Indeed
23.07.12,19:48
SDKÚ prišla s návrhom zákona doplňujúcim zákon č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov FO

a síce z návrhom ,že drobný živnostník,ktorý chce platiť odvody z minima by ich zaplatil za celý rok

JEDNORÁZOVO + daň vo výške 500 € , teda zakupil by si LICENCIU vo výške 2500 € , a tým by mal vysporiadané daňové a odvodové povinnosti voči SR za zdaňovacie obdobie /kalendárny rok/

ČO si o tom MYSLÍTE ??
Indeed
23.07.12,17:50
Ja myslím ,že by sa to oplatilo len pre živnostníkov,ktorí si uplatňujú výdavky percentom a ich celkový obrat

za zdaňovacie obdobie je vyšší ako 12 000 €.
uctokrajan
23.07.12,19:52
Myslím, že určite daju nejaký strop, pretože keby nie tak, každý ktorý má obrat viac ako cca 12000 a uplatňuje paušálne výdavky tak je to pre neho výhodnejšie a to štát nedopustí.
Indeed
23.07.12,19:55
Myslím, že určite daju nejaký strop, pretože keby nie tak, každý ktorý má obrat viac ako cca 12000 a uplatňuje paušálne výdavky tak je to pre neho výhodnejšie a to štát nedopustí.

Naopak , štát by tým len získal

koľko je takých živnostníkov, čo podnikaju niekoĺko rokov a ešte nikdy nezaplatili žiadnu daň z príjmu ??,

Tak by zaplatili povinne 500 euro x nejakých 50 000 je už pekný peniaz do štátneho rozpočtu, resp.do rozpočtu regionov

čo povieš ?
uctokrajan
23.07.12,20:01
Mýslíš, že tí malí budú naraz platiť 25OO eur ked neplatia pravidelne v priebehu roka? A tí ktorí majú vačší obrat, koľko by zaplatili menej?
Liptáčik
23.07.12,20:29
Podľa mňa je to len "optická" úprava zákona. Navrhovatelia poukazujú na to, že živnostníci by nemuseli platiť za účtovníctvo. Ale.... Malého živnostníka som ešte za 500 Eur za rok neinkasovala a pritom ich hospodársky výsledok bol taký, že po odpočítaní nezdaniteľnej časti daň z príjmu neplatil. Takže .... čo ušetrí? Nič. Dokonca by bol ešte v strate. Štátu dá 500 eur bez účtovníka, mne by dal menej, účtovníctvo bude mať spracované a daň nezaplatí. Nie preto, že špekuluje, ale preto, že jeho realita je taká, aká je.
Dáša_
24.07.12,04:28
No, ja by som privítala licencie, ale pre iný okruh živnostníkov.
Pre tých ešte menších, čo predavajú po rôznych jarmokoch, alebo aj po nete svoje vlastné výrobky. Robia to len popri svojej inej práci, iba na prilepšenie príjmu. T.j. už sú poistení z nejakého iného dôvodu. Tým by som ponukla licencie, ale lacnejšie, aby si konečne tieto predaje legalizovai a nemuseli by sa báť. Ale za cenu maximálne 100-200€. Teraz je z nich 0, ale mnohí sa obávajú, čo by bolo keby... Živnosť sa im fakt neoplatí, lebo toľko nezarobia...
trevize
24.07.12,08:40
Mne pridu licencie zaujimave. Nejdem na pausalne vydavky....dan mi vychadza cca 500-1000€. Sam si robim jednoduche uctovnictvo. Stat odomna zinkasuje cca podobnu sumu. Rozdiel je len v tom, ze stat zinkasuje peniaze rok vopred a ja usetrim cas venovany uctovnictvu.
Braňo
24.07.12,08:47
Netreba zabúdať, že príjem nad 12.000 EUR, neznamená, že dotyčný SZČO aj reálne platí daň z príjmu. Takto má štát garantované aspoň 500 EUR. Pri 12000 EUR, keď si odpočítaš manželku a seba tak máš daňový základ hneď 7289,48 EUR dole.

80% SZČO je akákoľvek suma dane vysoká.t.z. vyššia ako nula.

Určite verím tomu, že táto vláda nepôjde so znížením dane v prospech podnikateľov - t.z., že nečakám žiadne pozitívne zmeny. :cool:
To sú tie istoty, ktoré sľubovali.
Dáša_
24.07.12,10:32
Netreba zabúdať, že príjem nad 12.000 EUR, neznamená, že dotyčný SZČO aj reálne platí daň z príjmu. Takto má štát garantované aspoň 500 EUR. Pri 12000 EUR, keď si odpočítaš manželku a seba tak máš daňový základ hneď 7289,48 EUR dole.

80% SZČO je akákoľvek suma dane vysoká.t.z. vyššia ako nula.

