skplan
22.07.12,20:47
Súrne prosím o radu. Som SZČO, avšak posledné 2 roky som nemala povinnosť platiť odvody do SP. Momentálne som však nečakane v 7.týždni tehotenstva. Prepokladaný termín pôrodu začiatok marca 2013. Budem mať nárok na materskú, ak si zaplatím odvody teraz od júla 2012? Nazbieram tých 270 povinných dní platenia do SP, alebo dá sa do SP zaplatiť 1-2 mesiace aj spätne? Resp. budem vďačná za akúkoľvek rýchlu radu. Vopred vďaka!!!
veronikasad
22.07.12,18:50
DNP sa nedá zaplatiť spätne, ak nebudeš mať ku dňu pôrodu splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch, nárok na materské ti nevznikne, Vznikne ti nárok na rod.príspevok od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí.
skplan
22.07.12,19:02
Myslíte teda, že ak sa prihlásim na platenie do SP ešte tento mesiac a zaplatím poistné a budem platiť naďalej, vtesnám sa teda možno do toho 5.marca, teda do pôrodu do tých 270 dní? Bolo by to tých 9 mesiacov ešte eventuálne. Váš odhad?
veronikasad
22.07.12,19:05
Myslíte teda, že ak sa prihlásim na platenie do SP ešte tento mesiac a zaplatím poistné a budem platiť naďalej, vtesnám sa teda možno do toho 5.marca, teda do pôrodu do tých 270 dní? Bolo by to tých 9 mesiacov ešte eventuálne. Váš odhad?
Zober kalendár a rátaj - mne to nevychádza
DNP vzniká až dňom doručenia prihlášky (musela by si platiť celý balík, na samotné nem.poistenie sa už od 1.2.2012 prihlásiť nedá)
skplan
22.07.12,19:12
Do SP by som išla zajtra sa ihneď prihlásiť a ihneď by som vyplatila čo treba. V týchto veciach som laik, poprosím o zhovievavosť. :-)
Tak teda budem platiť celý balík. Koľko dní poistenia Vám to teda od zajtra vychádza? Porovnám si výpočet. Vďaka.
veronikasad
22.07.12,19:14
Do SP by som išla zajtra sa ihneď prihlásiť a ihneď by som vyplatila čo treba. V týchto veciach som laik, poprosím o zhovievavosť. :-)
Tak teda budem platiť celý balík. Koľko dní poistenia Vám to teda od zajtra vychádza? Porovnám si výpočet. Vďaka.
Zbytočne pôjdeš do SP, 270 dní do pôrodu už nedosiahneš. Veď si zrátaj dni od zajtra do predpokl.termínu pôrodu. Spätne sa prihlásiť nedá.
Mila123
22.07.12,19:15
do dňa pôrodu musíš mať 270 dní poistenia - t.j. cca 9 mesiacov....tak ako to chceš stihnúť, keď už si tehotná 7 týždňov?
Katy a R
22.07.12,19:23
http://www.porada.sk/t197991-kedy-ukoncit-pn-ku.html

ale tu píše, že nemocenské má ..
veronikasad
22.07.12,19:24
http://www.porada.sk/t197991-kedy-ukoncit-pn-ku.html

ale tu píše, že nemocenské má ..
Tam píše v mužskom rode ...
skplan
22.07.12,19:28
Vážne, veď už je júl a nie jún. :-) Neviem kde mi hlava stojí. A ak by som sa predsa len nahlásila do SP a u známeho by som sa zamestnala ešte na pár mesiacov teraz aj na TPP. Tak by sa mi nejako nezrátalo to poistné dokopy a nevznikol by mi predsa nárok na materskú?
veronikasad
22.07.12,19:33
Vážne, veď už je júl a nie jún. :-) Neviem kde mi hlava stojí. A ak by som sa predsa len nahlásila do SP a u známeho by som sa zamestnala ešte na pár mesiacov teraz aj na TPP. Tak by sa mi nejako nezrátalo to poistné dokopy a nevznikol by mi predsa nárok na materskú?
nezrátalo.
Kedy si skončila posledné zamestnanie, resp. prestala byť povinne poistená SZČO ?
skplan
22.07.12,19:40
...to ohlaďom PN-ky v minulej téme, to bolo pre známeho. Už to vyriešil.
skplan
22.07.12,19:42
...ešte v r.2009, takže v posledných 2 rokoch už nenazbieram žiadne dni. :-) Takže žiadny iný spôsob získania materskej pre mňa teda neexistuje...???????? Pár dní bude bohužial chýbať.
veronikasad
22.07.12,19:44
...ešte v r.2009, takže v posledných 2 rokoch už nenazbieram žiadne dni. :-) Takže žiadny iný spôsob získania materskej pre mňa teda neexistuje...???????? Pár dní bude bohužial chýbať.
Ak si tehotná 7. týždeň, tak ti bude chýbať viac ako pár dní.

