Puuusinka
17.02.06,13:33
Chcela by som sa spýtať, ak podnikám s trafikou (novinový stánok), čo všetko si môžem dať do odpisov..
Ďakujem :)
Jozef I
17.02.06,12:35
Do odpisov si das hmotny majetok v cene obstarania vyššej ako 30000 a s dobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok.:)
Zita5
17.02.06,12:40
[quote=Puuusinka]Chcela by som sa spýtať, ak podnikám s trafikou (novinový stánok), čo všetko si môžem dať do odpisov..
Ďakujem :)[/quot

Nevyjadrila si sa náhodou nesprávne , nemyslela si tým " čo si môžem dať do výdavkov ?:) ;)
Puuusinka
17.02.06,12:40
Ale ja som myslela tak, že čo sa tam všetko zahŕňa.. Napr. telefónny účet, kúpa predaja nehnuteľnosti, nejaké hygienické potreby.. ale chcem vedieť čo ešte také.. pretože v podnikaní som začiatočníčka..
renča1
17.02.06,12:43
Ale ja som myslela tak, že čo sa tam všetko zahŕňa.. Napr. telefónny účet, kúpa predaja nehnuteľnosti, nejaké hygienické potreby.. ale chcem vedieť čo ešte také.. pretože v podnikaní som začiatočníčka..

môžeš skonkretizovať čo vlastne chceš vedieť, priznám sa že tejto otázke nerozumiem.:confused: :)
Puuusinka
17.02.06,12:43
Zita 5.. myslela som to tak.. že ako dosiahnuť čo najmenšie dane na konci roka, keď si všetok tovar blokujem.. čo všetko sa dá dať do odpisov, alebo nákladov? Fakt neviem.. som v tom neskúsená
Zita5
17.02.06,12:45
Ale ja som myslela tak, že čo sa tam všetko zahŕňa.. Napr. telefónny účet, kúpa predaja nehnuteľnosti, nejaké hygienické potreby.. ale chcem vedieť čo ešte také.. pretože v podnikaní som začiatočníčka..

V takom novinovom stánku :

všetok tovar , ktorý predávaš
poplatok za nájom
odvody do fondov
čistiace potreby na upratovanie
poplatok za energiu
úhrada telefónu / záleží aký to je telefón , podľa toho uplatniť výšku/
Odpisy v prípade ak vlastníš IM majetok nad 30 000 Sk
mzdy za zamestnancov
poistné za stánok
výdavky spojené s užívaním motorového vozidla
cestnú daň
kancelárske potreby
registračná pokladnica , pult , stolička a pod.
/jednotlivé kusy / do 30 000 Sk

Neviem ešte čo by ma vôbec napadlo . Je to všeobecná odpoveď .;)
Puuusinka
17.02.06,12:51
Zituš ďakujem pekne.. asi som sa predtým zle vyjadrila.. pekne si mi to napísala.. toto všetko už dávam do Nákladov.. len som si myslela, či toho nemôže byť ešte viac :)) aby boli dane čo najmenšie..
renča1
17.02.06,12:53
Zituš ďakujem pekne.. asi som sa predtým zle vyjadrila.. pekne si mi to napísala.. toto všetko už dávam do Nákladov.. len som si myslela, či toho nemôže byť ešte viac :)) aby boli dane čo najmenšie..

--------------------:p
účtovník 007
17.02.06,13:00
V takom novinovom stánku :

všetok tovar , ktorý predávaš
poplatok za nájom
odvody do fondov
čistiace potreby na upratovanie
poplatok za energiu
úhrada telefónu / záleží aký to je telefón , podľa toho uplatniť výšku/
Odpisy v prípade ak vlastníš IM majetok nad 30 000 Sk
mzdy za zamestnancov
poistné za stánok
výdavky spojené s užívaním motorového vozidla
cestnú daň
kancelárske potreby
registračná pokladnica , pult , stolička a pod.
/jednotlivé kusy / do 30 000 Sk