Určite verím tomu, že táto vláda nepôjde so znížením dane v prospech podnikateľov - t.z., že nečakám žiadne pozitívne zmeny. :cool:
To sú tie istoty, ktoré sľubovali.

nchcem plašiť, ale som tuším niekde zachytila, že na manželku sa bude dať odpočítať iba v tom prípade, že je na rodičovskej dovolenke. V inom nie. Ale to samozrejme je len vec navrhov.
betka
25.07.12,09:49
Naopak , štát by tým len získal

koľko je takých živnostníkov, čo podnikaju niekoĺko rokov a ešte nikdy nezaplatili žiadnu daň z príjmu ??,

Tak by zaplatili povinne 500 euro x nejakých 50 000 je už pekný peniaz do štátneho rozpočtu, resp.do rozpočtu regionov

čo povieš ?

Ano, je kopec takých živnostníko, kt. vykazovali ZD 4000,- €. A zrazu by ich ZD sa vyšplhal na 40 tis. €.

Dochádzalo by ku kúpe a predaju faktúr medzi SZČo a spoločnosťami, alebo veľlými SZČO.


To je pekné kúpiť licenciu, ale z hľadiska makra nebezpečné, lebo náš štát majú radi špekulanti. :)
veronikasad
25.07.12,09:53
nchcem plašiť, ale som tuším niekde zachytila, že na manželku sa bude dať odpočítať iba v tom prípade, že je na rodičovskej dovolenke. V inom nie. Ale to samozrejme je len vec navrhov.
Ano, je to jedno z opatrení Ficovho ozdravného balíčka

16.Odpočítateľnej položky na manželku (účinnosť: 1.1.2013)
Bude prichádzať do úvahy iba vtedy, ak manželka/manžel, ktorá/ý sa stará o vyživované dieťa žijúce s ním v domácnosti (do 3 rokov veku zdravého dieťaťa a do 6 rokov veku dieťaťa, ak ide o ťažko zdravotne postihnuté dieťa).

Uvidíme, čo nám p. poslanci schvália ...
Braňo
25.07.12,10:20
Ano, je to jedno z opatrení Ficovho ozdravného balíčka

16.Odpočítateľnej položky na manželku (účinnosť: 1.1.2013)
Bude prichádzať do úvahy iba vtedy, ak manželka/manžel, ktorá/ý sa stará o vyživované dieťa žijúce s ním v domácnosti (do 3 rokov veku zdravého dieťaťa a do 6 rokov veku dieťaťa, ak ide o ťažko zdravotne postihnuté dieťa).

Uvidíme, čo nám p. poslanci schvália ...

Som "rád", že to hlavne postihne tých, ktorí volili túto stranu.
Dáša_
25.07.12,12:04
Ano, je kopec takých živnostníko, kt. vykazovali ZD 4000,- €. A zrazu by ich ZD sa vyšplhal na 40 tis. €.

Dochádzalo by ku kúpe a predaju faktúr medzi SZČo a spoločnosťami, alebo veľlými SZČO.


To je pekné kúpiť licenciu, ale z hľadiska makra nebezpečné, lebo náš štát majú radi špekulanti. :)

ajajaaj, to by zase bolo eldorádo :) Teda nehovorím, že teraz nie je :) Alebo nezačína...
comodo
26.07.12,20:50
Kedysi som platil pausalnu dan. Bolo to super , lebo bolo zaplatene a bol som kludny, ze mam pokoj s DU. Problem bol v tom , ze clovek i pri prijme 1000000 sk platil z minima a ziskaval minimum na dochodok pripadne marodku. Mali by to oprasit , urobit to pouzitelnym , odstupnovat alebo zpercentovat a mohlo by to fungovat.
marjankaj
26.07.12,21:13
Som "rád", že to hlavne postihne tých, ktorí volili túto stranu.
Tak to sa mi uľavilo. Ja som Fica nevolil, teda ja postihnutý nebudem.:D
Braňo
27.07.12,09:39
Kedysi som platil pausalnu dan. Bolo to super , lebo bolo zaplatene a bol som kludny, ze mam pokoj s DU. Problem bol v tom , ze clovek i pri prijme 1000000 sk platil z minima a ziskaval minimum na dochodok pripadne marodku. Mali by to oprasit , urobit to pouzitelnym , odstupnovat alebo zpercentovat a mohlo by to fungovat.

Teraz zaplatí 2500 EUR a znova má minimum.
comodo
29.07.12,14:25
Teraz zaplatí 2500 EUR a znova má minimum.
Vyzera to cca ako minimalne odvody zamestnanca. Teda nemusi si robit s.r.o. , aby mu stat vsetko nezozral.
Nevidim tam obmedzenie prijmu. Ale popravde povedane , nie su spravodlive vselijake uniky. Na druhej strane aby sa to tykalo vsetkych a nie iba otrokov.
pavol54
29.07.12,14:51
SDKÚ prišla s návrhom zákona doplňujúcim zákon č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov FO

a síce z návrhom ,že drobný živnostník,ktorý chce platiť odvody z minima by ich zaplatil za celý rok

JEDNORÁZOVO + daň vo výške 500 € , teda zakupil by si LICENCIU vo výške 2500 € , a tým by mal vysporiadané daňové a odvodové povinnosti voči SR za zdaňovacie obdobie /kalendárny rok/

