xeva
09.11.12,10:32
Ale on ho neprekročí - má 30 000 cca ročne nie mesačne... jedná sa mi hlavne o to oznámenie, povinnosť, termíny, sankcie
xeva
09.11.12,09:58
podľa mňa sa na "starých" štvrťročných plátcov vzťahuje § 85ka zákona -- §77 ods.3. podľa mňa hovorí o oznámení prechodu z mesačného na štvrťročného nie o "zotrvaní "na štvrťročnom aj keď si to asi na tých DÚ, ktoré žiadajú u "starých" oznámenie takto vysvetľujú -------- § 85ka
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. októbra 2012
Platiteľ, ktorý mal k 30. septembru 2012 zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok, môže pokračovať v tomto zdaňovacom období, najviac však do konca kalendárneho štvrťroka, v ktorom prestane plniť podmienky podľa § 77 ods. 2. ---
teda sleduje len prekročenie 100 000 limitu

(3) Ak sa platiteľ rozhodne pre zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok podľa odseku 2, je povinný oznámiť túto zmenu daňovému úradu do 25 dní od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom sa splnili podmienky podľa odseku
Pebbles
09.11.12,10:36
aha pardón, ak ročne, tak je tam uvedené, že ,,starí platitelia" sledujú iba obratovú podmienku... a tú nesplní ak má iba 30 000 obrat... a s tým, či treba nejaké prehlásenie alebo nie... skúsila by som zavolať na príslušný DÚ či im to treba... 100 ľudí, 100 chutí... :)
xeva
09.11.12,12:33
Ďakujem Pebbles - máš pravdu, moja dnešná skúsenosť - dva úrady, dve odpovede. Jedna áno, druhá nie. Dúfam, že si moju otázku ešte niekto všimne.
Aljok
09.11.12,13:17
Jedná sa o to, že chce, vzhľadom na svoj obrat, zostať do konca roka aj po 1.1.2013 štvrťročným platiteľom a podľa toho met.pokynu som tomu rozumela tak, že to treba v zmysle zákona oznámiť neformálnym listom...ako som sa informovala u účtovníčky, niektoré DÚ to žiadali do 25.10. oznámiť, iné nie

Žiadne oznámenie nedávaš. Zákon ustanovuje povinnosť oznámiť zmenu iba mesačným, ktorí sa rozhodnú stať štvrťročnými po splnení podmienok :

§ 77

(3) Ak sa platiteľ rozhodne pre zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok podľa odseku 2, je povinný oznámiť túto zmenu daňovému úradu do 25 dní od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom sa splnili podmienky podľa odseku 2. Zmena zdaňovacieho obdobia na kalendárny štvrťrok môže nastať len k prvému dňu kalendárneho štvrťroka nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom platiteľ splnil podmienky podľa odseku 2. Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia platiteľ prestane plniť podmienky podľa odseku 2, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom podmienky prestal plniť.

Vymeň účtovníčku. :D;)
džino
21.11.12,13:06
Metodický pokyn k uplatňovaniu zdaňovacieho obdobia
podľa § 77 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení
neskorších predpisov účinný od 1.10.2012

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_dph_10_2012.pdf
Aljok
21.11.12,15:06
Tiež v príspevku 217 a 228.
Žabinka
21.12.12,08:03
ZoDPH§ 77
Zdaňovacie obdobie
(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac okrem odseku 2.
(2) Platiteľ sa môže rozhodnúť pre zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok, ak uplynulo viac ako 12 kalendárnych mesiacov od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom sa stal platiteľom, a za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov nedosiahol obrat 100 000 eur.
(3) Ak sa platiteľ rozhodne pre zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok podľa odseku 2, je povinný oznámiť túto zmenu daňovému úradu do 25 dní od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom sa splnili podmienky podľa odseku 2. Zmena zdaňovacieho obdobia na kalendárny štvrťrok môže nastať len k prvému dňu kalendárneho štvrťroka nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom platiteľ splnil podmienky podľa odseku 2. Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia platiteľ prestane plniť podmienky podľa odseku 2, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom podmienky prestal plniť.
Len sa tak predvianočne zamýšľam. Od. 1.1. (ak dnes nenastane koniec sveta..:D) sa stávam mesačný platiteľ DPH. Musím si sledovať obraty za 12 predchádzajúcich mesiacov, a ak neprekročím 100000 môžem, sa vrátiť aj v priebehu roka k štvrťročnému platiteľovi, alebo musím byť mesačný celý rok?
heja3
21.12.12,09:07
Musím opraviť podľa nového znenia zákona o platbách v hotovosti:


