Irena Orelova
24.07.12,10:51
Dobrý deň, som od 1.2.2012 vedená na ÚP. Tam môžem byť 6 mesiacov, čiže do konca júla 2012. Od 1.6. som na PN, ktorá bude pretrvávať ešte aj po termíne, určite v auguste, možno aj dlhšie. Zdravotný stav mi zatiaľ nedovoľuje zamestnať sa. Budem aj naďalej dostávať ten príspevok v nezamestnanosti, ktorý dostávam? Ak áno, ako dlho? Ak nie, tak ako mám postupovať, aby som niečo dostávala? Mám odpracovaných 30 rokov, nemaródila som doposiaľ tak dlho.
veronikasad
24.07.12,08:53
Nerozumiem tvojej otázke. Poberáš nemocenské ? Ak ano, z akého poistenia ? Nemôže byť súbeh výplaty dávky v nezamestnanosti a nemocenského.

Doba evidencie na UP nie je časovo obmedzená, obmedzená je len výplta dávky v nezamestnanosti, max. po dobu 6 mesiacov.
Tweety
24.07.12,08:56
Dobrý deň, som od 1.2.2012 vedená na ÚP. Tam môžem byť 6 mesiacov, čiže do konca júla 2012. Od 1.6. som na PN, ktorá bude pretrvávať ešte aj po termíne, určite v auguste, možno aj dlhšie. Zdravotný stav mi zatiaľ nedovoľuje zamestnať sa. Budem aj naďalej dostávať ten príspevok v nezamestnanosti, ktorý dostávam? Ak áno, ako dlho? Ak nie, tak ako mám postupovať, aby som niečo dostávala? Mám odpracovaných 30 rokov, nemaródila som doposiaľ tak dlho.
Kedže počas PN dostávaš nemocenské, podpora sa nevypláca. Ak PN skonč,í bude sa príspevok vyplácať až do spomínaných max. 6 mesiacov(samozrejme, ak ešte budeš v evidencii).
Irena Orelova
24.07.12,08:56
Nepoberám nemocenské, len dávku v nezamestnanosti. Čo ak budem PN, neviem, z čoho budem žiť.
veronikasad
24.07.12,08:59
Nepoberám nemocenské, len dávku v nezamestnanosti. Čo ak budem PN, neviem, z čoho budem žiť.
Po skončení poberania dávky v nezamestnanosti sa informuj na dávku v hmotnej núdzi, príp. príspevok na bývanie, v prípade dohodobe neprianivého zdr.stavu aj aktivačný príspevok. Jeden mesiac ale budeš uplne bez príjmu, lebo dávku ti priznajú až za mesiac, v ktorom nebudeš mať žiadny príjem. Napr. ak poslednú dávku v nezamestnanosti dostaneš vyplatenú v júli, o dávku v hmotnej núdzi môžeš požiadať až v auguste a vyplatia ti ju v septembri.
Do príjmu sa však zahrňajú všetky príjmy spoločne posudzovaných osôb (ak nebývaš sama).

Čo sa týka výplaty nemocenského, ak máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch, môžeš sa pred začiatkom PN-ky prihlásiť na celý balík poistenia ako dobrovolne poistená osoba. Vznikne ti nárok na nemocenské z min. vymer.základu.
Irena Orelova
24.07.12,09:16
Trápi ma, že hoci som 30 rokov prispievala, teraz po uplynutí 6 mesiacov na ÚP (nemala som vyplácané nemocenské, len príspevok v nezamestnanosti) budem ešte stále PN a neviem, či budem niečo dostávať. Ak, tak odkiaľ, čo a kde si môžem vybaviť?
veronikasad
24.07.12,09:20
Trápi ma, že hoci som 30 rokov prispievala, teraz po uplynutí 6 mesiacov na ÚP (nemala som vyplácané nemocenské, len príspevok v nezamestnanosti) budem ešte stále PN a neviem, či budem niečo dostávať. Ak, tak odkiaľ, čo a kde si môžem vybaviť?
Čítala si prísp. č. 5 ? Netráp sa a konaj ...
Irena Orelova
24.07.12,09:23
Takže na ÚP ma teraz vyradia z evidencie a ja mám ísť na sociálne vybaviť si príspevok?
veronikasad
24.07.12,09:25
Takže na ÚP ma teraz vyradia z evidencie a ja mám ísť na sociálne vybaviť si príspevok?
Prečo by ťa mali vyradiť z evidencie ? Dávky v hmotnej núdzi vypláca tiež UP.

Dávku v hmotnej núdzi si ale môžeš uplatniť najskôr v septembri (vyplatia ti ju až v oktobri), lebo poslednú dávku v nezamestnanosti budeš mať vyplatenú v auguste.

Ak máš nepriaznivý zdravotný stav, možno by bolo vhodnejšie po ukončení výplaty dávky v nezamestnanosti prihlásiť sa v sociálnej poisťovni na dobrovolné poistenie, dať si ukončiť súčasnú PN-ku a nech ti lekár potom vystaví PN-ku ako dobrovolne poistenej osobe. Budeš mať nárok na nemocenské.
Mila123
24.07.12,09:26
ale kde......
ak si stále na PN, daj sa uschopniť - je to na dohode s lekárom......
choď do pobočky SP a prihlás sa na balík dobrovoľného poistenia( na Tvojom mieste si zahlásim max. VZ), nikdy nevieš ako dlho budeš chorá, možno ti niekedy pomôže........
a na 2. deň sa daj znovu vypísať na PN, zaplatíš si síce iba jeden deň na poistenie ale budeš dostávať PN i keď z minimálneho vymeriavaceho základu , stále lepšie niečo ako nič.....
Irena Orelova
24.07.12,09:27
Takže je potrebné ísť na ÚP a tam sa informovať, čo ďalej od ahgusta, je to tak?