Matej
17.02.06,12:01
Ak sa podá dodatočné daňové priznanie za rok 2003 na začiatku roka 2006 s tým, že sa daňová povinnosť zníži, daňový úrad rozdiel v dani na základe žiadosti vráti (a pošle daňovú kontrolu, ale to nie je teraz podstatné). Má však takáto zmena daňového základu nejaký vplyv na výšku odvodov platených do ZP a SP za mesiace 7/2004 až 6/2005? Je možné nejakým spôsobom požadovať vrátenie tej sumy, ktora bola fakticky zaplatená navyše, lebo bola počítaná z nesprávne určeného (vyššieho) daňového základu?

A čo v prípade, že by to bolo naopak, t.j. že dodatočným DP by sa daňová povinnosť zvýšila - bolo by vtedy treba prepočítať odvody podľa nového základu a doplatiť rozdiel do SP a ZP?

Jedná sa o SZČO (živnostníka), ako je nakoniec asi z predošlého textu jasné.
Muška
17.02.06,11:20
Matej áno. Podaj na SP a ZP nové výpisy z nového DP. Pripoj list na vysvetleniea požiadaj o vrátenie preplatku. Naopak platí to isté - akurát , že budeš doplácať a samozrejme budeš mať vyúčtované aj penále.
Matej
17.02.06,12:17
A ma takyto postup nejaku oporu v zakone? Vie mi niekto odkazat na paragraf, ktory o tom pojednava?

Pretoze minimalne zo SP (v ZP som sa zatial nepytal) mam ustne stanovisko, ze take nieco nie je mozne a na akekolvek dodatocne danove priznanie (bez ohladu na to, ci slo do plusu alebo do minusu) sa pri vypocte prispevkov neprihliada. Proste ze zakon hovori, ze sa prispevky vyratavaju z posledneho danoveho priznania a tym bolo v case ich splatnosti riadne danove priznanie, takze to je spravnym zakladom a ziadnu korekciu dodatocnym DP zakon o socialnom nepozna.
Marína
17.02.06,12:41
A ma takyto postup nejaku oporu v zakone? Vie mi niekto odkazat na paragraf, ktory o tom pojednava?

Pretoze minimalne zo SP (v ZP som sa zatial nepytal) mam ustne stanovisko, ze take nieco nie je mozne a na akekolvek dodatocne danove priznanie (bez ohladu na to, ci slo do plusu alebo do minusu) sa pri vypocte prispevkov neprihliada. Proste ze zakon hovori, ze sa prispevky vyratavaju z posledneho danoveho priznania a tym bolo v case ich splatnosti riadne danove priznanie, takze to je spravnym zakladom a ziadnu korekciu dodatocnym DP zakon o socialnom nepozna.
Tak na toto som mala kontrolu. Podávalo sa dodatočné daňové priznanie s tým, že daňová povinnosť bola vyššia. Po upozornení SZČO, že je potrebné podať aj aktuálny výpis z DP do SP a ZP, odmietol. Nič sa nedialo až kým SP nedostala celú databázu z DÚ. Na základe porovnania databáz zistila nezrovnalosť a vyzvala FO na kontrolu. Musel doplatiť a keďže to bolo v čase, keď sa dalo od SP žiadať odpustenie penále, tie neplatil. Dnes to už možné nie je. Ak je FO nútená zaplatiť nedoplatky, je logické, že SP je povinná preplatky vrátiť. To bolo v čase, keď výpisy z DP robil samotný správca dane. Dnes si výpisy robíme sami bez toho, aby nám ich správnosť niekto potvrdil, ale SP a ZP si vie ľahko ich pravdivosť preveriť. Viď predchádzajúci text.
Muška
17.02.06,12:47
A ma takyto postup nejaku oporu v zakone? Vie mi niekto odkazat na paragraf, ktory o tom pojednava?

Pretoze minimalne zo SP (v ZP som sa zatial nepytal) mam ustne stanovisko, ze take nieco nie je mozne a na akekolvek dodatocne danove priznanie (bez ohladu na to, ci slo do plusu alebo do minusu) sa pri vypocte prispevkov neprihliada. Proste ze zakon hovori, ze sa prispevky vyratavaju z posledneho danoveho priznania a tym bolo v case ich splatnosti riadne danove priznanie, takze to je spravnym zakladom a ziadnu korekciu dodatocnym DP zakon o socialnom nepozna.

Joj Matej, keby to tak bolo.....tak risknem každý rok DP s najnižším základom dane....podám výpis na SP a ZP /a budem sa vytešovať z najnižších odvodov/ a následne podám nové DP so skutočným základom dane a samozrejme o dosť vyšším - daň doplatím a hotovo :D

To by bolo u nás radosti, keby som nemusela platiť také vysoké odvody na SP a ZP. :D
Matej
17.02.06,12:57
No dobre, ja na to tiez tak pozeram, ale hovorim, ze som si to nevymyslel len tak, ale je to oficialna (aj ked iba ustne podana) informacia od prislusnej pracovnicky zo Socialnej Poistovne BA-mesto na Zahradnickej, ktora sa vraj v tej veci bola aj poradit.

Takze otazka je cim argumentovat, lebo argumentovat iba logikou zvycajne nebyva voci DU, SP a inym instituciam moc uspesne :-)
Muška
17.02.06,13:06
Matej, podaj nové výpisy z DP a požiadaj listom SP a ZP o vrátenie. Tvojmu listu sa budú musieť venovať :D
Matej
17.02.06,14:33
No ja som si medzičasom začal študovať ten zákon a oni nakoniec možno aj majú pravdu. Citujem §142 "Platenie poistneho", odsek 4:

Ak sa na základe dodatočného daňového priznania alebo na základe dodatočného platobného výmeru vydaného správcom dane zmení vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po predložení dodatočného daňového priznania správcovi dane alebo po nadobudnutí právoplatnosti dodatočného platobného výmeru.

Je to zo v súčasnosti platného znenia zákona o sociálnom poistení, neviem či sa to nejako menilo a kedy. Ale vyzerá to, že naozaj na dodatočné daňové priznanie sa berie ohľad až od ďalšieho mesiaca po podaní a pokiaľ je podané po uplynutí doby, počas ktorej sa z neho platili odvody, už asi nemá na ne spätne žiaden vplyv.
Muška
17.02.06,14:44
No Matej, u nás je všetko možné :D

Ja mám skúsenosť necelé dva roky dozadu a vtedy vrátili rozdiel.

A na druhej strane mal jeden klient kontrolu z DU - dodanili ho /nepriznal nejaký príjem/ a nedávno mu prišla výzva, že nemá uhradené poistné na SP, práve za toto obdobie. Bolo to síce za rok 2000, dnes ???????.
Marína
17.02.06,14:50
Tak to potom došlo k pozitívnej zmene. Nemám to naštudované. Mnohé veci študujem, až keď ich potrebujem. Aj ja sa na to pozriem. Vďaka za upozornenie, Matej.