Zamestnaním by si ale mohla vyriešiť PN-ku z minima, ak máš rizikové tehotenstvo. Tam sa splnenie podmienky 270 dní nem.poistenia nevyžaduje. Nárok na nemocenské by si mohla mať až do 6 týždňov po pôrode.
Katy a R
22.07.12,19:45
Vážne, veď už je júl a nie jún. :-) Neviem kde mi hlava stojí. A ak by som sa predsa len nahlásila do SP a u známeho by som sa zamestnala ešte na pár mesiacov teraz aj na TPP. Tak by sa mi nejako nezrátalo to poistné dokopy a nevznikol by mi predsa nárok na materskú?
No - podobný prípad nájdeš aj tu na porade - ak sa ti chce hľadať -našla som;) ... že by ti potom mohli započítať ukončené poistenie k existujúcemu.. http://www.porada.sk/t161172-materska-pri-subehu.html
Tak ak chceš zariskovať - tak si to naštuduj ;) - ale hlavne si to over aj na ústredí SP.
len ešte je aj to riziko - že kým ty pôjdeš na materskú, tak budú určite aj nejaké zmeny v zákone
veronikasad
22.07.12,19:48
No - podobný prípad nájdeš aj tu na porade - ak sa ti chce hľadať -našla som;) ... že by ti potom mohli započítať ukončené poistenie k existujúcemu.. http://www.porada.sk/t161172-materska-pri-subehu.html
Tak ak chceš zariskovať - tak si to naštuduj ;) - ale hlavne si to over aj na ústredí SP.
len ešte je aj to riziko - že kým ty pôjdeš na materskú, tak budú určite aj nejaké zmeny v zákone
Ale ona nemá žiadne ukončené poistenie ... chce nový súbeh (zamestnanie+DNP), aj tak je to možné ?

Podľa tohto stanoviska ústredia SP - je :

Ak ste na dobrovoľné nemocenské poistenie prihlásená odo dňa 26. 1. 2011 a dieťa sa narodí 30. 9. 2011, podmienku 270 dní z tohto poistenia do pôrodu nesplníte. Ak so zamestnávateľom uzatvoríte pracovný pomer budete povinne nemocensky poistená ako zamestnankyňa. Ak Vám tento pracovný pomer skončí, ukončí sa Vám aj povinné nemocenské poistenie. Ak toto povinné nemocenské poistenie bude ukončené pred pôrodom je možné ho, na účely splnenia podmienky 270 dní, do dobrovoľného nemocenského poistenia započítať.
skplan
22.07.12,19:52
A ak teda nemám už ten nárok na materskú, tak teda načo všetko budem mať nárok od štátu? Kde a čo mám začať platiť ešte? Vďaka.
Katy a R
22.07.12,19:54
Ale ona nemá žiadne ukončené poistenie ... chce nový súbeh (zamestnanie+DNP), aj tak je to možné ?
však jedno poistenie ukončí ... treba sa držať výkladu SP
veronikasad
22.07.12,19:57
však jedno poistenie ukončí ... treba sa držať výkladu SP
Z akého VZ potom materské počítajú ? Zo súbehu, alebo len z DNP ?
veronikasad
22.07.12,20:05
však jedno poistenie ukončí ... treba sa držať výkladu SP
MPSVaR má iný názor ako SP