Ak predávam tovar/službu (ktoré musia byť vedené cez ERP), a platí sa v hotovosti/kartou, tak doklad na odpočet DPH je:
1) doklad z ERP do 1000 € ak sa platí v hotovosti
2) doklad z ERP do 1600 € ak sa platí kartou
3) ak presiahne suma tovaru/služby tieto sumy, tak musí byť vystavená fa pre možnosť odpočtu DPH, ale doklad o zaplatení môže byť cez ERP do sumy 5000,-€.Suma vyššia ako 5000,-€ cez banku (ak je to 1 prípad = 1 faktúra nesmie byť platené čiastkovo vyššia suma-aspoň v zákone o platbách v hotovosti to tak je uvedené)

Dúfam, že takto je to od 1.1.2013 správne.
heja3
21.12.12,10:06
Prosím skontrolujte mi predchádzajúci príspevok, aby som náhodou nezavádzala.
Mila123
03.01.13,12:26
poprosím Vás, ako riešite § 70 ods. 6 a 7 zákona č. 222/2004 v pl. znení od 01 10 2012?
na vlastnom tlačive ?
cloe
03.01.13,12:35
poprosím Vás, ako riešite § 70 ods. 6 a 7 zákona č. 222/2004 v pl. znení od 01 10 2012?
na vlastnom tlačive ?

Áno, ak chceš, môžem Ti ho sem prilepiť.
Mila123
03.01.13,12:37
Áno, ak chceš, môžem Ti ho sem prilepiť.
budem iba rada.....vopred ďakujem.....
cloe
03.01.13,12:41
budem iba rada.....vopred ďakujem.....

Nemáš za čo, dúfam, že pomôže.:)
heja3
09.01.13,09:33
Ak predávam tovar/službu (ktoré musia byť vedené cez ERP), a platí sa v hotovosti/kartou, tak doklad na odpočet DPH je:
1) doklad z ERP do 1000 € ak sa platí v hotovosti
2) doklad z ERP do 1600 € ak sa platí kartou
3) ak presiahne suma tovaru/služby tieto sumy, tak musí byť vystavená fa pre možnosť odpočtu DPH, ale doklad o zaplatení môže byť cez ERP do sumy 5000,-€.Suma vyššia ako 5000,-€ cez banku (ak je to 1 prípad = 1 faktúra nesmie byť platené čiastkovo vyššia suma-aspoň v zákone o platbách v hotovosti to tak je uvedené)

Prosím ako by ste riešili tieto dva problémy?
1) Prosím vás, môže si podnikateľ, ktorý nakupuje tovar napr. v jeden deň ráno za 1000€ a večer za 1000€ dať do DPH obidva bloky?
2) Ak by teoreticky 1 firma na 7 prevádzkach nakúpila tovar 7x1000€ môže si odpočítať DPH a neporuší zákon o platbe v hot. do 5000€?
grammatika
09.01.13,13:43
Ak predávam tovar/službu (ktoré musia byť vedené cez ERP), a platí sa v hotovosti/kartou, tak doklad na odpočet DPH je:
1) doklad z ERP do 1000 € ak sa platí v hotovosti
2) doklad z ERP do 1600 € ak sa platí kartou
3) ak presiahne suma tovaru/služby tieto sumy, tak musí byť vystavená fa pre možnosť odpočtu DPH, ale doklad o zaplatení môže byť cez ERP do sumy 5000,-€.Suma vyššia ako 5000,-€ cez banku (ak je to 1 prípad = 1 faktúra nesmie byť platené čiastkovo vyššia suma-aspoň v zákone o platbách v hotovosti to tak je uvedené)

Prosím ako by ste riešili tieto dva problémy?
1) Prosím vás, môže si podnikateľ, ktorý nakupuje tovar napr. v jeden deň ráno za 1000€ a večer za 1000€ dať do DPH obidva bloky?
2) Ak by teoreticky 1 firma na 7 prevádzkach nakúpila tovar 7x1000€ môže si odpočítať DPH a neporuší zákon o platbe v hot. do 5000€?

