mucina
17.02.06,09:59
ahoj poraďáci, mám na vás takú otázku. vlastne je tých otázok viac.
robím hlásenie o vyúčtovaní dane na DU, viem, že mi musí sedieť so štvrťročnými prehľadmi.
Taktiež robím ročné zúčtovanie dane za každého zamestnanca. tam mi vyšlo, že každý zamestnanec má veľký preplatok. je to preto, lebo začali u nas pracovať od 9 mesiaca.
no a tu sa nastoľuje otázka, kde v hlásení mám napísať, že daň, ktorá sa odviedla za zamestnancov by sa mala vrátiť, a že je tam preplatok. toto mi tak vŕta v hlave.
taktiež uvažujem, že či má o vrátenie preplatku dane požiadať každý zamestnanec osve vo svojom daňovom priznaní, ale má o to požiadať zamestnávateľ a potom im tie preplatky vyúčtovať.
neviem, či som to napísala zrozumiteľne. ďakujem za odpoveď.
liba2
17.02.06,09:14
ahoj poraďáci, mám na vás takú otázku. vlastne je tých otázok viac.
robím hlásenie o vyúčtovaní dane na DU, viem, že mi musí sedieť so štvrťročnými prehľadmi.
Taktiež robím ročné zúčtovanie dane za každého zamestnanca. tam mi vyšlo, že každý zamestnanec má veľký preplatok. je to preto, lebo začali u nas pracovať od 9 mesiaca.
no a tu sa nastoľuje otázka, kde v hlásení mám napísať, že daň, ktorá sa odviedla za zamestnancov by sa mala vrátiť, a že je tam preplatok. toto mi tak vŕta v hlave.
taktiež uvažujem, že či má o vrátenie preplatku dane požiadať každý zamestnanec osve vo svojom daňovom priznaní, ale má o to požiadať zamestnávateľ a potom im tie preplatky vyúčtovať.
neviem, či som to napísala zrozumiteľne. ďakujem za odpoveď.Ročné zúčtovanie dane robíš len tým zamestnancom, ktorí si podajú Žiadosť o vykonanie....
Kde boli tí zamestnanci do sept.? boli to študenti ?
V Hlásení za rok 2005 sa uvádzajú len údaje z Ročného z.d. za r.2004 vykonané v 1-3/2005. Výsledok Ročného z.d. za r. 2005 sa uvedie do Hlásenia za r. 2006, lebo sa to v tomto roku robí.
Čomu hovoríš "vo svojom daňovom priznaní"?
Keď urobíš Ročné zúčt. dane a výjde preplatok, vrátiš ho v najbližšej mzde (najneskôr do 31.3.06) zamestnancovi, veď on k tomuto úkonu podáva Žiadosť o vykonanie...
mucina
17.02.06,09:27
ročné zúčtovanie som robila všetkým zamestnancom, lebo o to požiadali, dovtedy boli študenti na výške.
ak som to pochopila tak v hlásení o zúčtovaní dane uvediem dane, ktoré boli odvedené za rok 2005. neuvádzam tam, že sa malo odviesť menej, ale suma musí súhlasiť so všetkými štvrťročnými prehľadmi za rok 2005.
Uvádzaš, že preplatok na dani, má odviesť zamestnávateľ, ale ten tie peniaze nemá a tak musí čakať, na ich vrátenie z DU. a tak sa pýtam, do akého tlačiva mám uviesť daný preplatok, aby ho DU vratil zamestnávateľovi. alebo je lepšie, keď si každý zamestnanec vypracuje, resp. účtovníčka im ho vypracuje, a tam požiadajú o navrátenie toho preplatku.
liba2
17.02.06,09:37
ročné zúčtovanie som robila všetkým zamestnancom, lebo o to požiadali, dovtedy boli študenti na výške.
ak som to pochopila tak v hlásení o zúčtovaní dane uvediem dane, ktoré boli odvedené za rok 2005. neuvádzam tam, že sa malo odviesť menej, ale suma musí súhlasiť so všetkými štvrťročnými prehľadmi za rok 2005.
Uvádzaš, že preplatok na dani, má odviesť zamestnávateľ, ale ten tie peniaze nemá a tak musí čakať, na ich vrátenie z DU. a tak sa pýtam, do akého tlačiva mám uviesť daný preplatok, aby ho DU vratil zamestnávateľovi. alebo je lepšie, keď si každý zamestnanec vypracuje, resp. účtovníčka im ho vypracuje, a tam požiadajú o navrátenie toho preplatku.
Zamestnávateľ vráti preplatok dane zamestnancovi vo výplate. Ale súčasne z jeho aktuálnej výplaty zrazí daň, takže na konci mesiaca by mal odviesť zrazenú daň ale súčasne má voči DU pohľadávku - preplatok z RZD. Ak je tento preplatok vyšší ako zrazená daň, tak daň neodvedie - podrží si ju na úhradu toho preplatku. Takto môžeš pokračovať za jan, feb, aj marec. Ak ešte stále sa ti nevráti celá suma preplatku z RZD, požiadaš DU o vrátenie toho zostatku.
Zamestnanci v tomto prípade vôbec nekomunikujú s DU, všetko musí administratívne vykonať zamestnávateľ.
mucina
17.02.06,09:49
a nebolo by lelpšie, keby si zamestnanec podal daňové priznanie a tam požiadal o vrátenie preplatku? Alebo podá daňové priznanie a neuplatní si vrátenie preplatku a vráti mu ho teda zamestnávateľ. čo je lepšie.
liba2
17.02.06,09:57
a nebolo by lelpšie, keby si zamestnanec podal daňové priznanie a tam požiadal o vrátenie preplatku? Alebo podá daňové priznanie a neuplatní si vrátenie preplatku a vráti mu ho teda zamestnávateľ. čo je lepšie.
Podľa toho pre koho :D .
Ak ide o zamestnancov, ktorí boli k 31.12.05 vo firme zamestnaní, zamestnávateľ je povinný ich Žiadosť o vykonanie... prijať a RZD urobiť.
Ostatných môžeš ty ako mzdárka požiadať (alebo presvedčiť), aby si podali sami DP, ale bude to len vec vzájomnej dohody, lebo ak predložia žiadosť, musí im firma vyhovieť.
Volvox
17.02.06,10:01
Tieto dve veci by som neplietol. A ten postup že čo je lepšie záleží od toho či sa tomu zamestnancovi chce podávať priznanie (a keď ti podpísal žiadosť tak sa mu nechce určite), alebo od tvojej šikovnosti ako sa z toho vyzuješ aby ti nepodpísal žiadosť a tým pádom si priznanie podáva sám aj požiada o vrátenie preplatku sám. V tom druhom prípade máš ty samozrejme o niečom menej roboty.