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=72065&d=1299608435
skplan
22.07.12,20:06
...ako to teda je? :-(
Katy a R
22.07.12,20:09
... sme to čítali ..
veronikasad
22.07.12,20:12
...ako to teda je? :-(
Napíš dotaz na ústredie SP s konkrétnymi dátumami. Ak ti podmienku 270 dní pri súbehu potvrdia, mala by si si obhájiť nárok na materské (ak sa dovtedy nezmení zákon).
veronikasad
22.07.12,20:13
Inak je to stanovisko SP pekná blbosť - alebo diera v zákone, ktorú bývalý p. minister neobjavil ...
Katy a R
22.07.12,20:42
...ako to teda je? :-(
pozri ešte aj toto ;):) http://www.porada.sk/t165607-p3-materska-2011-a.html#post1807387
(nie si jediná ... )
skplan
23.07.12,05:45
Radšej sa skočím osobne opýtať. A ešte, ak by mi ten súbeh poistení na materskú neprešiel, tak na akú výšku rodičovského príspevku budem mať nárok a odkedy? A je možné, že budem vypísaná na rizikové tehotenstvo, tak sa chcem aj opýtať odkedy a v akej výške a čo platiť, aby mi išli aspoň nejaké peniažky z PN? Alebo čo by ste mi ešte poradili? Ďakujem!
veronikasad
23.07.12,06:09
Radšej sa skočím osobne opýtať. A ešte, ak by mi ten súbeh poistení na materskú neprešiel, tak na akú výšku rodičovského príspevku budem mať nárok a odkedy? A je možné, že budem vypísaná na rizikové tehotenstvo, tak sa chcem aj opýtať odkedy a v akej výške a čo platiť, aby mi išli aspoň nejaké peniažky z PN? Alebo čo by ste mi ešte poradili? Ďakujem!
Nárok na nemocenské ti vznikne len v prípade, ak sa zamestnáš na pracovnú zmluvu. Tam nie je nutné splniť podmienku 270 dní nem.poistenia. Ak PN-ka vznikne do 90 dní od vzniku prac.pomeru, nemocenské bude vyplácané z minima.
skplan
23.07.12,06:35
Ale ak som SZČO a začnem platiť do SP, budem mať nárok na nemocenské nie?
veronikasad
23.07.12,07:07
Ale ak som SZČO a začnem platiť do SP, budem mať nárok na nemocenské nie?
Vznikla ti od 1.7.2012 povinná registrácia SZĆO ?
gzihlavnikova
23.07.12,07:23
dobrý deň, prosím Vás o radu - neviem sa tu ešte dobre orientovať :) ... chcem sa Vás opýtať, budem môcť pracovať popri materskej na dohodu ak budú zodvodované??
skplan
23.07.12,08:04
Nie. Myslela som, že tá nemocenská je z dobrovoľného poistenia. Naposledy som mala povinnosť platiť v r.2009. Potom však podľa účtovníctva, som nebola povinná platiť odvody do SP.
veronikasad
23.07.12,08:11
dobrý deň, prosím Vás o radu - neviem sa tu ešte dobre orientovať :) ... chcem sa Vás opýtať, budem môcť pracovať popri materskej na dohodu ak budú zodvodované??
Počkaj na schválenie novely zákona. Pýtaš sa na prácu počas materskej alebo rodičovskej dovolenky ?
veronikasad
23.07.12,08:12
Nie. Myslela som, že tá nemocenská je z dobrovoľného poistenia. Naposledy som mala povinnosť platiť v r.2009. Potom však podľa účtovníctva, som nebola povinná platiť odvody do SP.
Z dobr.poistenia ti nárok na nemocenské vznikne až po splnení podmienky 270 dní poistenia.
skplan
23.07.12,08:26
Aha, už rozumiem. Prinajhoršom ak nebudem mať nárok na materskú, tak mám nárok na rodičovský príspevok odo dňa narodenia dieťata. Tak? Ak áno , v akej výške bude príspevok v r.2013?
gzihlavnikova
23.07.12,08:39
materskej
nika.sum
06.08.12,09:02
Ahoj, potrebovala by som poradit pre klientku (nakolko ja nie som mzdarka). Klientka je SZCO uz minimalne od r. 2009. Ja som ju zacala uctovat len minuly rok. Tento rok nastupi cca v oktobri na matersku. Chcela odo mna vypocitat aku bude mat matersku. Volala na SP, zial nepochopila co jej pani hovorila. Ja sice mam len udaje o platbach odvodov v r. 2011 a zaplatenom nedoplatku z r. 2012, co urcite nestaci na urcenie vymeriavacieho zakladu, ale keby ste mi mohli poradit ako dostat (po ziskani udajov dalsich udajov od nej) denny vymeriavaci zaklad na matersku. Este bola klientka pocas r. 2011 a teraz v r. 2012 na PN a je teraz na rizikovom - neviem ci to nejako ovplyvnuje rozhodujuce obdobie na vypocet VZ. Budem Vam vdacna ak mi s tymto poradite.
veronikasad
06.08.12,09:08
Ahoj, potrebovala by som poradit pre klientku (nakolko ja nie som mzdarka). Klientka je SZCO uz minimalne od r. 2009. Ja som ju zacala uctovat len minuly rok. Tento rok nastupi cca v oktobri na matersku. Chcela odo mna vypocitat aku bude mat matersku. Volala na SP, zial nepochopila co jej pani hovorila. Ja sice mam len udaje o platbach odvodov v r. 2011 a zaplatenom nedoplatku z r. 2012, co urcite nestaci na urcenie vymeriavacieho zakladu, ale keby ste mi mohli poradit ako dostat (po ziskani udajov dalsich udajov od nej) denny vymeriavaci zaklad na matersku. Este bola klientka pocas r. 2011 a teraz v r. 2012 na PN a je teraz na rizikovom - neviem ci to nejako ovplyvnuje rozhodujuce obdobie na vypocet VZ. Budem Vam vdacna ak mi s tymto poradite.
rozhodným obdobím bude rok 2011. Obdobie PN je vylučitelná doba.
Denný VZ vypočítaš ako súhrn mesačných VZ/počet kal.dní poistenia (bez PN-ky).
Materské je 65 % DVZ.