1. áno, každý tovar môže byť zvlášť na bločku ERP platba v hotovosti za 1 bloček max.1000 EUR.
Jedine ak by 1 tovar bol vo vyššej sume ako 1000 EUR, tak by musela byť faktúra a doklad o úhrade z ERP max.do sumy 5000 EUR v hotovosti (inak úhrada cez banku).
Ak kupuješ napr. 4 skrine a každá stojí 900 EUR. Tak je lepšie mať 4 bločky z ERP.
heja3
10.01.13,05:55
Načo potom je ten zákon obmedzujúci odpočet z bloku? Aby sa vydávalo viac blokov na 1 nákup? To mi príde ako nelogické....
grammatika
10.01.13,10:46
Načo potom je ten zákon obmedzujúci odpočet z bloku? Aby sa vydávalo viac blokov na 1 nákup? To mi príde ako nelogické....
Nie, ale aby bola faktúra na kt. je uvedený odberateľ. Aby si firmy nemohli "dávať" do účtovníctva bločky, kt. "reálne" nesúviseli s ich podnikaním.
To, že sa dá viac bločkov - na každý tovar zvlášť - je limitované dodržiavaním príslušných zákonov..
andy.z
23.01.13,11:53
vystavila som za jednu firmu faktury ktoré su vyssie ako 5000,- problem ale je s uhradami nakolko teraz tej firme skocil na ucet exekutor a ak by prijala uhradu fa na ucet tak peniaze neuvidi. Da sa spravit ciastkova uhrada fa cez RP? alebo radsej prerobim fakturu na viac ks?
Nie som si ista pri dnesnych exekutoroch kolko firiem bude dodrziavat tieto ,,striktne" pravidla
Aljok
23.01.13,12:12
Si v nesprávnej téme. Toto je téma týkajúca sa DPH....
KEJKA
23.01.13,15:15
vystavila som za jednu firmu faktury ktoré su vyssie ako 5000,- problem ale je s uhradami nakolko teraz tej firme skocil na ucet exekutor a ak by prijala uhradu fa na ucet tak peniaze neuvidi. Da sa spravit ciastkova uhrada fa cez RP? alebo radsej prerobim fakturu na viac ks?
Nie som si ista pri dnesnych exekutoroch kolko firiem bude dodrziavat tieto ,,striktne" pravidla
založ iný účet.
srska
23.01.13,15:39
založ iný účet.nepomôže - exe môže bloknúť platby od odberateľa a odberateľ ich musí poukázať na účet exe
andy.z
23.01.13,17:45
založ iný účet.
no ale na inu firmu alebo na sukromnu osobu, bo ex oslovuje vsetky banky takze v tomto riesenie nie je
otazka je rozdelit fa alebo sa moze spravit cez RP ciastkova uhrada
yvica
24.01.13,00:02
chcem sa opýtať, takže pri kúpe auta či nového alebo ojazdeného od platcu dph už nestačí nahlásiť na DU, podať DP MV ale treba záznam ako by mal taký záznam vyzerať???(neviem - vedenie záznamu - nestačí keď založím kartu majetku, kde je uvedené všetko? ak bolo auto kúpené v septembri posielam tiež záznam alebo nie, alebo stačí len nahlásiť a DP MV a od 1.102012 záznam
a ak platca dph kúpil auto ojazdené z nemecka od súkromnej osoby treba aj na to záznam? prosím Vás samozdaňuje sa takéto vozidlo? díky moc
Žabinka
24.01.13,04:48
skus si lepsie precitat §70 ZoDPH.. Zaznamy sa vyhotovuju len za vozidla urcene na dalsi predaj - tovar. Ak bolo kupene ako HIM, tak zazanam sa nepodava.
A do vyhladavaca si zadaj samozdanenie, je tam toho dost..
jeso
24.01.13,05:54
no ale na inu firmu alebo na sukromnu osobu, bo ex oslovuje vsetky banky takze v tomto riesenie nie je
otazka je rozdelit fa alebo sa moze spravit cez RP ciastkova uhrada

ako vyrovnáš pohladávku v účtovníctve , ked chceš účet založiť na inú firmu . alebo na súkromnú osobu ???
podla mna úhrada cez ERP je stále hotovostná úhrada...
ingak
30.01.13,14:48
V r. 2012 sme zobrali zalohu od zakaznika, ktora prevysuje sumu 5000 €, teraz mu ju chceme vratit, lebo z obchodu zislo. Zakaznik nema ucet, platil to v hotovosti a chce to spat v hotovosti. Porusime zakon, alebo je tam vynimka co sa tyka starych rokov?
KEJKA
30.01.13,16:09
V r. 2012 sme zobrali zalohu od zakaznika, ktora prevysuje sumu 5000 €, teraz mu ju chceme vratit, lebo z obchodu zislo. Zakaznik nema ucet, platil to v hotovosti a chce to spat v hotovosti. Porusime zakon, alebo je tam vynimka co sa tyka starych rokov?zákazník má isto nejaký účet, treba využiť ten.
ingak
30.01.13,16:33
nema, chce to vyplatit tak ako to zaplatil - v hotovosti. Lebo aj ked to rozdelime na napr. 2 platby, aj tak sa to posudzuje v hodnote spolu :(
Stefan2005
30.01.13,16:34
... alebo poukázať poštovou poukážkov
ingak
30.01.13,16:43
asi to budeme musiet tak poriesit. Vdaka za rady.
Antea
30.01.13,16:44
nema, chce to vyplatit tak ako to zaplatil - v hotovosti. Lebo aj ked to rozdelime na napr. 2 platby, aj tak sa to posudzuje v hodnote spolu :(
Pre obchody dohodnuté v 2012 sa vzťahuje výnimka, môžeš zobrať alebo zaplatiť viac, tak si myslím, že aj tú zálohu môžete vrátiť, tak ako ste ju prijali.