Neviem ešte čo by ma vôbec napadlo . Je to všeobecná odpoveď .;)

nájom za užívanie verejného priestranstva
odvoz smetí
všetky opravy na stánku ak je Tvoj, ak nie tak podľa dohodnutých podmienok v nájomnej zmluve
výroba plechovej skrinky na noviny a časopisy(keď si začiatočníčka, musela si si ju dať vyrobiť)
Puuusinka
17.02.06,13:01
Ja som tomu fakt nerozumela, vidím, že mám čo doháňať.. nechápem to s tými faktúrami.. ja ich do výdavkov nedávam.. to sa môže?Alebo ako??? ????
Puuusinka
17.02.06,13:02
účtovník 007 :))) ďakujem.. to všetko mám už zatiaľ odpísané :))
Puuusinka
17.02.06,13:09
a ešte sa chcem spýtať ak môžem.. ak je moj priateľ platcom DPH.. a neplatí žiadne preddavky na daň, ako je možné, že mu z daňového úradu prišlo naspäť 7000,--?
Zita5
17.02.06,13:09
Ja som tomu fakt nerozumela, vidím, že mám čo doháňať.. nechápem to s tými faktúrami.. ja ich do výdavkov nedávam.. to sa môže?Alebo ako??? ????


Určite berieš do stánku noviny , časopisy na ktoré Ti zasielajú faktúry . Tieto faktúry uhradíš . V dodaní tovaru máš časopisy a noviny ,týždenníky , denníky , mesačniky , štvrťročniky a podobne . Denne robievaš remitendu novín a týždenne časopisov . Dúfam že je to tak .

Uhradenú faktúru za tieto dodávky účtuješ do výdavkov ovplyvňujúcich ZD . Po remitende väčšinou dostávaš za vrátené časopisy dobropis , ktorý Ti z nasledujúcej úhrady odpočítajú . Tento dobropis musíš tiež účtovať v PD .
účtovník 007
17.02.06,13:11
Ja som tomu fakt nerozumela, vidím, že mám čo doháňať.. nechápem to s tými faktúrami.. ja ich do výdavkov nedávam.. to sa môže?Alebo ako??? ????

Na Porade nájdeš veľa fundovaných odpovedí. Z Tvojho príspevku je zrejmé, že o účtovaní dosť málo vieš. Bolo by asi dobré osloviť nejakú známu účtovníčku, aby Ti aspom prvý rok pomohla. Treba mať predsa sklad, dostávaš fa za tlač,dobropisy za remitendu denníkov a časopisov , fa za tabakové výrobky a ostatný tovar. Kľudne sa pýtaj, keď vieme poradíme. No pokuta za nedodržanie všetkých povinností, ktoré Ti ukladajú zákony Ti nestojí za to.
Zita5
17.02.06,13:12
Ja som tomu fakt nerozumela, vidím, že mám čo doháňať.. nechápem to s tými faktúrami.. ja ich do výdavkov nedávam.. to sa môže?Alebo ako??? ????

Ak podnikáš na Tvoj živnostenský list , tak nemôže si uplatniť druhá osoba Tvoje náklady a ani použiť Tvoje doklady- faktúry o nákupe .

Priateľ je síce platcom DPH , ale celý stánok by sa musel viesť na jeho obchodný názov firmy , IČO, IČ DPH a doklady musia byť vystavené na spomínané údaje .
Puuusinka
17.02.06,13:14
ahaaaa.. už som to trošku pochopila :)
Zita5
17.02.06,13:18
a ešte sa chcem spýtať ak môžem.. ak je moj priateľ platcom DPH.. a neplatí žiadne preddavky na daň, ako je možné, že mu z daňového úradu prišlo naspäť 7000,--?


Platca DPH je jedna daňová povinnosť a preddavky na daň je druhá daňová povinnosť . Ak mu vrátili 7 000 Sk , musíš sa ho spýtať za čo to bolo .

Možno to mal vrátenie nadmerného odpočtu , ktorý uplatňuje platca DPH . ;) :)
Puuusinka
17.02.06,13:18
ďakujem za všetky rady :)