Aha som spomalenejší. Súhlas s Liba2
mucina
17.02.06,10:03
znamená to, že keď urobím zamestnancovi RZD, tak si nemusí podať daňové priznanie?
mucina
17.02.06,10:05
nie je to v rozpore zo zákonom, že nemusím zamestnancovi, ktorí je zamestnaný do 31.12. robit RZD.
ajobs
17.02.06,10:06
znamená to, že keď urobím zamestnancovi RZD, tak si nemusí podať daňové priznanie?

Samozrejme, že nie. Tým, že urobíš RZD je jeho daňová povinnosť splnená - pre zamestnanca má ten pozitívny význam, že nemusí na daňový preplatok čakať až do mája 2006.:)
liba2
17.02.06,10:37
Samozrejme, že nie. Tým, že urobíš RZD je jeho daňová povinnosť splnená - pre zamestnanca má ten pozitívny význam, že nemusí na daňový preplatok čakať až do mája 2006.:)Môžem sa spýtať prečo až do mája ? nie do 30 dní ?
ajobs
17.02.06,11:14
Môžem sa spýtať prečo až do mája ? nie do 30 dní ?

Viď odsek 4, § 63 zákona o správe daní
4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí jedného mesiaca po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona,6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.

Takže reálne do 10.5.2006.
liba2
17.02.06,11:20
Toto ustanovenie poznám, ale vôbec som si ho nedala do súvisu s preplatkami pri DP FO/A.
Vďaka za info.