým krásny slnečný víkend. :)