Veľmi zjednodušený výpočet - ak platila z minima, materské bude 65 % z 329,06 = cca 214€ - v závislosti od počtu kal.dní v mesiaci.
nika.sum
06.08.12,12:37
rozhodným obdobím bude rok 2011. Obdobie PN je vylučitelná doba.
Denný VZ vypočítaš ako súhrn mesačných VZ/počet kal.dní poistenia (bez PN-ky).
Materské je 65 % DVZ.

Veľmi zjednodušený výpočet - ak platila z minima, materské bude 65 % z 329,06 = cca 214€ - v závislosti od počtu kal.dní v mesiaci.

Dakujem velmi pekne. Este otazocka. Ona doplacala na zaciatku roka 2012 nedoplatok, ked som jej prisla na to, ze mala od 1.7. platit viac (podla r.2010). Nie je podstatne, ze to doplatila v r. 2012, podstatny je vymeriavaci zaklad aky mala, nemylim sa?
Katy a R
06.08.12,12:44
Dakujem velmi pekne. Este otazocka. Ona doplacala na zaciatku roka 2012 nedoplatok, ked som jej prisla na to, ze mala od 1.7. platit viac (podla r.2010). Nie je podstatne, ze to doplatila v r. 2012, podstatny je vymeriavaci zaklad aky mala, nemylim sa?
podstatné je, aby nemala dlh na poistnom vyšší ako 5 eur (za posledných 10 rokov) .. treba doplatiť najneskor do konca toho mesiaca, v ktorom žiada o dávku!!!
ZdenaP
25.08.12,21:37
Dobrý deň.
Prosím Vás chcela by som poradiť pri takejto konštrukcii ohľadom získania materského. Dievčina ukončila tento rok strednú školu a bola prijatá na vysokú. Zistila však že je tehotná. Termíny sú nasledovné. Termín pôrodu 26.2.2013. Termín nástupu na MD teda vychádza na 21.1.2013.
Moja otázka znie: Je možné aby získala nasledovným spôsobom 270 dní poistenia a zároveň nárok na maximálnu materskú?
Postup:

Uzatvorí pracovnú zmluvu na 1/3 pracovný úväzok s hrubou mzdou 120 Eur od 28.8.2012 do 31.12.2012
Zároveň uzatvorí druhú pracovnú zmluvu (či už v tej istej firme na iný druh práce, alebo v druhej firme) na 1/3 pracovný úväzok s hrubou mzdou 120 Eur od 1.9.2012 do 30.11.2012
Tiež sa prihlási na DNP od 27.8.2012 z max.VZ 1153,5 Eur a zostane poistená až do pôrodu.

