darkh
26.07.12,11:43
Dobrý deň, máme zamestnanca zamestnaného podľa 552/2003 Z. z. a mal by skončiť pracovný pomer. Sociálna poisťovňa mu starobný dôchodok nepriznala, pretože nemá odpracovaný potrebný počet rokov. Orgán sociálneho zabezpečenia MV SR mu v rozhodnutí priznal starobný dôchodok, nakoľko bol policajtom. Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok by mu malo byť poskytnuté odchodné podľa § 76a Zákonníka práce. Nevieme sa ujednotiť, či zamestnancovi má byť alebo nemá byť poskytnuté odchodné, či je rozhodnutie iného orgánu sociálneho zabezpečenia o priznaní starobného dôchodku releventné pri poskytovaní odchodného alebo či je relevantné iba rozhodnutie Socialnej poisťovne.
tictac7
26.07.12,10:02
....bol mu určite z orgánu sociálneho zabezpečenia MV SR priznaný starobný dôchodok? Nie je to výsluhový? Ak je to naozaj starobný, tak má nárok na odchodné. ZP nerieši, kto rozhoduje o dôchodku, ZP rieši iba druh dôchodku, pri ktorom je nárok na odchodné.
darkh
26.07.12,10:13
....bol mu určite z orgánu sociálneho zabezpečenia MV SR priznaný starobný dôchodok? Nie je to výsluhový? Ak je to naozaj starobný, tak má nárok na odchodné. ZP nerieši, kto rozhoduje o dôchodku, ZP rieši iba druh dôchodku, pri ktorom je nárok na odchodné.

určite starobný, osobne som rovnakého názoru a nenašiel som nič čo by upravovalo, kto má priznať starobný dôchodok pre účely §76 ZP, viem že je niekoľko orgánov sociálneho zabezpečenia, len ťažko mi je vysvetliť to niekomu, kto pozná iba reláciu "starobný dôchod-Sociálna poisťovňa"


vďaka za odpoveď:)
Mária27
26.07.12,19:40
No, policajti asi nemajú starobný dôchodok. Pozri zákon 328/2002

Po 9 - 15 rokoch majú nárok na výsluhový príspevok, za určitých podmienok aj na odchodné.

Policajt a profesionálny vojak, ktorému sa skončil služobný pomer, má nárok na výsluhový dôchodok, ak služobný pomer trval najmenej 15 rokov.

