mio001
25.07.12,13:27
Ahojte,

do kedy financna sprava vracia preplatky DPH za 2Q 2012?

Dakujem.
betka
25.07.12,11:36
Do 25.11.2012

Alebo zaškrtnúť riadok 32, splnenie podmienok v zmysle 79/2 a vráti do 30 dní (najneskôr do 24.8.2012
heja3
25.07.12,12:08
Správna odpoveď: do 25.11.2012
Druhá alternatíva NIE JE:
Zák. o DPH: §79 ods.
2) Daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak
a) zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov.29b)
betka
25.07.12,12:18
Správna odpoveď: do 25.11.2012
Druhá alternatíva NIE JE:
Zák. o DPH: §79 ods.
2) Daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ak
a) zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov.29b)

:), a veruže som prekukla a niekoľkokrát:)
kn-alka
25.07.12,12:21
Ešte podotknem, že DÚ vráti nadmerný odpočet len v tom prípade, ak v DPH za 3Q/12 vyjde takisto odpočet. V prípade daňovej povinnosti sa odpočet za 2Q/12 započítava s povinnosťou za 3Q/12.
srska
26.07.12,12:05
Ešte podotknem, že DÚ vráti nadmerný odpočet len v tom prípade, ak v DPH za 3Q/12 vyjde takisto odpočet. V prípade daňovej povinnosti sa odpočet za 2Q/12 započítava s povinnosťou za 3Q/12.a zvyšok vráti ak -no2q + dp3q < ako 0
ZuzanaP
10.08.12,09:51
Poraďáci, volal mi klient a hovorí mi, že vystavil fa s DPH slovenskému odberateľovi, ktorý mu ju odmieta vyplatiť vrátane DPH. Dôvod: vraj nech si ju klient uplatní na výstupe, odberateľ na vstupe a keď ju odberateľovi zaplatí štát, tak mu ju on pošle. To je podľa mňa riadna blbosť. Vraj od 01.01.2012 sa už všetky faktúry uhrádzajú bez DPH a čaká sa na vyrovnanie so štátom. Ale veď nemá stále nadmeráky...Čo vy na to?
Tweety
10.08.12,09:53
Poraďáci, volal mi klient a hovorí mi, že vystavil fa s DPH slovenskému odberateľovi, ktorý mu ju odmieta vyplatiť vrátane DPH. Dôvod: vraj nech si ju klient uplatní na výstupe, odberateľ na vstupe a keď ju odberateľovi zaplatí štát, tak mu ju on pošle. To je podľa mňa riadna blbosť. Vraj od 01.01.2012 sa už všetky faktúry uhrádzajú bez DPH a čaká sa na vyrovnanie so štátom. Ale veď nemá stále nadmeráky...Čo vy na to?
Len poopravím, uplatniť na výstupe? Snáď odviesť šttátu, nie? AK má povinnosť fakturovať s dph, tak musí fa aj takto vystaviť. Odberateľ si nárok môže uplatniť aj vtedy, keď ju ešte nezaplatí.
ZuzanaP
10.08.12,09:57
Len poopravím, uplatniť na výstupe? Snáď odviesť šttátu, nie? AK má povinnosť fakturovať s dph, tak musí fa aj takto vystaviť. Odberateľ si nárok môže uplatniť aj vtedy, keď ju ešte nezaplatí.

jasné, odvedie štátu :-) Tweety, ide skôr o tú úhradu DPH, že mu ju odberateľ nechce uhradiť.
Tweety
10.08.12,09:57
jasné, odvedie štátu :-) Tweety, ide skôr o tú úhradu DPH, že mu ju odberateľ nechce uhradiť.
A zákon o dph čítal?
ZuzanaP
10.08.12,09:59
A zákon o dph čítal? ja občas pochybujem sama o sebe, či som ja normálna... snažila som sa mu to vysvetliť na príklade, že ja mám fa od napr. Orange a uhradím ju bez DPH a čakám, kým mi štát vráti nadmerák... klientovému odberateľovi to povedala účtovníčka...či to zle pochopili obaja...
mondes
10.08.12,10:02
jasné, odvedie štátu :-) Tweety, ide skôr o tú úhradu DPH, že mu ju odberateľ nechce uhradiť.

