cammino
23.07.12,07:43
účtujem združenie 2 FO, ktoré sa momentálne rozpúšťa, nakoľko jeden z FO prerušil živnosť na 2 roky, dohodou chcem stanoviť ako sa rozdelí majetok, zásoby a ostatné veci... najväčší problém mi robí auto, ktoré sa kúpilo v r. 2008, je napísané práve na toho, teda ne jeho ičo, ktorý prerušil živnosť a samozrejme keďže mali nízke príjmy v žiadnom roku sa neodpisovalo. Z toho čo som čítala by mal dať teda celú ZC, a teda v jeho prípade je to celá cena auta do príjmov a ak by rušil dph, čo teda robiť teraz asi nebudeme, tak by musel vrátiť aj dph. Tomu sa teda chceme vyhnúť a auto odpisovať. Len aby to bolo samozrejme v súlade so zákonom. V zákone o dani z príjmov par. 24 ods. 1 pís. b som čítala, že majetok môže odpisovať aj ten, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva. A tomu neviem či správne rozumiem, ak by tie 2 FO uzatvorili zmluvu o prevode vlastníckeho práva s tým, že by to auto splácal po 500 e a až po zaplatení by bolo auto prepísané na polícii, mohol by ho ten pokračujúci v podnikaní odpisovať? Prosím napíšte mi Váš názor, alebo skúsenosti.
Jana Acsová
24.07.12,06:28
účtujem združenie 2 FO, ktoré sa momentálne rozpúšťa, nakoľko jeden z FO prerušil živnosť na 2 roky, dohodou chcem stanoviť ako sa rozdelí majetok, zásoby a ostatné veci... Predpokladám vyúčtovanie združenia ku dňu jeho zániku. Spôsob vyúčtovania by mal vychádzať zo zmluvy o združení. Ocenenie účtovné napríklad : 2 resp. pomer určený v zmluve.


...najväčší problém mi robí auto, ktoré sa kúpilo v r. 2008, je napísané práve na toho, teda ne jeho ičo, ktorý prerušil živnosť a samozrejme keďže mali nízke príjmy v žiadnom roku sa neodpisovalo. Z toho čo som čítala by mal dať teda celú ZC, a teda v jeho prípade je to celá cena auta do príjmov a ak by rušil dph, čo teda robiť teraz asi nebudeme, tak by musel vrátiť aj dph. Tomu sa teda chceme vyhnúť a auto odpisovať. Len aby to bolo samozrejme v súlade so zákonom. Máte úžitkové auto s uplatneným odpočítaním dane? Ak áno, pri zrušení registrácie platiteľa by daňová povinnosť vznikla. A máte pravdu, bolo by to z daňovej zostatkovej ceny. Z pohľadu dane z príjmov by však žiadna zostatková cena do príjmov nešla. Auto by stačilo vyradiť z obchodného majetku.


Tomu sa teda chceme vyhnúť a auto odpisovať. Len aby to bolo samozrejme v súlade so zákonom. V zákone o dani z príjmov par. 24 ods. 1 pís. b som čítala, že majetok môže odpisovať aj ten, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva. A tomu neviem či správne rozumiem, ak by tie 2 FO uzatvorili zmluvu o prevode vlastníckeho práva s tým, že by to auto splácal po 500 e a až po zaplatení by bolo auto prepísané na polícii, mohol by ho ten pokračujúci v podnikaní odpisovať? Prosím napíšte mi Váš názor, alebo skúsenosti.Zložité ... ale zrejme myslíte štandardný predaj. Áno. Vlastník môže auto predať. Pri predaji mu pôjde do nákladov celá zostatková cena t.j. obstarávacia, nakoľko auto nebolo odpisované. Takto si môže zoptimalizovať aj základ dane z príjmov fyzickej osoby. Samozrejme, ako platiteľ dane odvedie z predaja auta DPH. Tú výhradu vlastníctva nechápem, čo by mala riešiť. Bez klauzuly aj s klauzulou bude odpisovať kupujúci. Čo sa týka prepisu na polícii, mám za to, že zapisujú sa údaje o vlastníkovi aj o držiteľovi. Pritom dlržiteľom je "aj vlastníkom určená osoba". Je to spojené so zodpovednosťou za prevádzku vozidla. Predmetné veci je možné do osvedčenia/evidencie zapísať. Aj pri leasingu je vlastníkom leasingovka a držiteľom nájomca. Ale to len na okraj. To je vec správneho konania.
cammino
17.08.12,05:45
Dobrý deň, vrátim sa ešte k tejto problematike. Prestali sme to riešiť, ale zase to ideme riešiť. Takže neviem či by sa to takto dalo, bolo by to najjednoduchšie. Združenie dvoch FO bude rozpustené, nakoľko FO B prerušila živnosť. Keďže je tam auto, ktoré združenie zakúpilo a je napísané v techničáku na FO B, ktorá prerušila živnosť dohodu o vyposriadaní majetku urobia tak, žeauto a aj zásoby bude užívať FO A, FO B dostane finančné vysporiadanie. Predpokladám, že auto môže odpisovať vlastník, takže aj na polícii by museli urobiť prepis auta z FO B na FO A? a tým pádom by sa vyhli vráteniu dphčky a FO A by začala uplatňovať odpisy. Je to takto správne? Alebo ma usmernite prosím.
účtovníčka_prešov
17.08.12,05:53
a finančné vysporiadanie budete robiť na základe čoho? Kúpno predajnej zmluvy?
cammino
17.08.12,05:57
v zmluve o združení je že sa vysporiadajú na polovicu, urobíme dodatok a dáme že podľa dohody a teda pri rozpustení združenia sa v tejto dohode dohodnú, že auto si nechá FO A a aj zásoby a ostatné drobné náradie a FO B dostane peniaze, ktoré mu potom zrejme budú vchádzať ako príjem do daň. priznania
účtovníčka_prešov
17.08.12,07:00
podľa mňa ak sa zmení vlastník auta, treba urobiť prepis auta, zaradiť ho do majetku u toho nadobúdateľa - nahlásiť auto na DÚ. Pre toho zanikajúceho podnikateľa to bude predaj majetku, predaj zásob a tým pádom bude musieť zaplatiť DPH.
účtovníčka_prešov
17.08.12,07:09
pri zániku živnosti sa aj tak zásoby zdaňujú.. Iná situácia by bola keby auto nebolo zaradené u zanikajúceho podnikateľa v majetku, predal by ho ako fyzická osoba nepodnikateľ na základe KZ vtedy by u toho predajcu bol príjem uvádzaný až v daňovom priznaní ale kupujúci neodpíše si DPH pokiaľ to je auto v skupine N..
tictac7
17.08.12,07:24
pri zániku živnosti sa aj tak zásoby zdaňujú.. Iná situácia by bola keby auto nebolo zaradené u zanikajúceho podnikateľa v majetku, predal by ho ako fyzická osoba nepodnikateľ na základe KZ vtedy by u toho predajcu bol príjem uvádzaný až v daňovom priznaní ale kupujúci neodpíše si DPH pokiaľ to je auto v skupine N..