§ 13
Platbu v hotovosti dohodnutú pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, ktorej hodnota prevyšuje sumu ustanovenú v § 4 (http://www.porada.sk/#f7135901), možno vykonať do 31. marca 2013.
truch
05.02.13,08:34
srska
05.02.13,08:45
riadne dlhý zoznam, nezaškodilo by vyhľadávanie podľa mena firmy:(nepoznáš ikonu "dalekohľad" v pdf?;)
truch
05.02.13,08:58
lepšie je si súbor stiahnuť a potom dať zoradiť napr. podľa partnera:)
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/2013_zoznam_zrusenie_dph.xls
avalik
05.02.13,08:58
riadne dlhý zoznam, nezaškodilo by vyhľadávanie podľa mena firmy:(

je tam aj zoznam v exceli

https://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/a_data/2013_zoznam_zrusenie_dph.xls
truch
05.02.13,09:02
už som na to prišla:)
grammatika
06.02.13,06:44
pre mňa je zvláštne, že nie sú v zozname všetci dlžníci.

píšu, že sú tam subjekty, kt. aj:
opakovane v kalendárnom roku nezaplatí vlastnú daňovú povinnosť,

ale ja som ich tam nenašla a dlžníkmi sú :)
Anelas
06.02.13,06:47
Hlavne ma zaráža to "množstvo" informácií, ktoré nám zasa poskytli. Nepíšu či budú zoznam aktualizovať, kedy ho budú aktualizovať - nie je tam napísaný dátum, kedy bol zoznam vydaný - čo je dôležité pre nás ako ručiteľov za daň....nevieme vlastne nič.
Aljok
06.02.13,07:36
Hlavne ma zaráža to "množstvo" informácií, ktoré nám zasa poskytli. Nepíšu či budú zoznam aktualizovať, kedy ho budú aktualizovať - nie je tam napísaný dátum, kedy bol zoznam vydaný - čo je dôležité pre nás ako ručiteľov za daň....nevieme vlastne nič.

Dali tam dátum zverejnenia - 4.2.2013...
srska
06.02.13,08:01
Hlavne ma zaráža to "množstvo" informácií, ktoré nám zasa poskytli. Nepíšu či budú zoznam aktualizovať, kedy ho budú aktualizovať - nie je tam napísaný dátum, kedy bol zoznam vydaný - čo je dôležité pre nás ako ručiteľov za daň....nevieme vlastne nič......
Anelas
06.02.13,08:05
veľmi pekne ďakujem. Ja som to tak v strese prebehla, či tam nie je niekto, s kým by moji klienti obchodovali, že som ten prvý stĺpec vôbec nezaregistrovala.

Takže teraz budeme len čakať, čo bude v tejto oblasti ďalej - či a kedy budú zoznam aktualizovať.
promont maja
06.02.13,08:08
Hlavne ma zaráža to "množstvo" informácií, ktoré nám zasa poskytli. Nepíšu či budú zoznam aktualizovať, kedy ho budú aktualizovať - nie je tam napísaný dátum, kedy bol zoznam vydaný - čo je dôležité pre nás ako ručiteľov za daň....nevieme vlastne nič.

... ale tlačovku k tomuto mali ... predvčerom ... takže dátumovo je to asi odvtedy ... hovorili o tom, že v zozname sú zväčša také daňové subjekty, ktoré sú neaktívne, ktoré aj na iných daniach nepodali daňové priznania ... hovorili, že sú to často s.r.o. s jediným spoločníkom ( aj keď sa hneď nato ospravedlňovali, že to nie je pravidlo), ktoré nemajú ani jedného zamestnanca .. potom o tom v akých oblastiach títo podnikajú, či skôr "nepodnikajú" = takže takú "omáčku" okolo toho ... spolo je ich vraj cca 1 800 ...

... a čo sa týka opakovaného nezaplatenia dane z pridanej hodnoty ... Ing. Zdenka Jablonková na svojom školení svojhočasu hovorila, že opakovane znamená viac ako dvakrát ... a keďže novela je účinná od 1. 10. 2012, tak najskoršie výsledky o opakovanom nezaplatení tejto dane ( a len tejto dane) budú najskôr až začiatkom tohto roku ... pretože sa to celé posudzuje až od 1. 10. 2012 ...