ČO si o tom MYSLÍTE ??
rovnaká hlúposť ako to čo niekedy vymyslel prokopovič, ale niet sa čo diviť od jedného cecku ich odstavili. = totálne vykorisťovanie chudobnejších ak budem ako živnostník platiť z minima je to160,24x 12 = 1922,88 a je predpoklad že tam nebude základ dane ten by musel byť pre 500€ aspoň 2630€( to je rozdiel medzi príjmami a výdavkami)
pavol54
29.07.12,14:58
Ja myslím ,že by sa to oplatilo len pre živnostníkov,ktorí si uplatňujú výdavky percentom a ich celkový obrat

za zdaňovacie obdobie je vyšší ako 12 000 €.
tebe ak zváračovi sa to určite neoplatí lebo keď si započítaš reálne všetky náklady, ale keby si bol advokát, finančný poradca, poisťovák a podobne kde sú veškeré náklady len pero a papier tam sa to už oplatí
vulxy
29.07.12,16:33
neviem ci som to pochopil spravne ale ak som zamestnany a chcem si nieco privyrobit k platu tak zaplatim 500€, ale odvody za mna plati zamestnavatel takze by to bolo dost dobre pre mna alebo nieco som si zle vysvetlil???
veronikasad
29.07.12,16:35
neviem ci som to pochopil spravne ale ak som zamestnany a chcem si nieco privyrobit k platu tak zaplatim 500€, ale odvody za mna plati zamestnavatel takze by to bolo dost dobre pre mna alebo nieco som si zle vysvetlil???
Pri príjme 500€ mesačne - bez ohladu na to, že odvody za teba platí zamestnávatel (ak budeš pracovať celý rok), staneš sa povinne poistenou osobou v SP a odvody budeš platiť z minima.

Platí v prípade ak tvoj príjem zo živnosti bude 500€ mesačne - neviem či som správne pochopila tvoju otázku.
vulxy
29.07.12,16:43
Pri príjme 500€ mesačne - bez ohladu na to, že odvody za teba platí zamestnávatel (ak budeš pracovať celý rok), staneš sa povinne poistenou osobou v SP a odvody budeš platiť z minima.

Platí v prípade ak tvoj príjem zo živnosti bude 500€ mesačne - neviem či som správne pochopila tvoju otázku.
ja som to myslel tak ze zaplatim 500€ za licenciu a cely rok mam pokoj .mozem si podnikat alebo nebudem ked nechcem....
veronikasad
29.07.12,16:45
ja som to myslel tak ze zaplatim 500€ za licenciu a cely rok mam pokoj .mozem si podnikat alebo nebudem ked nechcem....

Pravidlá licencie nepoznám, ale aj pri súbehu zamestnania a podnikania za určitých podmienok si povinným platitelom odvodov do SP a tak neverím, že budeš platiť len daň (bez odvodov).

Akú mesačnú výšku príjmu predpokladáš zo živnosti ?
vulxy
29.07.12,17:04
Pravidlá licencie nepoznám, ale aj pri súbehu zamestnania a podnikania za určitých podmienok si povinným platitelom odvodov do SP a tak neverím, že budeš platiť len daň (bez odvodov).

Akú mesačnú výšku príjmu predpokladáš zo živnosti ?
no ja v podstate len tak fylozofujem,ze tych 500€ by som si akoze predplatil a bud nieco urobim-zarobim alebo ked nie tak sa nic nedeje ,ale pokial mam platit este +nejake odvody tak to nic.
veronikasad
29.07.12,17:05
no ja v podstate len tak fylozofujem,ze tych 500€ by som si akoze predplatil a bud nieco urobim-zarobim alebo ked nie tak sa nic nedeje ,ale pokial mam platit este +nejake odvody tak to nic.
Počkajme na schválenie zákona a potom môžeme filozofovať, či sa ti to oplatí alebo nie ...
marjankaj
31.07.12,22:55
Logika je jasná. Štát potrebuje získať peniaze. A ak by takto živnostníci mali ušetriť, tak by to pre štát bolo nevýhodné. Je to iba politická hra SDKU. Mimochodom prečo Mikloš tú paušálnu daň rušil?
veronikasad
31.07.12,22:59
Logika je jasná. Štát potrebuje získať peniaze. A ak by takto živnostníci mali ušetriť, tak by to pre štát bolo nevýhodné. Je to iba politická hra SDKU. Mimochodom prečo Mikloš tú paušálnu daň rušil?
Janko, môj skromný odhad - o licenciu, ak bude schválená, prejaví záujem veľmi malý počet živnostníkov - najmä ak sa bude musieť uhradiť jednou splátkou.
srska
25.09.12,11:49
marjankaj
25.09.12,11:58
Ročná výška licencie mala byť stanovená ako súčet minimálnych odvodov na zdravotné a sociálne poistenie a sumy 500 eur.


No a kto by platil 500+570.96+1351.92=2422,88 € a ešte k tomu aj odvody do SP a ZP? Či ako to mysleli? Alebo by potom už nemuseli platiť tie odvody?