elisabeth
23.07.12,16:12
prosím o pomoc s nasledovným problémom: slovenský podpnikateľ dodáva v Rakúsku stavebné práce na nehnuteľnosti, je zaregistrovaný ako platiteľ dph. Chcem si overiť 2 veci: 1. dph z faktúr s rakúskou dph neuvádzam ani v SV ani v priznaní dph?
2. môžem si odpočítať dph z nákupu materiálu na Slovensku, ktorý použijeme na stavbe v Rakúsku?
Prosím o skorú odpoveď, pretože určite budeme mať kontrolu dph, lebo máme kvôli kúpe auta a nákupu materiálu veľý odpočet.
Ďakujem
IvoM
24.07.12,06:30
Kde je ale slovenský podnikateľ registrovaný /DPH/ v Rakúsku na Slovensku alebo v oboch krajinách?
elisabeth
24.07.12,06:46
ospravedlňujem sa, písala som to narýchlo a neprečítala som to poriadne po sebe - ide o slovenského podnikateľa registrovaného pre dph na Slovensku aj v Rakúsku. V Rakúsku sa musel registrovať práve preto, že v Rakúsku stavia nehnuteľnosti.
SilMar Group
24.07.12,08:21
prosím o pomoc s nasledovným problémom: slovenský podpnikateľ dodáva v Rakúsku stavebné práce na nehnuteľnosti, je zaregistrovaný ako platiteľ dph. Chcem si overiť 2 veci: 1. dph z faktúr s rakúskou dph neuvádzam ani v SV ani v priznaní dph?
2. môžem si odpočítať dph z nákupu materiálu na Slovensku, ktorý použijeme na stavbe v Rakúsku?
Prosím o skorú odpoveď, pretože určite budeme mať kontrolu dph, lebo máme kvôli kúpe auta a nákupu materiálu veľý odpočet.
Ďakujem
ad 1. - keďže miesto dodania je v Rakúsku, tak faktúry sa neuvádzajú ani v DP (nie je predmetom slovenskej DPH) ani v SV (tu sa uvádzajú len služby s miestom dodania podľa §15/1 a keďže sa jedná o práce na nehnuteľnosi , riadiš sa § 16/1)
ad 2. - keďže materiál použiješ na podnikanie a ani nákup nepodlieha koeficientu, máš nárok na odpočet v plnej miere. (§49/6)
elisabeth
24.07.12,09:22
ďakujem pekne, tak som to robila, len som si to chcela overiť kvôli tej kontrole, aby som mohla pokojne spať.