Sčítajú sa dosiahnuté doby z takto ukončených pracovných pomerov do 270 dní pre DNP ak sú v súbehu (126 dní + 91 dní + dni DNP)?
Z DNP dosiahne 26 týždňov poistenia len tak-tak do dňa pôrodu, ale dosiahne. Môže mať teda maximálnu materskú?
Ešte je tu jedna vec, zároveň by nastúpila na PN od 1.10.2012 a bola by PN až do nástupu na materskú. Započítava sa táto doba PN do 270 dní (PN by bola aj zo zamestnaní aj z DNP)? Keď je PN, platí po novom odvody z DNP?
Dúfam, že som to dostatočne popísala. Zároveň sa chcem ospravedlniť, že sa takto snažím využiť súčasný stav, ale ak si človek nepomôže sám, tak naň všetci kašlú. Ďakujem za pochopenie a rýchlu odpoveď.
veronikasad
25.08.12,21:45
Dobrý deň.
Prosím Vás chcela by som poradiť pri takejto konštrukcii ohľadom získania materského. Dievčina ukončila tento rok strednú školu a bola prijatá na vysokú. Zistila však že je tehotná. Termíny sú nasledovné. Termín pôrodu 26.2.2013. Termín nástupu na MD teda vychádza na 21.1.2013.
Moja otázka znie: Je možné aby získala nasledovným spôsobom 270 dní poistenia a zároveň nárok na maximálnu materskú?
Postup:

Uzatvorí pracovnú zmluvu na 1/3 pracovný úväzok s hrubou mzdou 120 Eur od 28.8.2012 do 31.12.2012
Zároveň uzatvorí druhú pracovnú zmluvu (či už v tej istej firme na iný druh práce, alebo v druhej firme) na 1/3 pracovný úväzok s hrubou mzdou 120 Eur od 1.9.2012 do 30.11.2012
Tiež sa prihlási na DNP od 27.8.2012 z max.VZ 1153,5 Eur a zostane poistená až do pôrodu.

Sčítajú sa dosiahnuté doby z takto ukončených pracovných pomerov do 270 dní pre DNP ak sú v súbehu (126 dní + 91 dní + dni DNP)?
Z DNP dosiahne 26 týždňov poistenia len tak-tak do dňa pôrodu, ale dosiahne. Môže mať teda maximálnu materskú?
Ešte je tu jedna vec, zároveň by nastúpila na PN od 1.10.2012 a bola by PN až do nástupu na materskú. Započítava sa táto doba PN do 270 dní (PN by bola aj zo zamestnaní aj z DNP)? Keď je PN, platí po novom odvody z DNP?
Dúfam, že som to dostatočne popísala. Zároveň sa chcem ospravedlniť, že sa takto snažím využiť súčasný stav, ale ak si človek nepomôže sám, tak naň všetci kašlú. Ďakujem za pochopenie a rýchlu odpoveď.
Zdenka, do novely zákony o soc. poistení bolo možné získať 270 dní poistenia aj súbehom zamestnaní a DNP - tak ako si to napísala. Či sa niečo mení od 1.9. - neviem.