... mksoft už na druhý deň zakomponoval do svojho účtovného softvéru ... vyhodí Vám, ktoré firmy z vášho zoznamu, či adresára, vo vašom účtovníckom programe, našiel v tomto zozname ... možno, že táto informácia príde niekomu vhod ..
srska
06.02.13,08:13
... ale tlačovku k tomuto mali ... predvčerom ... takže dátumovo je to asi odvtedy ... hovorili o tom, že v zozname sú také daňové subjekty, ktoré sú neaktívne, ktoré aj na iných daniach nepodali daňové priznania ... hovorili, že sú to často s.r.o. s jediným spoločníkom ( aj keď sa hneď nato ospravedlňovali, že to nie je pravidlo), ktoré nemajú ani jedného zamestnanca .. potom o tom v akých oblastiach títo podnikajú, či skôr "nepodnikajú" = takže takú "omáčku" okolo toho ... spolo je ich vraj cca 1 800 ...

... mksoft už na druhý deň zakomponoval do svojho účtovného softvéru ... vyhodí Vám, ktoré firmy našiel v tomto zozname ... možno, že táto informácia príde niekomu vhod ..tomu vravím operatívna starostlivosť o zákazníka
avalik
06.02.13,08:15
aktualizacia bude udajne mesacne
Anelas
06.02.13,08:15
... ale tlačovku k tomuto mali ... predvčerom ... takže dátumovo je to asi odvtedy ... hovorili o tom, že v zozname sú aj také daňové subjekty, ktoré sú neaktívne, ktoré aj na iných daniach nepodali daňové priznania ... hovorili, že sú to často s.r.o. s jediným spoločníkom ( aj keď sa hneď nato ospravedlňovali, že to nie je pravidlo), ktoré nemajú ani jedného zamestnanca .. potom o tom v akých oblastiach títo podnikajú, či skôr "nepodnikajú" = takže takú "omáčku" okolo toho ... spolo je ich vraj cca 1 800 ...

... mksoft už na druhý deň zakomponoval do svojho účtovného softvéru ... vyhodí Vám, ktoré firmy našiel v tomto zozname ... možno, že táto informácia príde niekomu vhod ..

ak mali k tomu tlačovku, mohli dať jej záznam na stránku www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) - nie? Ako tak po večeroch nerobím nič iné len študujem zákony, tak na sledovanie TV už veru čas nezostáva. Ďakujem za informáciu.

Softvér by mal v dnešnej dobe mať zapracovaných už toľko "upozornení" pre nás, že asi budeme len enterovať upozornenia:
- prekročenie hranice platby v hotovosti (DPH - 1000 EUR)
- prekročenie hranice platby kartou (DPH - 1600 EUR)
- platba v hotovosti nie viac ako 5 000 EUR
- platba v hotovosti občanovi nie viac ako 15 000 EUR
- splatnosť faktúry nie viac ako 60 dní

A určite som aj niečo zabudla a sú to len základné veci, ktoré musíme sledovať a pri niektorých je ešte zopár "ALE"
srska
06.02.13,08:17
ak mali k tomu tlačovku, mohli dať jej záznam na stránku www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) - nie? Ako tak po večeroch nerobím nič iné len študujem zákony, tak na sledovanie TV už veru čas nezostáva. Ďakujem za informáciu.

Softvér by mal v dnešnej dobe mať zapracovaných už toľko "upozornení" pre nás, že asi budeme len enterovať upozornenia:
- prekročenie hranice platby v hotovosti (DPH - 1000 EUR)
- prekročenie hranice platby kartou (DPH - 1600 EUR)
- platba v hotovosti nie viac ako 5 000 EUR
- platba v hotovosti občanovi nie viac ako 15 000 EUR
- splatnosť faktúry nie viac ako 60 dní

A určite som aj niečo zabudla a sú to len základné veci, ktoré musíme sledovať a pri niektorých je ešte zopár "ALE"ešte na jedeno upozornenie si zabudla: "konči, pracuješ v softe viac ako 6 hodín - aj zajtra je deň" :D
Ester plus
06.02.13,08:21
Chcem sa stýtať, asi totálnu blbosť, ale jeden nikdy nevie. Pri doklade z ERP do 1000 Eur sa stále hovorí pri možnosť odpočtu DPH o platbe v hotovosti. A ak bude nákup do 1000 Eur uhradený platobnou kartou je to OK, možno DPH odpočítať?
Anelas
06.02.13,08:23
ešte na jedeno upozornenie si zabudla: "konči, pracuješ v softe viac ako 6 hodín - aj zajtra je deň" :D

