AnitaMartinska
16.02.06,11:37
Co s tym. Prave sa mi dostalo do ruk potvrdenie na uplatnenie nezd.casti
zakladu dane od poistovne,kde su nasledovne udaje:
datu m nar.: 13.9.1979
zaciatok poistenia: 1.8.2005
koniec poistenia: 1.8.2034
Splna uvedena poistka zakonom stanovene podmienky?
10 rokov, to ano, ale do 55 rokov chyba este nejaky den.
Aj ked mam na to svoj nazor,rada si necham poradit ,ako by ste
postupovali?
Tatiana
16.02.06,10:44
Ale tých 10 rokov sa rozumie, že počas 10-rokov nemôžeš zrušiť poistku. Lebo keby sa to stalo tak v ďalšom období pri podaní DP si musí o to navýšiť základ dane.
Andea
16.02.06,11:19
Odnes toto potvrdenie svojmu zamestnávateľovi, ktorý o túto čiastku (zaplatená poistka za rok 2005) zníži tvoju daň. Máš životnú poistku na 55 rokov, čo je životná poistka, o ktorej výšku sa daň znižuje. Mám tú istú.
Chobot
16.02.06,14:41
Co s tym. Prave sa mi dostalo do ruk potvrdenie na uplatnenie nezd.casti
zakladu dane od poistovne,kde su nasledovne udaje:
datu m nar.: 13.9.1979
zaciatok poistenia: 1.8.2005
koniec poistenia: 1.8.2034
Splna uvedena poistka zakonom stanovene podmienky?
10 rokov, to ano, ale do 55 rokov chyba este nejaky den.
Aj ked mam na to svoj nazor,rada si necham poradit ,ako by ste
postupovali?

Predpokladám, že je potvrdenie od nejakej životnej poisťovne. V tom prípade toto poistenie spĺňa zákonné podmienky, lebo pre životné poistenie musí nastať plnenie nie po 55 veku života, ale najskôr v roku, kedy poistený dovŕši 55 rokov (§ 11 odst. 7:

"(7) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. e) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života
Chobot
16.02.06,14:44
Ale tých 10 rokov sa rozumie, že počas 10-rokov nemôžeš zrušiť poistku. Lebo keby sa to stalo tak v ďalšom období pri podaní DP si musí o to navýšiť základ dane.

Nielen počas 10 rokov nemôžeš zrušiť poistku, ale až do veku 55 rokov ju nemôžeš zrušit. Tých 10 rokov je minimálna doba trvania. Čiže poistka, ktorú uzatvoril 50 ročný človek na 6 rokov by spĺňala iba jednu podmienku - vek 55 rokov, preto by nemohla byť odpočítateľná.
AnitaMartinska
17.02.06,08:13
Velmi pekne dakujem, uz to chapem.
AnitaMartinska
17.02.06,08:24
Este ma napadla jedna konkretna otazka.
Z potvrdeni od jednotlivych poistovni / cest vynimkam/ nie je vôbec jasne,od kedy do kedy sa bude platit poistka, teda nie je tam ani doba splacania, ani sa neda vycitat, ci bude plnenie najskôr v roku,ked dosiahne platitel poistky 55 rokov.
Vacsinou je tam napisane kolko v zdnanovacom obdobi zaplatil Sk.
Je zodpovedna poistovna , alebo sam zamestnanec v pripade, ak ta poistka nesplna zakonom urcene predpisy na uplatnenie si nezdanitelej ciastky.
Ospravedlnujem sa ak som tuto otazku uz niekde zadala,ale nenasla som nikde tuto otazku.
Barbara
17.02.06,08:41
Este ma napadla jedna konkretna otazka.
Z potvrdeni od jednotlivych poistovni / cest vynimkam/ nie je vôbec jasne,od kedy do kedy sa bude platit poistka, teda nie je tam ani doba splacania, ani sa neda vycitat, ci bude plnenie najskôr v roku,ked dosiahne platitel poistky 55 rokov.
Vacsinou je tam napisane kolko v zdnanovacom obdobi zaplatil Sk.
Je zodpovedna poistovna , alebo sam zamestnanec v pripade, ak ta poistka nesplna zakonom urcene predpisy na uplatnenie si nezdanitelej ciastky.
Ospravedlnujem sa ak som tuto otazku uz niekde zadala,ale nenasla som nikde tuto otazku.

to my učtovníčky vôbec nemusíme skúmať odkedy dokedy sa bude platiť tá poistka. Oni len vydajú potvrdenie, že zatiaľ splnajú podmienky.
keď medzitým zamestnanec zruší tú poistku, alebo bude z toho čerpať, je povinný zvýšiť základ dane do 3 rokov od skončenia zdaň. obdobia v ktorom došlo k porušeniu ustanových podmienok:p
zákon 534/2005 § 11 ods. 8
AnitaMartinska
17.02.06,09:00
Barbara,
vdaka!!!!!!!!
Chobot
17.02.06,10:03
Este ma napadla jedna konkretna otazka.
Z potvrdeni od jednotlivych poistovni / cest vynimkam/ nie je vôbec jasne,od kedy do kedy sa bude platit poistka, teda nie je tam ani doba splacania, ani sa neda vycitat, ci bude plnenie najskôr v roku,ked dosiahne platitel poistky 55 rokov.
Vacsinou je tam napisane kolko v zdnanovacom obdobi zaplatil Sk.
Je zodpovedna poistovna , alebo sam zamestnanec v pripade, ak ta poistka nesplna zakonom urcene predpisy na uplatnenie si nezdanitelej ciastky.
Ospravedlnujem sa ak som tuto otazku uz niekde zadala,ale nenasla som nikde tuto otazku.

Súhlas s Barbarou, len doplním, že za správne uplatnenie nezdaniteľnej časti je zodpovedný zamestnanec, nie poisťovňa. Poisťovňa aj na potvrdení uvádza, že ni eje zodpovedná za nesprávne uplatnenie odpočítateľnej čiastky.
M0NIKA
17.02.06,15:18
Nielen počas 10 rokov nemôžeš zrušiť poistku, ale až do veku 55 rokov ju nemôžeš zrušit. Tých 10 rokov je minimálna doba trvania. Čiže poistka, ktorú uzatvoril 50 ročný človek na 6 rokov by spĺňala iba jednu podmienku - vek 55 rokov, preto by nemohla byť odpočítateľná.
Len pre istotu sa opýtam: :o
človek má momentálne 51 rokov, životné poistenie má uzatvorené na dobu od 01.08.2003 do 01.08.2013 a riadne platí.
Všetko je teda OK, že?
Môžem - podľa potvrdenia z poisťovne - odpočítať plnú sumu úhrad za rok 2005 keď sa jedná o sumu nižšiu ako 12.000,- Sk?