...a to od kedy? §9 ods. 1 písm. c)
účtovníčka_prešov
17.08.12,08:13
prepáčte: neodpíše DPH pokiaľ NIEje v skupine N..
účtovníčka_prešov
17.08.12,08:31
to je pravda, nad tým som sa nezamyslela.. pokiaľ by nebol v majetku bol by to oslobodený príjem.. ale musím dopovedať, že v jeho prípade podľa toho paragrafu nieje oslobodeným do 5 rokov od vyradenia..
cammino
17.08.12,09:01
ak som dobre pochopila všetko to čo sa na porade píše,.. pri rozpustení združenia, kde jeden účastník prerušil podnikanie a druhý bude podnikať ďalej sa vysporiadajú o majetok, pochopila som to takto, že by sa dohodli takto, že ten ktorý ostáva podnikať by dostal po vysporiadaní zásoby, náradie a auto, ktoré by sa na neho prepísalo a on by ho začal odpisovať a ten ktorý končí po dohode by dostal napr. 3000 eur. tak by sa dohodli.... môžu sa tak dohodnúť, či nie? čítala som, že je to na nich, k zmluve o združení by smeurobili teraz na konci dodatok, že síce podiel majú polovičný, ale pri rozpustení sa majetok rozdelí podľa ich vzájomnej dohody... a keby to tak naozaj mohlo byť tak by to bolo všetko poriešené... otázka je teda či to tak naozaj môže byť.... druhá alternatíva, ktorá ma napadla pri vysporiadaní je, že ten ktorý bude ďalej podnikať si nechá zásoby, náradie a ten druhý auto, ale samozrejme aby na konci roka nemusel vrátiť dph-čku z neodpísaného auta, by ho v septembri predal účastníkovi, ktorý podniká ďalej, to už by bolo samozrejme združenie rozpustené ale zároveň aj ten končiaci živnostník by už mal pozastavenú živnosť... auto by sa predalo za 3000 eur, taká je trhová hodnota momentálne, do príjmu by mu išlo toľko, a do nákladov teda suma len do výšky príjmu, takže aj keď zostatková daňová cena je 11000, tak do nákladov by išlo len 3000, dphčku by zaplatil z tých 3000 eur,.... je to tak správne? chcem to urobiť tak, aby to bolo dobre, a neviem sa z toho nejako vymotať
účtovníčka_prešov
17.08.12,12:51
som ti podľa všetkého neporadila dobre, podľa
§ 841 Občianskeho zákonníka:

Pri rozpustení združenia majú účastníci nárok na vrátenie hodnôt poskytnutých na účel združenia a vyporiadajú sa medzi sebou o majetok získaný výkonom spoločnej činnosti združenia spôsobom určeným v zmluve, inak rovným dielom.

to zrušenie združenia treba oznámiť aj na Daňový čiže treba ho písomne a určite aj tie podmienky vyrovnania finančného treba urobiť písomne. AJ ty si spomínala to. Inak ty by si mala zohľadniť aj záväzky zrduženia a pomerom odpočítavať od tej sumy čo chcete mu vyplatiť... jedine že sa dohodnú, že ich všetky prevezme pokračujúci podnikateľ. Záleží od dohody ich. To auto naďalej platí aby sa prepísalo keď ho bude užívať iná osoba.