predpokladám, že na úradoch takéto hlásenie má význam....ale čo my súkromní podnikatelia, keď si o druhej poobede poviem "super, mám ešte 7 hodín za ktoré môžem porobiť ešte veľa vecí" :-) Hlavne teraz v čase daňových priznaní....teda....akých priznaní keď žiadne ešte nemôžem uzavrieť.....jedine že by som veľmi túžila vypisovať priznanie ručne a veľmi túžila stratiť istotu, ktorú mi poskytuje softvér - že mi v tej spleti dát a zmien pomôže urobiť to naozaj dobre.
KEJKA
06.02.13,08:56
Chcem sa stýtať, asi totálnu blbosť, ale jeden nikdy nevie. Pri doklade z ERP do 1000 Eur sa stále hovorí pri možnosť odpočtu DPH o platbe v hotovosti. A ak bude nákup do 1000 Eur uhradený platobnou kartou je to OK, možno DPH odpočítať?do tisíc eur kartou - je to v poriadku, tam je hranica 1600 EUR. Čítaj aj predchádzajúce príspevky, viackrát sa to tu uvádza a následne cituje.
FAA
08.02.13,03:48
Prosím o potvrdenie, alebo vyvrátenie.
Mám klienta, ktorý sa zaregistroval ako platca DPH 23.12.2011, je povinný stať sa mesačným platcom DPH, pretože k 1.10.2012 neprešlo 12 mesiacov od registrácie. (za 10-12/2012 využil § 85ka) Musí podať DP DPH za Január/2013, alebo nemusí, pretože 31.12.2012 uplynulo už viac ako 12 mesiacov od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom sa stal platiteľom?
Ďakujem.

§77
(2) Platiteľ sa môže rozhodnúť pre zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok, ak uplynulo viac ako 12 kalendárnych mesiacov od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom sa stal platiteľom, a za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov nedosiahol obrat 100 000 eur.

§ 85ka
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. októbra 2012
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2012-a.html#hore)

Platiteľ, ktorý mal k 30. septembru 2012 zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok, môže pokračovať v tomto zdaňovacom období, najviac však do konca kalendárneho štvrťroka, v ktorom prestane plniť podmienky podľa § 77 ods. 2.
Aljok
08.02.13,04:56
Prosím o potvrdenie, alebo vyvrátenie.
Mám klienta, ktorý sa zaregistroval ako platca DPH 23.12.2011, je povinný stať sa mesačným platcom DPH, pretože k 1.10.2012 neprešlo 12 mesiacov od registrácie. (za 10-12/2012 využil § 85ka) Musí podať DP DPH za Január/2013, alebo nemusí, pretože 31.12.2012 uplynulo už viac ako 12 mesiacov od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom sa stal platiteľom?
Ďakujem.


Pokiaľ nedosiahol obrat nie je povinný stať sa mesačným platiteľom.

Citujem z materiálu FR SR :

U platiteľa DPH, ktorý má k 30.septembru 2012 zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok, ide len o splnenie jednej podmienky, tzv. obratovej podmienky, a to, že za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov nedosiahol obrat 100 000 eur. Štvrťročný platiteľ DPH nesleduje splnenie časovej podmienky, t.j. že uplynulo viac ako 12 kalendárnych mesiacov od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom sa stal platiteľom DPH. Ak štvrťročný platiteľ DPH je k 30.9.2012 registrovaný za platiteľa DPH napr. len 8 kalendárnych mesiacov, nesleduje sa splnenie časovej podmienky a platiteľ DPH postupuje pri určení zdaňovacieho obdobia podľa prechodného ustanovenia § 85ka. Ak platiteľ DPH so štvrťročným zdaňovacím obdobím aj po 1.10.2012 spĺňa obratovú podmienku, naďalej môže pokračovať v štvrťročnom zdaňovacom obdobím, až do skončenia kalendárneho štvrťroka, v ktorom prestane plniť obratovú podmienku.
aktaK
08.02.13,06:59
"zákaz prekročenia hranice platby v hotovosti (DPH - 1000 EUR)"

prosím, vysvetlite mi, co to znamena?

vystavena fa za najom za 1. stvrtrok 2013: 1004,61 +200,92 dph = 1205,53 eur
fa zaplatena v hotovosti PPD na sumu spolu s dph 1205,53 eur.

aj tu je obmedzenie kvoli dph? prosím vysvetlite mi to, aby som mohla rýchlo chybu napravit...
FAA
08.02.13,07:55
Pokiaľ nedosiahol obrat nie je povinný stať sa mesačným platiteľom.

