seraffa
23.07.12,16:26
Mam jednu hlupu otazku, hladala som odpoved vsade ale nenasla som. Mam e-shop, vystavujem faktury posielane na dobierku postou s uhradou na ucet. Kedy ich mam zauctovat- zapisat do penazneho dennika??? Po tom ked odberatel prevezme a zaplati tovar mi asi do 3 dni pride list z posty kde je vlastne ofoteny sek- mam to zauctovat vtedy ked mi pride tento list alebo az na konci mesiaca z vypisu z uctu? Pripadne ak na konci mesiaca aky mam zadat den? den vyplatenia alebo den ked to uctujem? Dakujem za kazdu skoru odpoved- kvoli tomu uz meskam mesiac s uctovanim.
szivics
24.07.12,07:54
Zaúčtovala by som to keď Vám príde list z pošty..
účtuje sa chronologicky podľa účtovných prípadov, teda keď peniaze prídu na účet alebo poštou to je jedno, treba o tom účtovať v peňažnom denníku
mondes
24.07.12,08:17
Mam jednu hlupu otazku, hladala som odpoved vsade ale nenasla som. Mam e-shop, vystavujem faktury posielane na dobierku postou s uhradou na ucet. Kedy ich mam zauctovat- zapisat do penazneho dennika??? Po tom ked odberatel prevezme a zaplati tovar mi asi do 3 dni pride list z posty kde je vlastne ofoteny sek- mam to zauctovat vtedy ked mi pride tento list alebo az na konci mesiaca z vypisu z uctu? Pripadne ak na konci mesiaca aky mam zadat den? den vyplatenia alebo den ked to uctujem? Dakujem za kazdu skoru odpoved- kvoli tomu uz meskam mesiac s uctovanim.

Takže faktúru zaeviduješ do pohľadávok s dátumom vystavenia, dátumom splatnosti a dátumom dodania tovaru ktoré máš uvedené na faktúre vtedy, keď tú faktúru vystavuješ. A úhradu tejto faktúry urobíš na základe výpisu z banky s dátumom, kedy ti prišla platba na účet.
Poprípade, ak nechceš čakať do konca mesiaca za výpisom, tak ak máš internet banking, tak si priebežne pozri platby a zaúčtuj to priebežne. A na konci mesiaca len priložíš kópiu uhradených faktúr k výpisu z BU.
seraffa
24.07.12,11:16
a nestaci mi namiesto knihy pohladavok viest knihu odchadzajucich faktur? kedze ja nemam zaväzky tak tieto knihy som nekupila a znama uctovnicka mi poradila nech si kupim len knihy odchadzajucich a prichadzajucich faktur. Tak treba tie knihy pohľadávok a záväzkov?
mondes
24.07.12,11:24
a nestaci mi namiesto knihy pohladavok viest knihu odchadzajucich faktur? kedze ja nemam zaväzky tak tieto knihy som nekupila a znama uctovnicka mi poradila nech si kupim len knihy odchadzajucich a prichadzajucich faktur. Tak treba tie knihy pohľadávok a záväzkov?

Ale veď to je to isté. Kniha pohľadávok a záväzkov, alebo kniha odoslaných a prijatých faktúr je to to isté. Takže si kúp knihu odoslaných a prijatých faktúr a si tam zapisuj všetky vystavené aj prijaté faktúry(ak nejaké máš) a znač si tam aj ich úhrady.
Ester plus
26.07.12,07:04
Ak posielate na dobierku, tak deň odovzdania na pošte je deň dodania tovaru. Ak v ten istý deň vystavíte faktúru, tak dáte ten istý dátum. Dátum úhrady zapíšete do peňažného deníka a spárujete s vystavenou faktúrou.