Mirrrka
25.07.12,14:35
Dobrý deň, prosím Vás viete niekto mi poradiť? Je možné poskytnúť zamestnancovi voľno bez náhrady mzdy bez odhlásenia zo soc. a zdrav. poisťovne? V akom prípade sa to takto dá? Doteraz som bola informovaná, že pri neplatenom voľne je treba zamestnanca na ten čas kedy ho čerpá odhlásiť.
Ďakujem.
veronikasad
25.07.12,13:02
O aké volno ide ? V SP sa napr. zamestnanec neodhlasuje, ak si prečerpá §-y na ošetrenie v zdr.zariadení.
Mirrrka
25.07.12,13:24
Ide o také voľno kedy zamestnanec končí vo firme, čerpá si dovolenku (zájazd) ale chýbajú mu 2 dni ani zamestnanec ani zamestnávateľ už nemajú záujem a netrvajú na tom aby zamestnanec prišiel do práce a ani nechcú ukončiť prac. pomer o dva dni skôr. Zamestnávateľ však nechce zamestnancovi vyplatiť mzdu za tie dva dni kedy v práci nebude. Zamestnávateľ je ochotný poskytnúť voľno bez náhrady mzdy ale zamestnanec nechce doplácať odvody, nechce sa mu riešiť papierovačky v ZP a SP.
Pokiaľ som dobre pochopila, počas voľna bez náhrady mzdy sa mu preruší SP a je potrebné ho odhlásiť zo ZP. Prerušené SP doplatiť nemusí ale ZP áno. Naša účtovníčka tvrdí že ho nemusí odhlásiť ani zo SP ani ZP. Bolo by to jednoduchšie keby mal pohyblivú zložku mzdy ale má len základ a na ten mu bezdôvodne siahnuť nemôžu, navrhovala som aby prijal fiktívnu zálohu z pokladne vo výške mzdy za tie 2 dni a o toľko menej by mu potom vyplatili. Ale vraj našli nejaký spôsob kedy zamestnávateľ poskytne voľno bez náhrady mzdy a nemusí urobiť v SP a ZP nič resp. zaplatí odvody a nevyplatí mzdu. Tak ma to zaujíma lebo nič také som nenašla.
veronikasad
25.07.12,13:27
napadá ma vykázať mu dovolenku a potom cez výplatu urobiť zrážku náhrady mzdy za dovolenku, na ktorú mu nevznikol nárok.
Mirrrka
25.07.12,13:29
napadá ma vykázať mu dovolenku a potom cez výplatu urobiť zrážku náhrady mzdy za dovolenku, na ktorú mu nevznikol nárok.

akože si prečerpal dovolenku a to mu potom strhnúť? tak ako sa mu strhnú stravné lístky, ktoré dostal vopred a po zrátaní odpracovaných dní na ne nemá nárok?
veronikasad
25.07.12,13:30
akože si prečerpal dovolenku a to mu potom strhnúť? tak ako sa mu strhnú stravné lístky, ktoré dostal vopred a po zrátaní odpracovaných dní na ne nemá nárok?
So stravnými lístkami to je trošku iné. Prečerpaná dovolenka vstupuje aj do odvodov.
Mirrrka
25.07.12,13:34
So stravnými lístkami to je trošku iné. Prečerpaná dovolenka vstupuje aj do odvodov.

aha jasné, takže na výplatnej páske bude mať namiesto 5 dní dovolenky vykázaných 7 (zarátaných do mzdy vrátane odvodov) a potom v zrážkach mu tie 2 dni zrazia ako prečerpanie?