megabite
25.07.12,09:52
Zdravím, je až zarážajúce aký je google skúpy na aktuálne informácie ohľadne DN, tak sa spýtam profesionálov.
Rozhodol som sa, že sa stanem dobrovoľne nezamestnaným, aj keď sa od 600SK z roku 2008 zmenila mesačná taxa poisťovni na šialených 47,58€.
Dobre, viem, že do 8 dní po skončení pracovného pomeru som povinný nahlásiť v poisťovni, v mojom prípade VSŽP zmenu platiteľa poistného na seba, fajn to si zariadim, ale...

moja otázka: TO JE VŠETKO?

Celá moja povinnosť ako dobrovoľne nezamestnaný je vybaviť si, aby mi mesačne odchádzalo tých cca 50€ do poisťovne a už viac nemusím platiť nikomu nič? Nie je už žiadna ďalšia inštitúcia, o ktorú sa mi staral UP, keď som kedysi nepracoval?

Potreboval som laickú odpoveď pre úplného laika, len či som povinný ako dobrovoľne nezamestnaný platiť iba poisťovni a nikomu inému.

Ďakujem veľmi pekne.
veronikasad
25.07.12,07:56
Aj keď budeš evidovaný na UP, UP sa nebude starať o žiadnu inštitúciu, pretože štát za uchádzačov o zamestnanie platí len zdravotné poistenie. Splnenie oznamovacej povinnosti v prísl. zdr.poisťovni musí vykonať aj uchádzač o zamestnanie sám - nerobí to za neho UP.
megabite
25.07.12,08:06
Čiže ak tomu chápem správne; budem poslušne mesačne platiť zdravotnej poisťovni a mám pokoj.
Nikde mi nebude rásť žiaden dlh voči nikomu ďalšiemu.
Iné záväzky nemám, ešte úrazové poistenie, ale to si platím aj teraz sám, čiže to nepočítam.
megabite
25.07.12,08:15
A ešte jedna vec, ale to bude asi hlúposť. Keď ukončím pracovný pomer a nahlásim sa ako platiteľ poistného, nemusím ísť túto skutočnosť oznamovať na príslušný UP, však nie?
Tweety
25.07.12,08:16
A ešte jedna vec, ale to bude asi hlúposť. Keď ukončím pracovný pomer a nahlásim sa ako platiteľ poistného, nemusím ísť túto skutočnosť oznamovať na príslušný UP, však nie?
Ak nechceš byť evidovaný(to je právo, nie povinnosť) nič neoznamuješ.
veronikasad
25.07.12,08:23
Čiže ak tomu chápem správne; budem poslušne mesačne platiť zdravotnej poisťovni a mám pokoj.
Nikde mi nebude rásť žiaden dlh voči nikomu ďalšiemu.
Iné záväzky nemám, ešte úrazové poistenie, ale to si platím aj teraz sám, čiže to nepočítam.
nezabudni na splnenie oznamovacej povinnosti v zdr.poisťovni - musíš sa prihlásiť ako samoplatitel.

mimotemyKolko máš rokov - keby niečo - máš splnenú podmienku odpracovaných rokov v prípade plnenia z invalidného poistenia ?


(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.
megabite
25.07.12,08:57
Mám 22 rokov, odpracovaný mám 1 rok a 3 mesiace + 1 rok som pracoval ako živnostník.
veronikasad
25.07.12,08:59
Mám 22 rokov, odpracovaný mám 1 rok a 3 mesiace + 1 rok som pracoval ako živnostník.
Momentálne podmienku splňaš ... (ako živnostník si nebol dôchodkovo poistený).

