giovannajana
24.07.12,14:23
Dobrý deň, prosím o radu.

Mám klienta, ktorý bol minulý rok registrovaný platiteľ DPH. Keďže nedosahoval potrebný obrat a navyše každý štvrťrok platil vysokú DPH, odhlásil sa. Tento rok však doviezol technológiu z ČR (bude v majetku), ktorej hodnota presiahla 13 941,45 eura. Takže sa registroval predtým podľa par. 7 a podávame daňové priznanie s tým, že uhradí DPH. Chcela by som sa opýtať: Ak sa v blízkej budúcnosti (tento alebo budúci rok) opäť zaregistruje na platiteľa DPH bude si môcť túto DPH odpočítať podľa par. 55?

Za odpovede vopred ďakujem.
KEJKA
24.07.12,13:25
áno, ale ak sa bude registrovať budúci rok, tak DPH bude krátená - úmerná daňovej zostatkovej cene.
giovannajana
24.07.12,13:34
Aj v takom prípade bude táto DPH daňovým nákladom?

Úmerná daňovej zostatkovej cene znamená znížená o daňové odpisy? Je tak možné urobiť aj keby sa registrovali aj ďalší rok (pokiaľ bude majetok odpisovaný)?
KEJKA
24.07.12,13:47
DPH nebude daňový náklad, ved budeš mať OC včítane DPH, takže do nákladov sa dostane prostredníctvom odpisov /de facto, áno, bude daňový náklad/.
Ak sa zaregistruje tento rok, tak odpočíta celú DPH a odpisy bude počítať zo zníženej OC
Ak sa zaregistruje budúci rok, tak OC zníži len o časť DPH a túto zníženú DPH si odpočíta v prvom zdaňovacom období po registrácii.
giovannajana
24.07.12,13:56
Ďakujem!
giovannajana
14.08.12,09:03
Dobrý deň, chcela by som opäť poprosiť o radu.
Pre zmenu mám klienta s opačným prípadom. Je platiteľ DPH a uvažuje nad zrušením registrácie (obraty by to umožňovali). Ale má v majetku technológiu (z ČR), DPH si uplatnili, stále ju odpisujú. Keby zrušili registráciu na DPH, museli by uplatnenú DPH-čku vrátiť?
tictac7
14.08.12,09:21
Dobrý deň, chcela by som opäť poprosiť o radu.
Pre zmenu mám klienta s opačným prípadom. Je platiteľ DPH a uvažuje nad zrušením registrácie (obraty by to umožňovali). Ale má v majetku technológiu (z ČR), DPH si uplatnili, stále ju odpisujú. Keby zrušili registráciu na DPH, museli by uplatnenú DPH-čku vrátiť?


áno, ale nie celú. Pomernú časť, ktorá pripadá na neodpísanú časť zaraiadenia
giovannajana
11.09.12,09:49
Chcela by som sa opýtať: ako mám zaúčtovať DPH vypočítanú daňovníkovi registrovanému podľa par. 7?
KEJKA
11.09.12,15:08
Chcela by som sa opýtať: ako mám zaúčtovať DPH vypočítanú daňovníkovi registrovanému podľa par. 7?5xx/343
DPH je súčasťou ocenenia tovaru, služby.