Policajtovi vzniká nárok na výsluhový dôchodok po dovŕšení veku potrebného na nárok na starobný dôchodok podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení, ak jeho služobný pomer skončil a) stratou hodnosti, b) prepustením ...
darkh
27.07.12,05:06
Mám pred sebou rozhodnutie zo dňa 11.02.1997 a je v ňom napísane: "MV SR, orgán sociálneho zabezpečenia pánovi XY, nar. ddmmrrrr, bytom... podľa § 132, 133 a 98 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov priznáva od 1. decembra 1996 starobný dôchodok vo výške ??? /spolu so zvýšením podľa zákona č. 135/1995 Z. z. a zák. č. 110/1996 Z. z./" - tak si myslím, že ide o starobný dôchodok, alebo?
Mária27
27.07.12,05:20
Ano, podľa zákona 100/1988 ešte dostávali starobné dôchodky aj silové rezorty.
Teraz je otázkou, či končí pracovný pomer prvýkrát po získaní starobného dôchodku. Asi treba zistiť, či mal nepretržité zamestnanie po získaní starobného dôchodku.
darkh
27.07.12,06:01
práve som to pozeral:) nastúpil k polícii ako civilný pracovník, mal tam niekoľko nadväzujúcich pracovných zmlúv na dobu určitú, a posledná sa zmenila dohodou o zmene pracovnej zmluvy na dobu neurčitú. Odchodné podľa ZP mu nebolo vyplatené. Som názoru, že to nebolo až tak v poriadku a odchodné mu malo byť vyplatené pri skončení pracovného pomeru uplynutím doby určitej, v dobe keď mal priznaný starobný dôchodok.
Mária27
27.07.12,06:08
pozri zákon platný v tom čase
darkh
27.07.12,06:55
tak som to prekopal... nie som si úplne istý, ale v zákone č. 65/1965 ZP som nenašiel nič o odchodnom a snažil som sa nájsť aj zmeny a novely, ale prvú zmienku som našiel až v zákone č. 311/2001 ZP, platnej a účinnej v dobe, keď bol v pracovnom pomere, do ktorého vstúpil už ako starobný dôchodca.
Tak mám inú otázku:
Poskytne sa zamestnancovi odchodné pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok v prípade, že nárok na starobný dôchodok mu bol priznaný pred vznikom pracovného pomeru a odchodné podľa 311/2001 ZP mu nebolo nikdy vyplatené?
darkh
27.07.12,10:49
Takže... nie som právnik... opravte ma prosím ak sa mýlim.
Konkrétna situácia:
Pracovník vstúpil do pracovného pomeru 01.01.2002 ako starobný dôchodca.
Pracovnoprávne vzťahy boli upravované v tej dobe zákonom č. 65/1965 Zb. Zákonníkom práce účinným do 01.04.2002. Nenašiel som v ňom žiadnu zmienku o odchodnom.
Od 01.04.2002 nadobudol účinnosť zákon č. 311/2001 kde ods. 1 § 251 Prechodné ustanovenia, ktorý znie: „Ustanoveniami tohto zákona sa spravujú aj pracovnoprávne vzťahy, ktoré vznikli pred 1. aprílom 2002, ak nie je ďalej ustanovené inak. Nároky, ktoré z nich vznikli, a právne úkony urobené pred 1. aprílom 2002 sa posudzujú podľa doterajších predpisov.“ a tiež je v §76 ods. 5 uvedené: „Pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134.“
Domnievam sa, že ak zamestnanec vstúpil do pracovného pomeru ako starobný dôchodca pred 01.04.2002 a pracovný pomer trval do neskoršieho dátumu ako je 01.04.2002, patrí mu odchodné.
Predpokladám, že rovnako by zamestnancovi patrilo odchodné pri prvom skončení pracovného pomeru aj v prípade, že vstúpi do pracovného pomeru po 01.04.2002 ako starobný dôchodca.

Ak to vidím zle, rád by som bol, keby ma niekto uviedol do obrazu a ospravedlňujem sa, že som odbočil od pôvodnej témyJ
wagner
27.07.12,11:04
tak som to prekopal... nie som si úplne istý, ale v zákone č. 65/1965 ZP som nenašiel nič o odchodnom a snažil som sa nájsť aj zmeny a novely, ale prvú zmienku som našiel až v zákone č. 311/2001 ZP, platnej a účinnej v dobe, keď bol v pracovnom pomere, do ktorého vstúpil už ako starobný dôchodca.
Tak mám inú otázku:
Poskytne sa zamestnancovi odchodné pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok v prípade, že nárok na starobný dôchodok mu bol priznaný pred vznikom pracovného pomeru a odchodné podľa 311/2001 ZP mu nebolo nikdy vyplatené?

Iba ma tak napadá - od ktorého zamestnávateľa išiel na starobný dôchodok? Prečo odchodné neriešil ten zamestnávateľ, u ktorého pracoval? Potom keď ja pôjdem na starobný dôchodok, stačí keď si na posledné dva mesiace nájdem zamestnávateľa a ten mi musí vyplatiť odchodné? Iba nahlas uvažujem a myslím si,že to mal riešiť hneď nie až teraz po toľkých rokoch.
wagner
27.07.12,11:10
práve som to pozeral:) nastúpil k polícii ako civilný pracovník, mal tam niekoľko nadväzujúcich pracovných zmlúv na dobu určitú, a posledná sa zmenila dohodou o zmene pracovnej zmluvy na dobu neurčitú. Odchodné podľa ZP mu nebolo vyplatené. Som názoru, že to nebolo až tak v poriadku a odchodné mu malo byť vyplatené pri skončení pracovného pomeru uplynutím doby určitej, v dobe keď mal priznaný starobný dôchodok.