Citujem z materiálu FR SR :

U platiteľa DPH, ktorý má k 30.septembru 2012 zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok, ide len o splnenie jednej podmienky, tzv. obratovej podmienky, a to, že za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov nedosiahol obrat 100 000 eur. Štvrťročný platiteľ DPH nesleduje splnenie časovej podmienky, t.j. že uplynulo viac ako 12 kalendárnych mesiacov od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom sa stal platiteľom DPH. Ak štvrťročný platiteľ DPH je k 30.9.2012 registrovaný za platiteľa DPH napr. len 8 kalendárnych mesiacov, nesleduje sa splnenie časovej podmienky a platiteľ DPH postupuje pri určení zdaňovacieho obdobia podľa prechodného ustanovenia § 85ka. Ak platiteľ DPH so štvrťročným zdaňovacím obdobím aj po 1.10.2012 spĺňa obratovú podmienku, naďalej môže pokračovať v štvrťročnom zdaňovacom obdobím, až do skončenia kalendárneho štvrťroka, v ktorom prestane plniť obratovú podmienku.

Ďakujem, veľmi mi to pomohlo.
Rozalka
08.02.13,18:06
"zákaz prekročenia hranice platby v hotovosti (DPH - 1000 EUR)"

prosím, vysvetlite mi, co to znamena?

vystavena fa za najom za 1. stvrtrok 2013: 1004,61 +200,92 dph = 1205,53 eur
fa zaplatena v hotovosti PPD na sumu spolu s dph 1205,53 eur.

aj tu je obmedzenie kvoli dph? prosím vysvetlite mi to, aby som mohla rýchlo chybu napravit...
Faktúra je iný prípad, môže byť uhradená v hotovosti, ale len do 5000, ak je na vyššiu sumu, zvyšok bezhotovostne (banka, pošta)
srska
12.02.13,07:17
skúsenosť zo včerajška z dú - "... oznámte zmenu zdaňovacieho obdobia z 1/4 na 1/12 písomne ...", "... v zákone nie je povinnosť oznámiť túto zmenu...", "... oznámte nám..."
Aljok
12.02.13,07:24
Oznámiš podaním DP DPH za január.... :)
Hanka
12.02.13,07:56
Myslim si, ze toto nie je mozne vzhladom na zak. 394/2012 Zákon o obmedzeni platieb v hotovosti - toto je uz mozne uhradzat iba bankou prip. postovou poukazkou.
srska
12.02.13,07:58
:-) to áno
Hanka
12.02.13,08:03
Myslim, ze vzhladom na Zak. 394/2012 o obmedzeni platieb v hotovosti toto nie je mozne - uz sa to da iba bankou alebo postovou poukazkou.
Aljok
12.02.13,08:12
skúsenosť zo včerajška z dú - "... oznámte zmenu zdaňovacieho obdobia z 1/4 na 1/12 písomne ...", "... v zákone nie je povinnosť oznámiť túto zmenu...", "... oznámte nám..."
Mal si tej "odborníčke" z DÚ odporučiť ( keď už nerešpektuje zákon) aby si aspoň prečítala Informáciu pre štvrťročných platiteľov, ktorú majú na titulnej stránke.

Citujem :

Ak platiteľ DPH so štvrťročným zdaňovacím obdobím od 1.októbra 2011 do 30.septembra
2012 presiahol obrat 100 000 eur, platiteľ DPH prestal plniť obratovú podmienku k 1.októbru
2012. Platiteľ DPH dokončí prebiehajúce zdaňovacie obdobie štvrtý kalendárny štvrťrok 2012
a do 25. januára 2013 podá daňové priznanie za štvrtý kalendárny štvrťrok 2012. Platiteľ DPH
bude povinný zmeniť zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok na kalendárny mesiac od
1.januára 2013. Zákon o DPH neukladá v takomto prípade platiteľovi DPH povinnosť
oznámiť zmenu zdaňovacieho obdobia miestne príslušnému správcovi dane.
Anja111
12.02.13,10:17
Mal si tej "odborníčke" z DÚ odporučiť ( keď už nerešpektuje zákon) aby si aspoň prečítala Informáciu pre štvrťročných platiteľov, ktorú majú na titulnej stránke.

Citujem :

Ak platiteľ DPH so štvrťročným zdaňovacím obdobím od 1.októbra 2011 do 30.septembra
2012 presiahol obrat 100 000 eur, platiteľ DPH prestal plniť obratovú podmienku k 1.októbru
2012. Platiteľ DPH dokončí prebiehajúce zdaňovacie obdobie štvrtý kalendárny štvrťrok 2012
a do 25. januára 2013 podá daňové priznanie za štvrtý kalendárny štvrťrok 2012. Platiteľ DPH
bude povinný zmeniť zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok na kalendárny mesiac od
1.januára 2013. Zákon o DPH neukladá v takomto prípade platiteľovi DPH povinnosť
oznámiť zmenu zdaňovacieho obdobia miestne príslušnému správcovi dane.


skúsenosť zo včerajška z dú - "... oznámte zmenu zdaňovacieho obdobia z 1/4 na 1/12 písomne ...", "... v zákone nie je povinnosť oznámiť túto zmenu...", "... oznámte nám..."