A odberateľ je platcom DPH? Ak áno, tak si ju následne zaráta do odpočtu DPH. Ale jednoznačne tú DPH musí zo zákona uhradiť. (...a samozrejme, že dodávateľ ak je platca DPH, tak faktúru vystavuje s DPH).
ZuzanaP
10.08.12,10:04
A odberateľ je platcom DPH? Ak áno, tak si ju následne zaráta do odpočtu DPH. Ale jednoznačne tú DPH musí zo zákona uhradiť. (...a samozrejme, že dodávateľ ak je platca DPH, tak faktúru vystavuje s DPH).

obaja sú platcovia DPH, aj keby odberateľ nebol, fa musí uhradiť vrátane DPH, to len očividne skúša trpezlivosť klienta...
KEJKA
10.08.12,10:04
naozaj nezáleží na tom, kedy koľko kto uhradí. Zákon sa v tomto nemení.
Možno ten odberateľ nechce zaplatiť, aj tú DPH, lebo si ju uplatnil na vstupe a čaká, až sa mu to v rámci DP DPH utrasie - či už vo forme NO, alebo nižšej DP, a zaplatí až potom. Dodávateľ ho môže penalizovať, vyčísliť mu úroky z omeškania,......
v každom prípade tu už nejde o DPH, áno, či nie, ale o časť neuhradenej pohľadávky.
mondes
14.08.12,17:06
Prosím Vás o radu. Podávam DDP k DPH za 1. Q. V normálnom som mala daňovú povinnosť cca 430 Eur, ale prišla som na jednu chybu, tak som musela urobiť DDP k DPH, kde mi vyšiel NO cca.50 Eur, takže rozdiel z DDP k DPH je cca480 Eur. Takže o tento rozdiel by som mala žiadať DÚ o vrátenie. Moja otázka: Źiadosť podávam hneď s DDP k DPH? Dokedy je DÚ povinný ten rozdiel vrátiť? Ďakujem pekne.
mondes
29.10.12,09:16
Zdravím Vás, za 1.Q 2012 nám vyšla daňová povinnosť v sume 430 Eur, avšak som zistila chybu, tak som podávala DDP za 1.Q a vyšiel mi NO v sume 40 Eur. Žiadala som DU o vyplatenie rozdielu v sume 470 Eur. Du nám to vrátil v dvoch splátkach. 1. splátka bola vrátenie DPH v sume 430 Eur a 2. splátka bola úhrada NO v sume 40 Eur. Ako mám tieto dve príjmy zaúčtovať v JU? Vďaka.
Tweety
29.10.12,09:17
Zdravím Vás, za 1.Q 2012 nám vyšla daňová povinnosť v sume 430 Eur, avšak som zistila chybu, tak som podávala DDP za 1.Q a vyšiel mi NO v sume 40 Eur. Žiadala som DU o vyplatenie rozdielu v sume 470 Eur. Du nám to vrátil v dvoch splátkach. 1. splátka bola vrátenie DPH v sume 430 Eur a 2. splátka bola úhrada NO v sume 40 Eur. Ako mám tieto dve príjmy zaúčtovať v JU? Vďaka.
Tieto dva príjmy, dve splátky sú PNZD.
optimistka
29.10.12,09:20
ako príjem neovplyvnujúci základ dane, prijatá dph
mondes
29.10.12,09:24
Srdečná vďaka.

.....takže ak som v 1.Q na základe riadneho DPH zaúčtovala vlastnú daňovú povinnosť, tak teraz tú sumu zaúčtujem mínusom. Však? A nadmerný odpočet bude PNZD v členení vrátenie NO? A evidujete to aj v pohľadávkach? Vďaka.
optimistka
29.10.12,11:56
nič mínusom teraz neúčtuješ, ked si zaplatila VDP z RDP, tak je to výdaj neovplyvnujuci základ dane, zaplatená dph, účtuješ na základe výpisu z banky
a teraz ked ti príde vratka, tak účtuješ o príjme NZD, v členení prijatá dph
je to pohľadávka voči ŠR