Prečo mu nebolo odchodné vyplatené po ukončení prvého pracovného pomeru na dobu určitú? Už vtedy ho mal dostať a nie riešiť to teraz. Pretože platí zákon, že ak skončí pracovný pomer prvýkrát po získaní starobného dôchodku. A prvý krát po získaní starobného dôchodku bola tá prvá doba určitá. A nie teraz. Toť môj názor.
darkh
27.07.12,11:55
Iba ma tak napadá - od ktorého zamestnávateľa išiel na starobný dôchodok? Prečo odchodné neriešil ten zamestnávateľ, u ktorého pracoval? Potom keď ja pôjdem na starobný dôchodok, stačí keď si na posledné dva mesiace nájdem zamestnávateľa a ten mi musí vyplatiť odchodné? Iba nahlas uvažujem a myslím si,že to mal riešiť hneď nie až teraz po toľkých rokoch.

V dobe kedy mu bol priznaný starobný dôchodok v zákonníku práce (65/1965) nič ako odchodné nebolo, to prišlo až s novým zákonníkom práce (311/2001) účinným od 01.04.2002. Zamestnanec nastúpil ako starobný dôchodca 01.01.2002.
A myslím si ak by išlo o PRVÉ skončenie pracovného pomer po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, tak by odchodné vyplatené malo byť, ale to len môj skromný názor:)
wagner
27.07.12,18:12
V dobe kedy mu bol priznaný starobný dôchodok v zákonníku práce (65/1965) nič ako odchodné nebolo, to prišlo až s novým zákonníkom práce (311/2001) účinným od 01.04.2002. Zamestnanec nastúpil ako starobný dôchodca 01.01.2002.
A myslím si ak by išlo o PRVÉ skončenie pracovného pomer po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, tak by odchodné vyplatené malo byť, ale to len môj skromný názor:)

Podľa mňa teda nemáš čo riešiť. Jednoducho dôchodok mal od roku 1996. Do zamestnania nastúpil v roku 2002 - neviem potom aké odchodné riešiš. Musíš to posudzovať podľa vtedy platného zákona. Teda z pôvodného zamestnania odišiel najneskôr k 31.3.2002 - vtedy ho mal zamestnávateľ riešiť. Pretože podľa mňa prvé skončenie pracovného pomeru bolo najneskôr 31.3.2002 a vtedy mali riešiť odchodné - ak mal nárok, mali mu vyplatiť. Neviem prečo to riešiš teraz. Podľa mňa je to pasé. Ale pre uspokojenie by si mala oficiálne požiadať o právny názor odborníka na pracovné právo s uvedením všetkých relevantných skutočností. Potom nás tu informuj.
avalik
27.07.12,19:05
Mám pred sebou rozhodnutie zo dňa 11.02.1997 a je v ňom napísane: "MV SR, orgán sociálneho zabezpečenia pánovi XY, nar. ddmmrrrr, bytom... podľa § 132, 133 a 98 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov priznáva od 1. decembra 1996 starobný dôchodok vo výške ??? /spolu so zvýšením podľa zákona č. 135/1995 Z. z. a zák. č. 110/1996 Z. z./" - tak si myslím, že ide o starobný dôchodok, alebo?

328/2002 Z. z. Zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 125
(1) Starobné dôchodky policajtov, ak ich služobný pomer trval najmenej 15 rokov, na ktoré vznikol nárok podľa doterajších predpisov a tento nárok trvá ku dňu účinnosti tohto zákona, sa odo dňa účinnosti tohto zákona považujú za výsluhové dôchodky podľa tohto zákona vo výške, v akej patrili ku dňu účinnosti tohto zákona, ak sú k tomuto dňu vyplácané orgánom sociálneho zabezpečenia ministerstva.

- účinné od 1.7.2002
luja5
28.07.12,08:21
Dobrý deň, máme zamestnanca zamestnaného podľa 552/2003 Z. z. a mal by skončiť pracovný pomer. Sociálna poisťovňa mu starobný dôchodok nepriznala, pretože nemá odpracovaný potrebný počet rokov. Orgán sociálneho zabezpečenia MV SR mu v rozhodnutí priznal starobný dôchodok, nakoľko bol policajtom. Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok by mu malo byť poskytnuté odchodné podľa § 76a Zákonníka práce. Nevieme sa ujednotiť, či zamestnancovi má byť alebo nemá byť poskytnuté odchodné, či je rozhodnutie iného orgánu sociálneho zabezpečenia o priznaní starobného dôchodku releventné pri poskytovaní odchodného alebo či je relevantné iba rozhodnutie Socialnej poisťovne.
Podľa môjho názoru v danom prípade by odchodné zamestnancovi nemalo patriť a za relevantné by som považovala len rozhodnutie Sociálnej poisťovne. Nezdá sa mi, aby nárok na odchodné pri jednom odchode do jedného dôchodku bol posudzovaný na základe dvoch vecne aj gestorsky rôznych zákonov v rôznych časových obdobiach, prípadne aby dokonca odchodné za jeden odchod do dôchodku mohlo patriť dvakrát. Také niečo asi zákonodarcovia nemali na mysli, ani aby "civilný" zamestnávateľ mal skúmať nároky bývalého policajta vyplývajúce mu zo skončenia služobného pomeru podľa osobitného predpisu ... ;):). Svoj názor opieram o tieto skutočnosti:

V r. 1996 platil osobitný predpis = zákon SNR č. 410/1991 Zb. o služobnom pomere príslušníkov PZ SR, podľa ktorého policajtom po skončení služobného pomeru za podmienok ustanovených týmto zákonom patrilo odchodné (§ 117). Bolo to napríklad aj po uvoľnení zo služobného pomeru z dôvodu vzniku nároku na (vtedy) starobný dôchodok a s tým súvisiacim odchodom do dôchodku (do civilu). Odchodné nepatrilo policajtovi, ktorý po skončení služobného pomeru podľa tohto zákona bol bezprostredne prijatý do služobného pomeru podľa iného zákona, ak mu tento zákon nárok na odchodné zachoval (§ 117 ods. 3). Nebolo tu ustanovené, že by policajt nemal nárok na odchodné, ak by po skončení služobného pomeru nastúpil hoci aj bezprostredne do pracovného pomeru. Som toho názoru, že Zákonník práce nerieši nárok na odchodné súvisiaci so skončením služobného pomeru, ktorý rieši osobitný predpis a neriešil ho ani v roku 1996 (§ 4 ZP platnom v roku 1996 = ... na príslušníkov ozbrojených síl v činnej službe sa Zákonník práce vzťahuje, len pokiaľ to výslovne ustanovuje alebo pokiaľ to ustanovujú osobitné predpisy).

Sú bývalí policajti, ktorým vznikne nárok na dva dôchoky - aj podľa osobitného predpisu (rozhodnutie OSZ MV SR), aj podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení (rozhodnutie Sociálnej poisťovne). V takom prípade im podľa mňa môže vzniknúť dvakrát nárok na odchodné, ak splnia podmienky pre nadobudnutie nároku na dôchodok a pre poskytnutie odchodného podľa každého predpisu/zákona osobitne.
wagner
28.07.12,10:12
Súhlasím, tiež si myslím že vyplatenie odchodného by nebolo v súlade s platným zákonom. Iba sa čudujem, že odchodné rieši po toľkých rokoch priznania SD
wagner
28.07.12,10:14
Odchodné mal riešiť zamestnávateš, od ktorého zamestnanec odchádzal do SD a nie Ty. Nezapodievaj sa tým.
darkh
30.07.12,12:16
Zdravím Vás, takže uzatvorilo sa to takýmto stanoviskom:

Poskytnutie odchodného pre zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme upravuje § 76a zákona č. 311/2001 Z. z. ZP. Odchodné je možné priznať len pri prvom skončení pracovného pomeru a len po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %. Podľa Vami predloženého rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia MV SR bol zamestnancovi priznaný starobný dôchodok s účinnosťou od 1. 12. 1996. Tento starobný dôchodok mu bol priznaný podľa zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení, ktorý bol zrušený zákonom č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
Podľa § 249 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov je poistencom podľa tohto zákona aj fyzická osoba, ktorá bola zúčastnená na nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004. Z toho analogicky vyplýva, že rozhodnutie orgánu sociálneho zabezpečenia MV SR sa považuje za rozhodnutie o starobnom dôchodku Sociálnej poisťovne a toto rozhodnutie slúži ako predpoklad nároku na odchodné podľa § 76a ZP.

Ďakujem všetkým za prínosné aspekty
darkh
30.07.12,12:24
S tými dvoma odchodnými podľa rozličných predpisov to upravuje zákon o štátnej službe §54 ods. 2, že sa zamestnancovi doplatí rozdiel, prípadne sa mu nevyplatí, ale ZP takúto situáciu bližšie neupravuje.