stredo
26.07.12,13:06
Dobrý deň

Som prevádzkovatelom niekolkých internetových obchodov a potreboval by som poradit. V poslednej dobe sa mi pomerne casto stava ze zakaznik objednany tovar neprevezme neudá žiadny dôvod. Nejedná sa o prípady kde by zákazník čakal, tovar bežne odosielam do 48hodín.

Vzdy sa snazim zakaznikovi po oboznameni sa s pripadom zavolat, alebo poslat mail a slusne mu vysvetlit ze sme mensia rodinna firma a ked mu poslem tovar ktory si neprevezme tak som zaplatil 4€ slovenskej poste a 1,6€ ked sa mi balik vrati, nehovoriac o tom ze tovar som nemal takmer 3 tyzdne k dispozicii. V pripade ak zakaznik odmietne prevziat balik od kuriera su moje poplatky este vyssie.

Prosim vas o pomoc a radu ci som v tomto pripade chraneny zakonom a ako mam postupovat. Planujem si do obchodnych podmienok pridat nieco taketo:

Záväznosť objednávky.

Objednávka vytvorená prostredníctvom internetového obchodu sa považuje
v súlade so zákonmi Slovenskej republiky za záväznú. V prípade
žiadosti o zrušenie objednávky je potrebné oznámiť zrušenie objednávky
pred jej odoslaním. Po odoslaní objednávky, ktorú si zákazník odmietne
prevziať vzniká obchodu XYZ strata. K vyrovnaniu
tejto straty bude zákazník vyzvaný, ak odmietne túto čiastku ( v
prípade odoslania Slovenskou poštou 6 EURO, v prípade odoslania kuriérom
9 EURO ) uhradiť nárokujeme si právo vymáhať túto sumu v súlade so zákonmi
Slovenskej republiky právnou cestou.

Ako by som to mal riesit podla vas, dakujem za odpovede
j.sch
26.07.12,14:12
to ťažko legálne a právne OK ...

Zober si príklad že nejaký dobrodinec urobí v tvojom mene objednávku a ty ju neprevezmeš ... Čo by si robil v prípade keby požadoval niekto "pokutu" od teba.
LeonCupraR
26.07.12,17:24
To je zbytočné tam písať. Osobne tiež prevádzkujem E-Shop už nejaký ten čas, neprevzaté dobierky sa sem tam objavia, ale nedá sa to právne podchytiť. Jednoducho s tým treba počítať. JA maximálne keĎ dostanem späť neprevzatú dobierku napíšem "zákazníkovi" kratučký mail, kde mu oznámim, že sa mi vrátila dobierka, za ktorú som musel zaplatiť pošte poplatky a poďakujem sa. Nič viac, nemá to zmysel nejako riešiť, človek sa potom iba zbytočne znervózňuje. Bohužiaľ pre nás, je to tak :(
Dáša_
26.07.12,17:44
ja sama jeden eshop prevádzkujem a ´dalšie účtujem.

Zaujímavé je, že v oblasti hobby neprevzaté dobierky skoro ani nie sú. iste je to menej ako 1% počtu balíkov a financne este nemen, 0,1% obratu. A to su cisla z dvoch rôznych obchodov.

Ale v oblasti oblečenia je to iné kafe. Tam sa vrati tych dobierok celkom dost, veľa objednávok sa aj ruší. Neviem, či je to všeobecný trend, alebo to je iba nahoda
stredo
26.07.12,20:05
O tomto pripade nehovorim, je vynimocny a da sa lahko vylucit. Ale ak pisem mail s clovekom a on drzo odmietne objednavku prevziat je to uplne iny pripad.
Ankaa7
09.03.13,14:46
Posledný týždeň sa mi vrátili až tri dobierky... Všetkým zákazníkom som napísala mail, že sa nám vrátila dobierka, aký je dôvod neprevzatia dobierky. Ani jeden zatiaľ nezareagoval...
Ako to riešite Vy, ak neodpovie? Skúsite ho nakontaktovať ešte raz alebo ďalej neriešite?

Keby sa to stalo raz za čas, ale tri dobierky v jeden týždeň sa mi zdá moc... Dúfam, že to nieje nejaký boj konkurencie... :confused:
Dantess
09.03.13,15:30
Našťastie s týmto nemávam problémy, ale minule sa to riešilo na FB a jeden prevádzkovateľ veľkého eshopu (má aj kamenné predajne) povedal, že sa nedá nič robiť. Písať je zbytočné, riešiť to je zbytočné a zakončil to slovami, že jednoducho to je strata v podnikaní s ktorou treba počítať. A že z kamenného obchodu sa ukradne viac, než je strata eshopu na neprevziatých zásielkach.
peter_hornik
10.03.13,09:42
Zakonne moznosti nemas ziadne.

Treba to riesit na svojej strane, teda s tym ratat (co sa tyka nakladov) a snazit sa tomu predchadzat - potvrdit si objednavku so zakaznikom (zavolat mu pri odoslani), poslat smsku, pripadne email. Ak je to niecim divna objednavka (privelmi velka, netradicna kombinacia tovarov), plati to dvojnasobne.

Dalsia moznost je vyzadovat zadanie telefonu a emailu pri objednavke, aspon by očko si hodit dotycneho zakaznika do google...

Kurierske spolocnosti maju vyssiu uspesnost dorucenia, kedze balik ide zo dna na den a zasielka zoci voci kurierovi sa odmieta tazsie, ako nejaky zlty listok v schranke.

Samozrejme, zasielky zaplatene vopred (bankovy prevod, kartou) maju ovela nizsi pomer vratenych. Takze mozes vymysliet nejaky bonus za platbu vopred a tak si nepriamo pomoct.

P.S. doplnenie - dlhodobo su problemove cca 2 percenta zakaznikov. Nemusi to znamenat, ze neprevezmu zasielku, ale mozu privelmi riesit, komplikovat dodanie, platbu, zneuzivat zakonnu lehotu na vratenie, neda sa im vyhoviet ani pri najlepsej snahe... Treba s tym jednoducho v podnikani pocitat.
frenkacik
13.03.13,13:25
aj mne sa stava, ze sa mi zasielka vrati, ale je toho malo
obycajne zakaznikovi volam a dohodneme sa na znovuposlani
faklmen
14.03.13,16:00
Ja som si urobil zoznam, kde si pisem vsetkych od ktorych sa zasielka vrati a uz sa neozyvaju. (zas pravda, ze tak vela ich nie je)
A akonahle si dotycny objedna znova, tak mu napisem, ze mu tovar posleme jedine pri platbe vopred.
Nasiel sa aj taky co sme mu to 2 krat doposielali a ani raz to neprevzal a potom neskor posielal dalsie objednavky.
A ako to krasne funguje. Teraz bud posle prachy alebo sa uz neozve a mame s nim pokoj.

Ale ako sa tu uz spominalo niekomu nevyhovies, dotycny uz objednava s tym, ze bude robit problemy. Je to jednoducho zavist alebo jeho uboha neschopnost.