maria.removcikova
22.07.12,23:41
Dobrý deň,

Mám taký problém, nedávno som zistila že som si nechtiac (pred cca 3 mesiacmi) zmazala bankový účet ktorý mám uvedený pri založení živnosti ako podnikateľský. Teraz kamoška ma straší že keď by mi prišla kontrola že ako budem preukazovať tie bankové prevody ktoré tam už prebehli, ako čo som kupovala tovar alebo čo mi poslali nejakú hotovosť, je to problém? Nemá povinnosť banka tieto údaje uchovávať? Predpokladám že účet sa pri tej živnosti dá hneď zmeniť na iný ale v tomto prípade neviem ako postupovať.
misoft
22.07.12,21:46
Šak máš výpisy, nie? Lajstro ako lajstro.
maria.removcikova
22.07.12,22:57
mala by som mať ale bohužiaľ nemám
Danielle369
23.07.12,03:29
Akože nemáš....ako si robila účtovníctvo....podla čoho si účtovala bankové prevody
veronikasad
23.07.12,04:59
Dobrý deň,

Mám taký problém, nedávno som zistila že som si nechtiac (pred cca 3 mesiacmi) zmazala bankový účet ktorý mám uvedený pri založení živnosti ako podnikateľský. Teraz kamoška ma straší že keď by mi prišla kontrola že ako budem preukazovať tie bankové prevody ktoré tam už prebehli, ako čo som kupovala tovar alebo čo mi poslali nejakú hotovosť, je to problém? Nemá povinnosť banka tieto údaje uchovávať? Predpokladám že účet sa pri tej živnosti dá hneď zmeniť na iný ale v tomto prípade neviem ako postupovať.
Čo znamená zmazala bankový účet ? Zmazanie elektronických výpisov ? (lebo účet určite sama nezmažeš). Choď do banky a žiadaj výpis v papierovej forme (za poplatok). Alebo máš účet v banke, ktorá výpis v papierovej forme vôbec neposiela ?
Zita5
23.07.12,05:26
Tak dajte všetko vo vlastnom záujme do poriadku , lebo hrozí sankcia ....vo Vašom prípade neexistuje ....nedá sa , ak vediete jednoduché účtovníctvo.

§ 38
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-od-31-12-2011-a.html#hore)

(1) Správneho deliktu sa dopustí účtovná jednotka, ak

a) nezostavila účtovnú závierku podľa § 6 ods. 4,
b) neotvorila účtovné knihy alebo neuzavrela účtovné knihy podľa § 16,
c) neuložila dokumenty podľa § 23a alebo neuložila výročnú správu podľa § 21,
d) nedala overiť účtovnú závierku alebo súlad údajov účtovnej závierky s výročnou správou audítorom a tým porušila ustanovenia § 19, 22 alebo § 22a,
e) nedala schváliť alebo nedala odvolať audítora podľa § 19 ods. 2,
f) nemala zriadený výbor pre audit podľa § 19a,
g) neviedla účtovníctvo podľa § 8 a toto porušenie malo vplyv na nesprávne vykázanie skutočností v účtovnej závierke,
h) neviedla účtovníctvo podľa § 8 a toto porušenie nemalo vplyv na vykázanie skutočností v účtovnej závierke,
i) porušila ustanovenia § 9,
j) porušila ustanovenia § 17,
k) nedodržala oceňovanie podľa § 24 až 28,
l) porušila ustanovenia § 31,
m) porušila ustanovenia § 34,
n) porušila ustanovenia § 35.



(2) Daňový úrad uloží pokutu za správny delikt

a) podľa odseku 1 písm. a) do 1 000 000 eur,
b) podľa odseku 1 písm. b) až g) do 2 % z celkovej sumy majetku vykázanej
1. v súvahe zostavenej za kontrolované účtovné obdobie v ocenení upravenom o položky podľa § 26 ods. 3; najviac však 1 000 000 eur,
2. vo výkaze o majetku a záväzkoch zostavenom za kontrolované účtovné obdobie; najviac 1 000 000 eur,
c) podľa odseku 1 písm. i) až n) do 2 % z celkovej sumy majetku vykázanej
1. v súvahe zostavenej za kontrolované účtovné obdobie v ocenení upravenom o položky podľa § 26 ods. 3; najviac 100 000 eur,
2. vo výkaze o majetku a záväzkoch zostavenom za kontrolované účtovné obdobie; najviac však 100 000 eur,
d) podľa odseku 1 písm. h) do 2 % z celkovej sumy majetku vykázanej
1. v súvahe zostavenej za kontrolované účtovné obdobie v ocenení upravenom o položky podľa § 26 ods. 3; najviac 1 000 eur,
2. vo výkaze o majetku a záväzkoch zostavenom za kontrolované účtovné obdobie; najviac však 1 000 eur.

Viac tu
§ 38
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-od-31-12-2011-a.html#hore)

a tu
§ 8
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-od-31-12-2011-a.html#hore)
Zita5
23.07.12,05:35
Dobrý deň,

Mám taký problém, nedávno som zistila že som si nechtiac (pred cca 3 mesiacmi) zmazala bankový účet ktorý mám uvedený pri založení živnosti ako podnikateľský. Teraz kamoška ma straší že keď by mi prišla kontrola že ako budem preukazovať tie bankové prevody ktoré tam už prebehli, ako čo som kupovala tovar alebo čo mi poslali nejakú hotovosť, je to problém? Nemá povinnosť banka tieto údaje uchovávať? Predpokladám že účet sa pri tej živnosti dá hneď zmeniť na iný ale v tomto prípade neviem ako postupovať.

Bankový účet, ktorý bol používaný v súvislosti s podnikaním,bolo treba oznámiť na DU.To je zákonná povinnosť .Dá sa zmeniť bankový účet na podnikanie a to tak, že ak by podnikateľ nemal záujem už používať pôvodný bankový účet , tak treba zmenu oznámiť na DU a zároveň oznámiť otvorenie a používanie nového bankového účtu.To však neznamená, že ak zmeníte bankový účet, že o tom pôvodnom nebudete účtovať.To je omyl , ak si to myslíte .
maria.removcikova
24.07.12,19:08
ďakujem pekne, nejak ma nenapadlo že by som dodatočne mohla požiadať o výpis papierových prevodov, aj keď mi vyrúbu zrejme riadny poplatok lebo nič mi neprišlo z banky ale blbo sa pýtam lebo to zrejme chodí na konci roka. Ďakujem všetkým za odpovede