evnka
17.02.06,12:53
Dobry,
vie mi niekto poradit,co vsetko potrebuje /ake doklady a potvrdenia/ manzel - SZCO aj zamestnanec, od manzelky na rodicovkej dovolenke pre ucely danoveho priznania manzela.
Potrebuje pravdepodobne
- potvrdenie o rodicovskom prispevku,pripadne aj materskom ak spada do toho obdobia,
- ale zaujima ma ci aj potvrdenie o zrazenych preddavkoch od zamestnavatela, u ktoreho robila pred materskou/ v tomto pripade nulove/, kedze teraz sa moze robit aj popri rodicovskom prispevku
- pripadne potvrdenia vyplyvajuce z dohod o vykonani prace.

Este ma zaujima,aky ma dopad rodicovky a matersky prispevok na odpocitatelnu polozku??? Je pravda,ze sa musi odpocit a berie sa ako prijem??
Dufam,ze som to moc komplikovane nenapisala...dakujem..:)
Diamant
17.02.06,13:42
-potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku z Úradu práce SVR
- ak v tom istom roku poberala aj príjmy iné tak samozrejme aj potvrdenie o zrazených preddavkoch od zamestnávateľa
- z dohôd je daň vysporiadaná, tie netreba dokladať
- Materská sa započítava do príhjmov, rodičovský príspevok nie, to je sociálna dávka
Denda
17.02.06,14:01
Dobry,
vie mi niekto poradit,co vsetko potrebuje /ake doklady a potvrdenia/ manzel - SZCO aj zamestnanec, od manzelky na rodicovkej dovolenke pre ucely danoveho priznania manzela.
Potrebuje pravdepodobne
- potvrdenie o rodicovskom prispevku,pripadne aj materskom ak spada do toho obdobia,
- ale zaujima ma ci aj potvrdenie o zrazenych preddavkoch od zamestnavatela, u ktoreho robila pred materskou/ v tomto pripade nulove/, kedze teraz sa moze robit aj popri rodicovskom prispevku
- pripadne potvrdenia vyplyvajuce z dohod o vykonani prace.

Este ma zaujima,aky ma dopad rodicovky a matersky prispevok na odpocitatelnu polozku??? Je pravda,ze sa musi odpocit a berie sa ako prijem??
Dufam,ze som to moc komplikovane nenapisala...dakujem..:)

V prípade, že si ju manžel chce uplatniť ako odpočítateľnú položku musí spočítať všetky jej príjmy dosiahnuté za rok 2005. To znamená aj všetky príjmy zo závislej činnosti aj z dohôd, bez ohľadu na to či mala alebo nemala zrazenú daň a bez ohľadu na to či si požiadala o ročné zúčtovanie dane.

Do jej celkového príjmu sa zahrňujú a nezahrňujú príjmy, ktoré sú uvedené v tomto príspevku:
http://www.porada.sk/t19231-da-z-prjmu--nezdas-na-manelku.html
evnka
17.02.06,15:53
DAkujem vam za reakcie..mna by vsak zaujimalo konkretne este to,cimusi manzelka vydokladovat nejako,ze pocas rodicovskej dovolenky nikde nepracovala na cely,ci polovicny uvazok...nakolko sa kryju...??hmm??:p
Denda
17.02.06,16:07
DAkujem vam za reakcie..mna by vsak zaujimalo konkretne este to,cimusi manzelka vydokladovat nejako,ze pocas rodicovskej dovolenky nikde nepracovala na cely,ci polovicny uvazok...nakolko sa kryju...??hmm??:p
Čo sa Vám, kryje?
evnka
17.02.06,16:11
:) :) myslim tym,ze subezne moze poberat rodicovsky prispevok a byt aj zamestnana...to myslim..
Tweety
17.02.06,17:01
DAkujem vam za reakcie..mna by vsak zaujimalo konkretne este to,cimusi manzelka vydokladovat nejako,ze pocas rodicovskej dovolenky nikde nepracovala na cely,ci polovicny uvazok...nakolko sa kryju...??hmm??:p
Počas poberanie RP nie je obmedzenie vo výkone zamestnania.;) :cool:
evnka
17.02.06,17:31
Ano,to mi je jasne...ale ja sa pytam,ci treba vydokladovat, ze popri RP nepracuje..pytam sa preto,lebo zamestnavatel uvedenej manzelky na RP chce vydat nulove potvrdenie...je to nutne podlozit?
Ja len chcem vediet co je spravne..a potom vlastne ako by to bolo v pripade,ked zena pracuje pocas RP..vtedy musi predlozit aj potvrdenie od zamestnavatela o zraz.predavkoch + potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku z Úradu práce SVR?
dakujem ze sa mi tak trpezlivo venujete:)
Denda
17.02.06,17:39
Ano,to mi je jasne...ale ja sa pytam,ci treba vydokladovat, ze popri RP nepracuje..pytam sa preto,lebo zamestnavatel uvedenej manzelky na RP chce vydat nulove potvrdenie...je to nutne podlozit?
Ja len chcem vediet co je spravne..a potom vlastne ako by to bolo v pripade,ked zena pracuje pocas RP..vtedy musi predlozit aj potvrdenie od zamestnavatela o zraz.predavkoch + potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku z Úradu práce SVR?
dakujem ze sa mi tak trpezlivo venujete:)

