MarianI
23.07.12,15:19
Zdravím,

rád by som počul Váš názor na účtovanie nasledovnej skutočnosti. Firma podniká v oblasti chovu rýb a každoročne má straty na zásobách (ryby) kvôli kormoránom. V rámci roka monitoruje jeho pohyb a na konci roka sa vyčísli škoda pomocou znalca. Na základe tohto posudku sa potom vypočíta výška náhrady, ktorú uhradí MŽP.

Po minulé roky sa to zvyklo účtovať ako 582/682. Keďže sa však tento problém objavuje každoročne, mám za to, že z účtovného hľadiska by sa to nemalo posudzovať ako mimoriadny náklad/výnos.

Ako alternatíva mi vychádzajú iné náklady na hospodársku činnosť. Podľa postupov účtovania mi vychádza účet 549 - Manká a škody, kde sa o.i. uvádza aj :

"Na ťarchu účtu 549 sa účtujú okrem mánk aj škody na dlhodobom nehmotnom a hmotnom majetku a na zásobách, ak došlo k úplnému zničeniu, neodstrániteľnému poškodeniu, odcudzeniu alebo strate dlhodobého majetku a zásob."

Za škodu sa ale zároveň nepovažuje : "preukázaný nezavinený úhyn alebo nútená porážka zvierat základného stáda, ťažných a športových koní ako aj nezavinený úhyn mladých zvierat a zvierat vo výkrme."

V poslednom odstavci sa ryby výslovne nespomínajú (účtujú sa na 124 - Zvieratá), vzťahuje sa v tomto prípade teda len na zvieratá ako dlhodobý majetok, alebo aj na ako zásoby?

Môžem túto pravidelnú škodovú udalosť účtovať na 549 a následne prijatú náhradu ako 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti? (z titulu podľa postupov účtovania : "V prospech účtu 648- Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti sa účtujú výnosy neuvedené na predchádzajúcich účtoch, ktoré majú vzťah k hospodárskej činnosti ÚJ.")

Ďakujem za odpoveď.