radosdesign
23.07.12,21:59
Dobrý deň,

som zamestnancom a popri práci mám možnosť pracovať pre rakúsku firmu. Ide o programátorské práce (naprogramovanie informačného systému). Podľa toho čo som sa dočítal, na túto činnosť nepotrebujem živnosť pretože sa to riadi autorským zákonom. Rakúska firma chce so mnou spísať zmluvu o dielo - mám k tomu niekoľko otázok:

1. Je potrebné aby sa v tej zmluve vyskytovala formulácia že zmluva je uzatvorená podľa autorského zákona? Ak by som totiž vyhotovoval program pre slovenskú firmu, nemal by som problém sa s nimi dohodnúť aby tam tú formuláciu dali. Ale kedže to robím pre rakúsku firmu a zmluva bude v nemčine - neviem ako je to s autorským zákonom v rakúsku...

2. Môžem ako fyzická osoba/autor (len si vybavím DIČ) vystaviť tejto firme faktúru (tú totiž potrebujú)?

3. Môžem si uplatniť 40% paušálne výdavky?

Vopred vrelá vďaka za pomoc.
Mária27
23.07.12,20:33
Autorský zákon by si si mal v každom prípade preštudovať a do zmluvy aspoň základné veci zapracovať. Náš zákon je v súlade so smernicami EU, ale každá krajina má drobné odlišnosti. Keďže si však národnosti SR, uplatňuje sa náš zákon (§ 2).

Dielo vytvoríš podľa zmluvy o vytvorení diela (§ 39), to je aj to, čo chcú. Počítačový program sa bude považovť za zamestnanecké dielo (§ 50) = majetkové práva bude mať firma dňom nadobudnutia vlastníctva k dielu (odovzdaním), postúpiť to právo môžu len s tvojím súhlasom ... Je toho viac.

Tie účtovnícke veci ti presnejšie poradia iní.
radosdesign
24.07.12,06:08
Ďakujem za odpoveď. Ešte ma k tej zmluve napadla jedna otázka: Musí byť v písomnej forme, alebo stačí ak ju mám v elektronickej (v emaily)?