janapill
25.07.12,17:33
Dobrý deň,
potrebujem poradiť, ako to je, ak FO-szčo začne pracovať na živnosť v ČR.
Bude vystavovať FA do Čiech, asi bude musieť sa zaregistrovať na DPH podľa §7a a podávať súhrnné výkazy, keďže sa jedná a železiarske(armovacie)práce niekde v závode- ide o nejaké výrobky, neviaže sa to s nehnuteľnosťou. Tak?????
Ale zároveň od 1.8. chce zamestnať na PP asi 4ľudí, ktorí budú robiť to isté. Ako to bude s ich výplatami? Lebo vraj ich musí prihlásiť na SP a ZP tam v čechách. A to mi celkom nie je jasné,
sparví im prac.zmluvu tu na Slovensku a na Slovensku ich nikde neprihlási??? Potom sa ich výplata bude počítať podľa českých zákonov či ako??? Nemá prosím s tým niekto skúsenosť???
Vopred Vám ďakujeeeem.
janapill
26.07.12,05:35
Prosíím nemáte niekto s tým skúsenosť?? ďakujem
janapill
30.07.12,06:03
Prosím Vás potrebujem súrne poradiť, ide o to, že szčo- Fo si vybavila slovenskú živnosť s tým, že pracuje v Čechách a od 1.8.2012 chce zamestnávať asi 3ľudí s tým, že túto prácu tiež budú vykonávať v čr. Dá sa to vôbec???
Je mi jasné, že odvody a daň zo mzdy bude odvádzať tam v ČR, ale ide mi o to, či môže zatiaľ na slovenskú živnosť.
Indeed
30.07.12,06:10
neponahľaju sa Ti radiť,lebo táto téma tu bola veĺakrát rozoberaná....

trošku máš chybné informácie a chaos

slovenska SZČO može dodavať svoje služby aj do ČR avšak nie pravidelne a nie viac ako 180 dni v kalendárnom roku
ak by sa jednalo o výkon práce či dodávanie služieb trvaleho charakteru /viac ako 180 dní v roku/
je takato SZČO povinná si vybaviť registráciu /živnosť/ v ČR a platiť aj odvody v ČR
Pre slovenskú SZČO vyplýva s toho potom povinnosť podať daňové priznanie v ČR
Avšak pretože platí zákon o zamedzení dvojitého zdanenia podáva aj DP na Slovensku ale daň platí tam kde je daňový rezident /kde posobi viac ako 180 dní v roku/
čo sa týka zamestnancov , ano tých treba do 15 dní prihlasiť na zdr. a soc.poistenie, na konci roka český zamestnavateľ vystaví započtový list suhrnne za všetky mesiace
s uhrnom zaplatenej mzdy a všetkých zaplatených odvodov.
Toto všetko som sa ja dozvedel z čítania tejto problematiky na Porade a aj z vlastnej skusenosti.
Indeed
30.07.12,06:16
nech sa opýta na pobočke Soc.poisťovne a Zdr.poisťovne v ČR.pojde tam tak-či-tak,ked bude prihlasovať svojich zamestnancov
janapill
30.07.12,06:18
áno, ďakujem. To viem, že ak tam bude viac ako tých 183dní musí sa registrovať tam. Ide o to, že on chce zamestnať ľudí pod sebou, ale nestíha si zatiaľ tam vybaviť českú živnosť, tak rozhodol, že zatiaľ to nechá tak, ale po pár mesiacov to musí nejako poriešiť.
Mne skôr ide o to, či niekto nevie ako to je s tým, že ak chce tých ľudí zaregistrovať v ČR na Soc. a zdravot,poistenie, ale on bude ako slovenská firma, lebo na Slovensku by musel žiadať o E101, ale tie mi tu nedajú lebo nesplňa podmienky.
Indeed
30.07.12,06:21
to je otázka z českeho pracovneho práva a platných zákonov v ČR
Indeed
30.07.12,06:24
inak všetko mu poradia pracovníčky mzdového oddelenia v tom závode,len sa musí pekne opýtať
janapill
31.07.12,10:33
Ďakujem, volala som na SP do ČR a tak môže, ale musí sa zaregistrovať a vraj najlepšie v Prahe a tam mu pridelia číslo atď....