Presne tak si to predstavujú aj na našom DU... Volajú klientom, ktorí sa stali mesačnými platiteľmi: "Vy ste už mesačný platiteľ? Ale my to nemáme poznačené v zložke... Nič ste nám neoznámili..." Po argumentácii, že na to nie je oznamovacia povinnosť, "ale mohli ste nám to oznámiť, aby sme Vám to poznačili do zložky...".
Aljok
12.02.13,10:50
Presne tak si to predstavujú aj na našom DU... Volajú klientom, ktorí sa stali mesačnými platiteľmi: "Vy ste už mesačný platiteľ? Ale my to nemáme poznačené v zložke... Nič ste nám neoznámili..." Po argumentácii, že na to nie je oznamovacia povinnosť, "ale mohli ste nám to oznámiť, aby sme Vám to poznačili do zložky...".
Úžasné.... To znamená, že keď neoznámim, ani nepodám DP DPH za január, tak sa mi nič nestane aj keď som obrat prekročila? Nikto to nekontroluje?
Zita5
12.02.13,10:53
To čo zasa vyvádzajú na daňových úradoch ? Ale inak ma to ani neprekvapuje.
Anja111
12.02.13,12:28
Noooooo, tak na to by som sa zasa nespoliehala. Oni sa časom zobudia.
Anja111
12.02.13,12:29
Najprv som sa spravodlivo rozčúlila, ale teraz sa už len pousmejem.
Aljok
12.02.13,12:31
Anka, veď sa ani nespolieham... :-)))
darinabar
21.02.13,09:38
Poprosim o názor a pomoc - starý platiteľ DPH so štvrťročným zdaňovacím obdobím od 1.októbra 2011 do 30.septembra
2012 presiahol obrat 100 000 eur - ale od 1. novembra 2011 do 31. októbra 2012 mal obrat 89 000 € a od 1.decembra 2011 do 30. novembra 2012 mal obrat 68 000 €. Od januára 2013 pokračuje ako štvrťročný plátca DPH? Ďakujem
darinabar
21.02.13,11:03
zabudla som uviest posledny udaj - obrat od 1.1.2012 do 31.12.2012 je 69 000 € - dakujem
Zita5
21.02.13,11:07
Poprosim o názor a pomoc - starý platiteľ DPH so štvrťročným zdaňovacím obdobím od 1.októbra 2011 do 30.septembra
2012 presiahol obrat 100 000 eur - ale od 1. novembra 2011 do 31. októbra 2012 mal obrat 89 000 € a od 1.decembra 2011 do 30. novembra 2012 mal obrat 68 000 €. Od januára 2013 pokračuje ako štvrťročný plátca DPH? Ďakujem

Keďže k 30.9.2012 presiahol obrat 100 000 euro , tak zákon mu umožnil ešte byť štvrťročným platiteľom za 4.štvrťrok 2012 a od 1.1.2013 sa stáva mesačným platiteľom DPH.
Takže za január podávate daňové priznanie DPH do 25.2.2013 bez povinnosti oznamovať , že sa stáva mesačným platiteľom DPH .

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_dph_10_2012.pdf
darinabar
21.02.13,11:09
Zitka - dakujem krasne - bola som na DU za spravkynou a ta ma utvrdzovala, ze ostavame stvrtrocnym platcom
Zita5
21.02.13,11:13
Zitka - dakujem krasne - bola som na DU za spravkynou a ta ma utvrdzovala, ze ostavame stvrtrocnym platcom

Prečítajte si Metodický pokyn príklad č.9 na strane 8 .Tam je jeho príklad a to platí aj pre správkyňu.
darinabar
21.02.13,11:24
Dakujem krasne - pekny den
damien11
28.03.13,12:41
Ahojte, chcem sa syptat...
som zivnostnik, mam cistu historiu (uz niekolko rokov) s platbou DPH. Chcem si zalozit sro a nasledne poziadat byt platcom DPH. Prihliadaju na historiu a nemusim platit zabezpeku? Ma s tym niekto skusenost? Dakujem
andrea palcova
28.03.13,21:48
Ahoj,
Mam s tym cerstvu skusenost. Zivnostnik ukoncil zivnost 31.12.2012.0d 15.12.2012 ma s.r.o. Poziadal o platcovstvo DPH a zabezpeku zlozit nemusel. A to nebol ako zivnostnik ani platcom DPH. Tak myslim, ze zabezpeka Ti nehrozi.