Už sa to naozaj pletie, tak že skúsime.
Nulové potvrdenie zamestnávateľ nevystavuje. Potvrdenie sa vystavuje vtedy ak by poberala príjem zo závislej činnosti napr. aj na dohodu.
Rodičovský príspevok sa nezahrňuje do príjmu, nepotrebuje dokladovať výšku.
abel
17.02.06,18:11
Ano,to mi je jasne...ale ja sa pytam,ci treba vydokladovat, ze popri RP nepracuje..pytam sa preto,lebo zamestnavatel uvedenej manzelky na RP chce vydat nulove potvrdenie...je to nutne podlozit?
Ja len chcem vediet co je spravne..a potom vlastne ako by to bolo v pripade,ked zena pracuje pocas RP..vtedy musi predlozit aj potvrdenie od zamestnavatela o zraz.predavkoch + potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku z Úradu práce SVR?
dakujem ze sa mi tak trpezlivo venujete:)
Neviem podľa akého predpisu by mal manžel predkladať potvrdenia od zamestnávateľa manželky. V Žiadosti o ročné zúčtovanie uvádza v jednej kolónke manželkin príjem a vedľa napíše, akú nezdaniteľnú sumu si na manželku uplatňuje.
evnka
22.02.06,07:39
Neviem podľa akého predpisu by mal manžel predkladať potvrdenia od zamestnávateľa manželky. V Žiadosti o ročné zúčtovanie uvádza v jednej kolónke manželkin príjem a vedľa napíše, akú nezdaniteľnú sumu si na manželku uplatňuje.


Dakujem vam za vase reakcie/chvilku som sa zdrzala a nevedela reagovat/,ale uz nazaciatku som spominala,ze manzel je aj SZCO,takze jemu sa nerobi rocne zuctovanie,ale vypis o zrazenych preddavkoch a robi sa mu danove priznanie typu B...a tu sa predkladaju aj doklady za manzelku,ak si ju chce uplatnit /ved taky ma nazov aj moja tema/...NO a aby som to moc zase neplietla,tu je k tomu otazka: Ake doklady potrebuje od manzelky na RD? Potrebuje vydokladovat,ze popri RD nepracuje ?/kedze od minuleho roka sa moze subezne pracovat aj poberat RD/

Dakujem vam zatrpezlivost a snad sa este ozvete...
Denda
22.02.06,08:20
To: Evnka
Nezodpovedali ste na otázku či v roku 2005 pracovala na dohodu alebo nie.
Ak nie, v tom prípade nemala žiadne príjmy zo závislej činnosti a nemá mať aké potvrdenie od zamestnávateľa. Nulové potvrdenia o zdaniteľnej mzde sa nevystavujú.
Jediný doklad, ktorý potrebuje je potvrdenie od SP o poberaní rodičovského príspevku. Upozorňujem, ale že tento príspevok sa nezahŕňa do príjmy manželky na odpočítateľnú položku, ktorú si predpokladám chce manžel uplatniť.
Ako prílohu do daňového priznania mu stačí doložiť toto potvrdenie.
evnka
22.02.06,13:48
Dakujem Denda,
manzelka pracovala na dohodu,ale u ineho zamestnavatela a nie u "byvaleho", ale tam je dan odvedena.Aj tak to msim odpocitat z odpocitatelnej polozky??
Mam pocit, ze by som to mala cele este raz napisat, a uplne konkretne:

