karotka-1
25.07.12,12:09
Ahojte,
som programator a dostal som ponuku naprogramovat jeden program. Teraz by som ho chcel zacat predat koncovym uzivatelom. Co vsetko je treba urobit aby to bolo vsetko v sulade s legislativou.


Pravdepodobne si budem musiet zalozit zivnost alebo sro-cku a este som pocul nieco o alternative k patentu - nejake registrovanie na danovom urade ci co.

Za kazdu odpoved ci usmernenie vopred dakujem.

Ondro
Economic
26.07.12,13:24
Ondrík, kukni si živnostenský zákon. Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku za podmienok ustanovených živnostenským zákonom. Určite skôr doporučím eseročku, ako živnosť. Predaj koncovému užívateľovi je určite podnikanie.
rabek
26.07.12,14:16
Pozri si v ORSR moju s.r.o. XIRSOFT s.r.o. a pouzi tie iste zivnosti co tam mam a vsetko budes mat v sulade s nasou legislativou. O tom ci zivnost, alebo s.r.o. po vlastnej skusenosti radsej s.r.o.
profesional
31.07.12,08:38
Poskytovanie predmetu vlastneho dusevneho vlastnictva nie je zivnostenskym podnikanim. Ide o vykon samostatnej zarobkovej cinnosti podla osobitneho predpisu. Staci ak sa na danovom urade zaregistrujes ako SZCO a dostanes DIC. A potom budes s koncovymi zakaznikmi uzatvarat licencnu zmluvu.
JUDr. Pavol Kollár
31.07.12,12:31
Z ustanovenia § 3 ods. 1) písm. ) Živnostenského zákona vyplýva, že tvorba počítačových programov nie je živnosťou. Práva autora počítačového programu chráni autorský zákon. Podľa § 5 ods. 8 Autorského zákona č. 618/2003 Z.z., počítačový program je súbor príkazov a inštrukcií použitých priamo alebo nepriamo v počítači. Príkazy a inštrukcie môžu byť napísané alebo vyjadrené v zdrojovom kóde alebo v strojovom kóde. Neoddeliteľnou súčasťou počítačového programu je aj podkladový materiál potrebný na jeho prípravu; ak spĺňa pojmové znaky diela definované v § 7 ods.1) Autorského zákona, je chránený ako literárne dielo.
§ 7 Autorského zákona definuje, že predmetom autorského práva je literárne a iné umelecké dielo a vedecké dielo, ktoré je výsledkom vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora, najmä
a) slovesné dielo a počítačový program,
Autor môže dielo - počítačový program vyhotoviť aj na zákazku zmluvou o vytvorení diela podľa autorského zákona.
Dielo autora sa šíri licenčnou zmluvou, ktorá musí byť v písomnej forme. Je na autorovi, aké podmienky - rozsah licenčnej zmluvy si dohodne. Autorské právo v sebe zahŕňa osobnostné práva a majetkové práva.
Samozrejme vlastníkom autorských práv môže byť buď fyzická osoba - živnostník, alebo právnická osoba - napr. s.r.o.