matata77
23.07.12,13:25
Zdravím poraďáci,
potrebovala by som odvbornú odpoveď a drsr.sk momentálne dopyty neprijíma, tak možno niekto bude vedieť poradiť.
Zákon o dani z príjmu - § 5, odsek 7 hovorí:
(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako
a) suma vynaložená zamestnávateľom na doškoľovanie zamestnanca, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa; toto oslobodenie sa nevzťahuje na sumy vyplácané zamestnancovi ako náhrada za ušlý zdaniteľný príjem

Je mi jasné, že ak zamestnávateľ pošle zamestnanca na kurz, ktorý stojí 100 eur, táto suma sa zamestnancovi nezdaní, ani z nej nebude platiť odvody. Čo ale v prípade, že zamestnávateľ chce, aby si zamestnanec ten kurz vybavil sám, ide napr. o angličtinu, ktorú si zamestnanec zaplatí (100 €), sám, na svoje meno, alebo v hotovosti a následne donesie zamestnávateľovi doklad na preplatenie, zamestnávateľ mu to preplatí napr. v hotovosti. Ide, samozrejme, o kurz, ktorý je potrebný a súvisí s činnosťou zamestnávateľa. Aj v tomto prípade je to suma, ktorá sa zamestancovi nezdaní a nezaplatí z nej odvody ani on ani zamestnávateľ?
Ďakujem veľmi pekne za jednoznačnú odpoveď :)
ivka70
23.07.12,11:51
A preco by v tom mal byt rozdiel?
Zamestnanec musi priniest relevantny doklad, co platil: zmluvu s jazykovkou s vycislenim sumy za kurz, fakturu a pod. a nielen potvrdenie o zaplateni.
matata77
23.07.12,12:32
Ďakujem pekne, je mi to jasné, že nemôže priniesť len tak hocijaký bloček, len tá zmluva/faktúra bude na meno zamestnanca, nie na meno našej firmy, ktorá to preplatí. Je to aj v tomto prípade oslobodené od dane podľa vyššie uvedeného paragrafu?
romy16
08.02.13,05:44
Dobrý deň,
my máme dohodárov, ktorí sa 18-1-2013 zúčastnili na školení, ktoré súvisí s činnsťou podnikateľa. Je potrebné hodnotu školenia zúčtovať v ich výplate, nakoľko ide o nepeňažný príjem oslobodený od dane?
tictac7
08.02.13,05:53
Dobrý deň,
my máme dohodárov, ktorí sa 18-1-2013 zúčastnili na školení, ktoré súvisí s činnsťou podnikateľa. Je potrebné hodnotu školenia zúčtovať v ich výplate, nakoľko ide o nepeňažný príjem oslobodený od dane?

nie. Školenie, ktoré platí zamestnávateľ zamestnancovi nie je nepeňažným príjmom. Je to riadny výdavok ovplyvňujúci základ dane zamestnávateľa.
Tweety
08.02.13,05:54
Dobrý deň,
my máme dohodárov, ktorí sa 18-1-2013 zúčastnili na školení, ktoré súvisí s činnsťou podnikateľa. Je potrebné hodnotu školenia zúčtovať v ich výplate, nakoľko ide o nepeňažný príjem oslobodený od dane?
A prečo by to mal byť nepeň. príjem?
romy16
08.02.13,06:17
A prečo by to mal byť nepeň. príjem?

Neviem, či je to nepeňažný príjem, niekde som sa dočítala.....možno sa mýlim. Takže vôbec im to netreba dať do výplaty. Ďakujem.
Tweety
08.02.13,06:19
Mýliš sa určite. Je to daňový výdavok zamestnávateľa, veď on ho vyslal na školenie. Nie je to teda nijaký nepeň. príjem zamestnanca. A môžeš uviesť zdroj tejto dezinformácie?
romy16
08.02.13,07:11
bolo to niekde tu na porade. Neviem to teraz nájsť, ale asi som to zle pochopila ked som si to vtedy čítala.
Tweety
08.02.13,07:42
http://www.porada.sk/images/misc/unknown.gif

romy16 (http://www.porada.sk/member.php?u=279057)

30 Minutes Ago #34223 bolo to niekde tu na porade. Neviem to teraz nájsť, ale asi som to zle pochopila ked som si to vtedy čítala.



Možno to bolo v inom kontexte, ale nie je to tvoj prípad.