PN-ku môže mať len zo zamestnania, kde sa splnenie podmienky 270 dní nevyžaduje (ak prac.pomer trvá menej ako 90 dní, je vyplácaná z minima - čo nie je tvoj prípad, tvoj VZ je nižší ako minimum).
Z DNP jej nárok na nemocenské nevznikne, preto musí platiť odvody.
ZdenaP
26.08.12,10:13
Ahoj, ďakujem za superrýchlu odpoveď. Nečakala som ju tak skoro:).
To som si neuvedomila s tým DNP. Idem si ešte preštudovať nový zákon, aby som vedela, čo s tým súbehom zamestnaní. DNP teda vylúčim a idem riešiť všetko cez pracovné pomery. Tu máme teda takúto možnosť.
Uzatvoriť 2 pracovné pomery od 28.8.2012, pričom jeden by skončil k 31.12.2012. Vymeriavací základ u toho, ktorý by trval, až do nástupu na materskú by som dala maximálny. Nástup na PN by bol však hneď od 1.9.2012, t.j. odvody by neboli odvtedy platené. Doba by mi však stále zostávala? A pre materskú by rozhodné obdobie bolo 28.8.2012-31.12.2012, pričom obdobie PN, kde je nulový VZ by sa z výpočtu materského vylúčilo. A mala by maximálny VZ pre materskú. Ešte, aby nebol zamestnávateľ viazaný, môže byť tento pracovný pomer na dobu určitú napr. do 31.5.2013 a aj keď bude na MD tak jej skončí? Je to asi prekombinované, ale musím niečo vymyslieť, lebo chúďa sa utrápi a zároveň nechcem príliš zaťažiť aj druhú stranu. Ďakujem.
veronikasad
26.08.12,16:31
Ahoj, ďakujem za superrýchlu odpoveď. Nečakala som ju tak skoro:).
To som si neuvedomila s tým DNP. Idem si ešte preštudovať nový zákon, aby som vedela, čo s tým súbehom zamestnaní. DNP teda vylúčim a idem riešiť všetko cez pracovné pomery. Tu máme teda takúto možnosť.
Uzatvoriť 2 pracovné pomery od 28.8.2012, pričom jeden by skončil k 31.12.2012. Vymeriavací základ u toho, ktorý by trval, až do nástupu na materskú by som dala maximálny. Nástup na PN by bol však hneď od 1.9.2012, t.j. odvody by neboli odvtedy platené. Doba by mi však stále zostávala? A pre materskú by rozhodné obdobie bolo 28.8.2012-31.12.2012, pričom obdobie PN, kde je nulový VZ by sa z výpočtu materského vylúčilo. A mala by maximálny VZ pre materskú. Ešte, aby nebol zamestnávateľ viazaný, môže byť tento pracovný pomer na dobu určitú napr. do 31.5.2013 a aj keď bude na MD tak jej skončí? Je to asi prekombinované, ale musím niečo vymyslieť, lebo chúďa sa utrápi a zároveň nechcem príliš zaťažiť aj druhú stranu. Ďakujem.
Preštuduj si schválenú novelu, neviem čo v nej z návrhu zákona prešlo. Nárok na nemocenské počas prvých 90 dní je len z minima, v návrhu bolo, že doba PN-ky sa do 90 dní nezapočítava. Ak bol návrh schválený, pri PN-ke by si maximálnu materskú nedosiahla.

Pracovný pomer môže byť na dobu určitú, len treba brať do úvahy, že ak ti nebude trvať počas rod.dovolenky, nevznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti. Ideálne by bolo uzatvoriť pracovný pomer na dobu určitú do 3 rokov veku dieťaťa (ak sa neplánuješ zamestnať skôr).
ZdenaP
28.08.12,19:54
Ahoj.
Preštudovala som si novelu a nenašla som žiadne zmeny a preto som si písala aj na poradňu Sociálnej poisťovne a našťastie promptne reagovali. Potvrdili mi, že by splnila všetky podmienky pre získanie materského, PN by bola len z minima, t.j. 339,89 eur. Podstatné je, že materské získa. Chcem si však ešte u teba overiť, či pracovný pomer na určitú dobu, končí k príslušnému dátumu bez ohľadu na to, či je dotyčná na PN alebo materskej, či rodičovskej. A ešte ako u jedného aj druhého zamestnávateľa vypočítam PN počas prvých 10 dní. Z akej sumy? U zamestnávateľa, kde by mala 1100 Eur by som to vyrátavala len z pravdepodobného zárobku a minima 339,89 eur, pretože nesplnila podmienku 90 dní. Ale ako u druhého zamestnávateľa? Tam má príjem cca 120 Eur. Čo tam? A mám ako zamestnávateľ povinnosť zisťovať si, či má aj iné pracovné pomery, hlavne z pohľadu dodržania pracovného času, maximálnych vymeriavacíh základov a pod.
Ďakujem za pomoc.