blava1985
25.07.12,08:21
Ahojte,

moj brat v roku 2010 rozbehol firmu, ktorej sa akotak dari, avsak samozrejme ako to byva tak sa popritom nasli konkurencne firmy, ktore chceli jeho business model replikovat. Jedna z tych firiem si vytvorila popri oficialnej stranke aj stranku, ktora ma v mene bratovej firmy v tvara "firma.sk" a ponuka sluzby . nie je to klamliva reklama? tym ze ludia hladaju bratovu firmu ale stranku si stihol registrovat niekto iny? moze sa to? pomohla by napr. ochranna znamka?

cize co ja viem napr. ked nejaka zahranicna firma bude chciet zaregistrovat slovensku domenu ale niekdo ju predbehne, moze ju prakticky vydierat, resp. predat len ked bude chciet?

vdaka
Chobot
25.07.12,07:13
Ahojte,

moj brat v roku 2010 rozbehol firmu, ktorej sa akotak dari, avsak samozrejme ako to byva tak sa popritom nasli konkurencne firmy, ktore chceli jeho business model replikovat. Jedna z tych firiem si vytvorila popri oficialnej stranke aj stranku, ktora ma v mene bratovej firmy v tvara "firma.sk" a ponuka sluzby . nie je to klamliva reklama? tym ze ludia hladaju bratovu firmu ale stranku si stihol registrovat niekto iny? moze sa to? pomohla by napr. ochranna znamka?

cize co ja viem napr. ked nejaka zahranicna firma bude chciet zaregistrovat slovensku domenu ale niekdo ju predbehne, moze ju prakticky vydierat, resp. predat len ked bude chciet?

vdaka

Áno, domému si môže vytvoriť ktokoľvek a akúkoľvek, pokiaľ tá značka nie chránená ochrannou známkou (napr. nemôžeš si zaregistrovať kenvelo.sk). Ak má ale tvoj brat názov firmy Modrá obloha,s.r.o, a neregistruje názov, tak ho môže ktokoľvek predbehnúť a urobiť si stránku modraobloha.sk. Bolo viac prípadov, kedy špekulanti založili stránky s menom nejakej firmy a potom jej to chceli predať za ťažké prachy.
peterknazeje
25.07.12,07:19
Jedna z tych firiem si vytvorila popri oficialnej stranke aj stranku, ktora ma v mene bratovej firmy v tvara "firma.sk" a ponuka sluzby . nie je to klamliva reklama?

PRAVIDLÁ POSKYTOVANIA MENNÉHO PRIESTORU V INTERNETOVEJ DOMÉNE SK
(https://www.sk-nic.sk/kontakty/pravidla.1.6.2011.jsp)1 Úvodné ustanovenia
Účelom týchto pravidiel je určiť zásady poskytovania menného priestoru Domén druhej úrovne v Internetovej doméne SK Držiteľom domén a stanovenie práv a povinností Užívateľa, Držiteľa domény, Registrátora a SK-NIC pri poskytovaní, správe a užívaní menného priestoru.

10.4
Držiteľ Domény vyhlasuje, že bude dbať o to, aby ním užívaná Doména neporušovala priamo alebo nepriamo práva tretích subjektov, najmä práva k ochranným známkam, užívaniu obchodného mena alebo iných práv týkajúcich sa duševného vlastníctva, a v prípade ich porušenia sám zodpovedá za spôsobenú škodu tretím osobám. Držiteľ Domény berie na vedomie, že za neprípustné označenie Domény sa v každom prípade považuje použitie slova, ktoré je dominantným prvkom.
a) ochrannej známky zapísanej Úradom Priemyselného Vlastníctva SR,
b) medzinárodnej ochrannej známky chránenej pre územie SR, resp.
c) všeobecne známej ochrannej známky bez ohľadu na štát jej pôvodu, ktorých držiteľom alebo používateľom je osoba odlišná od budúceho Držiteľa.

Držiteľ Domény podaním žiadosti o registráciu Domény potvrdzuje, že s vedomím možného porušenia práv uvedených v tomto bode Pravidiel a právnych predpisov vyvinul všetko úsilie, ktoré je možné po ňom spravodlivo požadovať, aby zaistil, že registrovaná Doména nebude tieto práva a právne predpisy porušovať.

10.5
Držiteľ Domény sa uzatvorením Zmluvy o Doméne zároveň zaväzuje, že SK-NIC-u nahradí akékoľvek škody, výdavky, resp. sumy, ktoré bol alebo bude povinný zaplatiť tretím osobám v súvislosti s poskytovaním Služby z dôvodu porušovania práv k ochranným známkam, užívania obchodného mena alebo iných práv duševného vlastníctva, ak takéto porušenie súvisí s voľbou označenia Domény Držiteľom Domény a povinnosť k náhrade škody je priznaná právoplatným a vykonateľným súdnym rozhodnutím.
blava1985
25.07.12,09:12
vdaka Vam obom za hodnotne a rychle odpovede :)