Ak by si bol evidovaný na UP, chýbajúce obdobie dôch.poistenia by si si v prípade potreby mohol doplatiť spätne. Ak evidovaný nebudeš, takúto možnosť zo zákona mať nebudeš.
Ale to som zasemimotemy
Tweety
25.07.12,09:00
Mám 22 rokov, odpracovaný mám 1 rok a 3 mesiace + 1 rok som pracoval ako živnostník.
Nič v zlom, ale príliš málo na to, aby si bol dobrovoľne nezamestnaným.
megabite
25.07.12,09:22
Tweety, môj prípad je niečo ako výhra v lotérii, akurát, že moje prijímy sú pravidelné, nevyplývajú z pracovnej činnosti, brigády ani nijakej dohody, nepodliehajú žiadnej dani, lebo sa o pracovnú činnosť ako takú nejedná a pre ich udržanie nemám čas na svoje terajšie zamestnanie, pretože za polovičný čas dokážem získať trojnásobok svojej súčasnej mzdy.
Ak niekto dostane takúto možnosť, šiel by skutočne proti sebe ak by trávil 8 hodín denne v práci, kde za celkový pracovný čas získa šestinu svojho potenciálu.
Tých 50€ mesačne je mizivá čiastka za finančnú slobodu v 22 rokoch.
Samozrejme viem, že to takto nebude fungovať večne, ale o rok sa už budem uchádzať o zamestatnie v ČR, čiže do tej doby mi stav DN úplne vyhovuje, ale to už je tiež veľmi mimotemy.
Tweety
25.07.12,09:25
Tweety, môj prípad je niečo ako výhra v lotérii, akurát, že moje prijímy sú pravidelné, nevyplývajú z pracovnej činnosti, brigády ani nijakej dohody, nepodliehajú žiadnej dani, lebo sa o pracovnú činnosť ako takú nejedná a pre ich udržanie nemám čas na svoje terajšie zamestnanie, pretože za polovičný čas dokážem získať trojnásobok svojej súčasnej mzdy.
Ak niekto dostane takúto možnosť, šiel by skutočne proti sebe ak by trávil 8 hodín denne v práci, kde za celkový pracovný čas získa šestinu svojho potenciálu.
Tých 50€ mesačne je mizivá čiastka za finančnú slobodu v 22 rokoch.
Samozrejme viem, že to takto nebude fungovať večne, ale o rok sa už budem uchádzať o zamestatnie v ČR, čiže do tej doby mi stav DN úplne vyhovuje, ale to už je tiež veľmi mimotemy.
Ak je to teda tak, že zdroj príjmu máš, tak krátkodobo sa to dá riešiť tou dobrovoľnosťou. Veď kto by dnes platil toľko jurášikov, keď nemá príjem, že?
Len si daj pozor na to, aby tie príjmy neboli z nelegálnych zdrojov, ale to je už o inom.
Katy a R
25.07.12,09:25
.. však prezraď aj nám .. :)
megabite
25.07.12,10:14
Ešte ak sa tu niekto objaví, chcem sa spýtať, nejaké sociálne/dôchodkové poistenie platím tiež? Osobitne, ale je to v tom zdravotnom poistení, alebo ako to je?
Vidím, že to tu niekto spomínal...
megabite
25.07.12,10:18
Nie nie je to z nelegálneho zdroja, dajme tomu akoby mal niekto web s google adsense a každé dva týždne dostával cca 1000 dolárový šek. Takéto prijímy mám na mysli.
Katy a R
25.07.12,10:18
Ešte ak sa tu niekto objaví, chcem sa spýtať, nejaké sociálne/dôchodkové poistenie platím tiež? Osobitne, ale je to v tom zdravotnom poistení, alebo ako to je?
Vidím, že to tu niekto spomínal...
Tak ešte raz .. povinne platíš len zdravotné poistenie .. a z toho máš nárok na zdravotnú starostlivosť.
Sociálne poistenie povinne platiť nemusíš ..
megabite
25.07.12,10:21
Katy a R ďakujem, toto je úplne presne a stručne to čo som potreboval počuť :).
veronikasad
25.07.12,10:22
Už zase funguje uzatvorenie témy najlepšou odpoveďou ?