Manzel - zamestnanec,aj SZCO,aj dohoda o vykonani prace,chce si uplatnit manzelku ako odpocitatelnu polozku a robi si DP typu B.
MAnzelka - za rok 2005 bola 2 mesiace na MD a zvysok 10 mesiacov na RD a od 9-12/2005 pracovala aj na DoVP.

Ake doklady potrebuje manzel od manzelky?
Ako sa upravuje v tomto pripade odpocitatelna polozka na manzelku 87936 Sk?

dakujem,dakujem,dakujem dopredu
Denda
22.02.06,13:55
Dakujem Denda,
manzelka pracovala na dohodu,ale u ineho zamestnavatela a nie u "byvaleho", ale tam je dan odvedena.Aj tak to msim odpocitat z odpocitatelnej polozky??
Mam pocit, ze by som to mala cele este raz napisat, a uplne konkretne:

Manzel - zamestnanec,aj SZCO,aj dohoda o vykonani prace,chce si uplatnit manzelku ako odpocitatelnu polozku a robi si DP typu B.
MAnzelka - za rok 2005 bola 2 mesiace na MD a zvysok 10 mesiacov na RD a od 9-12/2005 pracovala aj na DoVP.

Ake doklady potrebuje manzel od manzelky?
Ako sa upravuje v tomto pripade odpocitatelna polozka na manzelku 87936 Sk?

dakujem,dakujem,dakujem dopredu
Manžel k uplatňovaniu odpočítateľnej položky na manželku potrebuje do jej celkového príjmu zahrnúť 2 mesiace poberania materskej dovolenky a príjem z dohôd v období od 9-12/2005. Dokladom na materskú jej bude potvrdenie od SP a doklad o príjme zo závislej činnosti ( z dohôd ) jej musí vystaviť ten u koho pracovala na dohodu. Vypočíta sumu jej celkového príjmu. Ak je vyššia ako 87936,- Sk nemá nárok si ju uplatniť.
Ak je menšia ako 87936,- Sk uplatní si rozdiel.
Heleč
24.02.06,13:02
-potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku z Úradu práce SVR
- ak v tom istom roku poberala aj príjmy iné tak samozrejme aj potvrdenie o zrazených preddavkoch od zamestnávateľa
- z dohôd je daň vysporiadaná, tie netreba dokladať
- Materská sa započítava do príhjmov, rodičovský príspevok nie, to je sociálna dávka

A keď je žena na "rodičovskom príspevku" a má príjem ako sprostredkovateľ (robila poistky) ako sa jej prejaví v daňovom priznaní tento rodičovský príspevok?
Kam si ho zapísať...
ajobs
24.02.06,13:13
A keď je žena na "rodičovskom príspevku" a má príjem ako sprostredkovateľ (robila poistky) ako sa jej prejaví v daňovom priznaní tento rodičovský príspevok?
Kam si ho zapísať...

Neprejaví sa nijak, ani ho nikde nepíše. Je to štátna sociálna dávka, ktorá sa nezdaňuje.
Heleč
24.02.06,13:28
Začítala som sa
Ale ak je žena na materskej dovolenke a poberá rodičovský príspevok na dieťa, môže mať neobmedzený príjem a odpočítateľnu položku?
Mám v tom chaos
ajobs
24.02.06,13:44
Začítala som sa
Ale ak je žena na materskej dovolenke a poberá rodičovský príspevok na dieťa, môže mať neobmedzený príjem a odpočítateľnu položku?
Mám v tom chaos

Ak žena poberá rodičovský príspevok (nie materské;) ), môže mať neobmedzený príjem a odpočítateľnú položku vo výške platnej pre aktuálny rok.
V roku 2005 - 87.936 Sk.
V roku 2006 - 90.816 Sk.