maria.888
25.07.12,10:09
Dobry den, chcem Vas poprosit - pracovala som od oktobra 2011 na dohodu, bola som samoplatitel zdravotneho poistenia (soc. som si neplatila). od mesiaca jun som prihlasena opat na Trvaly pracovny pomer u svojho zamestnavatela. (prisla som na to, ze som tehotna). Pocula som o moznosti, ze existuje nejaky priplatok k socialnemu poisteniu, ktory navysi prispevok na matersku dovolenku, viete mi podat blizsie informacie? Zaroven ma zaujima, ako dlho musim pracovat na trvaly pracovny pomer, ako dlho musi za mna zamestnavatel odvadzat odvody, ak chcem od statu dostavat matersku?
ivka70
25.07.12,08:12
Co si robila pred oktobrom 2011?
Kedy je predpokladany datum porodu?

Narok na matersku vznikne, ak mas aspon 270 dni nemocenskeho poistenia (nie zdravotneho) v poslednych 2 rokoch pred porodom.
myara
25.07.12,08:13
aby si dostavala materske, musis mat 270 dni socialneho poistenia, tak neviem, ci to stihnes, ked si uz tehotna
pre zvysenie materskeho si mozes platit dobrovolne nemocenske poistenie
VRUBE02
29.07.12,16:41
Dobrý večer, prečítal som si niektoré témy o zvýšení materskej, ale celkom jasno v tom nemám.
Predpodkladaný termín pôrodu je február 2013. Žena je zamestnaná bez prerušenia 5 rokov na TPP u jedného zamestnávateľa. Vypočítal som, že výška materskej v roku 2013 bude z vymeriavacieho základu dosiahnutého v roku 2012. VZ môže zvýšiť:
1. že sa pripoistí alebo
2. bude mať ešte jeden pracovný pomer
Prosím vás, dobre rozmýšľam? Len nie je mi jasné, kedy musí ukončiť to poistenie alebo ten druhý prac pomer, aby to zas neprešvihla.
Budem vďačný za každý názor.
veronikasad
29.07.12,16:50
Dobrý večer, prečítal som si niektoré témy o zvýšení materskej, ale celkom jasno v tom nemám.
Predpodkladaný termín pôrodu je február 2013. Žena je zamestnaná bez prerušenia 5 rokov na TPP u jedného zamestnávateľa. Vypočítal som, že výška materskej v roku 2013 bude z vymeriavacieho základu dosiahnutého v roku 2012. VZ môže zvýšiť:
1. že sa pripoistí alebo
2. bude mať ešte jeden pracovný pomer
Prosím vás, dobre rozmýšľam? Len nie je mi jasné, kedy musí ukončiť to poistenie alebo ten druhý prac pomer, aby to zas neprešvihla.
Budem vďačný za každý názor.
Nové poistenie zo zamestnanie musí trvať minimálne 90 dní, ak bude schválená novela zákona o soc.poistení, nesmie byť v tomto období PN.
V prípade dobrovolného poistenia s vyšším vymer.základom ako minimum - poistenie musí trvať aspoň 26 týždňov.
VRUBE02
29.07.12,17:03
Ďakujem za odpoveď, tých 26 táýždňov som si vysvetľoval úplne inak. Znamená to, ak bude zamestnaná ešte na iný pracovný pomer posledný štvrťrok 2012, tak tento príjem sa jej bude započítavať do vymeriavacieho základu pre výpočet materskej v roku 2013. Ak by bola zamestnaná na druhý PP aj v roku 2013, tak tento príjem nebude mať vplyv na vymeriavací základ pre výpočet materskej. A ešte som sa dočítal, že súčet tých vymeriavacích základov nesmie byť vyšší ako maximálny. Alebo toto nepatrí k materskej?
KatarinaNR
29.07.12,17:35
Veronika, myslíš že by to malo platiť (že nesmie byť v dobe trvania nem.poistenia PN) aj pre dobrovoľné? Ďakujem
merykey
02.10.12,11:36
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu ako si zvysit matersku. V sucastnosti som na rodicovskej dovolenke s 2r.dcerkou. Predtym som nepracovala, bola som studentkou VS, materskú som dostala z maxima, nakolko som si platila dobrovolne nem.poist. z max. VZ. Tehotna este nie som, ale s manzelom planujeme druhe babo uz cim skor, tak to chcem zacat riesit, nech mi potom nechyba nejaky ten tyzden - dva platenia. Ake moznosti mi odporucate aby som mala znova max. matersku? Platit si novy "balicek" poistenia do odchodu na matersku? alebo su aj ine moznosti? Zamestnat sa na TPP nechcem, chcem zostat s malou doma. Manzel ma sro - zamestnat sa "akoze" u neho, alebo...?
Dakujem za rady, som z toho dost zmatena