afrodita3108
26.07.12,13:39
Dobrý deň,
prepáčte že Vás toľko otravujem ale potrebujem ešte jednu radu... Ak by si majiteľ firmy prenájme auto od druhého podnikateľa ktorý je platcom DPH že si uplatniť DPH? môže vystaviť faktúru s DPH? lebo viem že jedného času sa to nesmelo.. nemohla sa uplatniť DPH... Ak ak ho využíva ten druhý podnikateľ ten čo si prenajal auto môže si uplatniť na neho náklady alebo to musí prefakturovávať majiteľovi auta?

veľmi pekne ďakujem
Tweety
26.07.12,14:30
Dobrý deň,
prepáčte že Vás toľko otravujem ale potrebujem ešte jednu radu... Ak by si majiteľ firmy prenájme auto od druhého podnikateľa ktorý je platcom DPH že si uplatniť DPH? môže vystaviť faktúru s DPH? lebo viem že jedného času sa to nesmelo.. nemohla sa uplatniť DPH... Ak ak ho využíva ten druhý podnikateľ ten čo si prenajal auto môže si uplatniť na neho náklady alebo to musí prefakturovávať majiteľovi auta?

veľmi pekne ďakujem
Ak prenájme MV platiteľ platiteľovi, obaja účtujú o dph. Samozrejme, že náklady spojené s prenájmom MV na podnikanie sú daňovo uznanými. Ale veľa záleží aj od zmluvy.
ekofin
27.07.12,07:54
Dobrý deň,
ja mám problém takýto: Auto je napísané na manžela. Nie je podnikateľ. Je zamestnaný. Ja podnikám a chcela by som ho využívať na podnikanie. Čo je najrozumnejšie a najlepšie urobiť. Spísať zmluvu o prenájme? Vtedy by si príjem z prenájmu manžel musel priznať. Alebo som ešte rozmýšľala, či urobiť prepis auta na mňa?
Ďakujem.
Mila123
27.07.12,07:56
Dobrý deň,
ja mám problém takýto: Auto je napísané na manžela. Nie je podnikateľ. Je zamestnaný. Ja podnikám a chcela by som ho využívať na podnikanie. Čo je najrozumnejšie a najlepšie urobiť. Spísať zmluvu o prenájme? Vtedy by si príjem z prenájmu manžel musel priznať. Alebo som ešte rozmýšľala, či urobiť prepis auta na mňa?
Ďakujem.

máte rozdelenú BSM? ak nie, zmluva o prenájme je podľa môjho názoru nezmysel.....
ekofin
27.07.12,07:59
Nie nemáme.
ekofin
27.07.12,08:31
Trošku som pohľadala na porade ohľadom využívania súkromného auta na podnikanie. Vyšiel mi z toho takýto záver. Ak manželia majú majetok v BSM, tak žiadnu nájomnú zmluvu robiť nemusím. Môžem auto využívať na podnikanie a uplatňovať si základnú náhradu i náhradu za spotrebované pohonné látky. Samozrejme musím auto prihlásiť na DÚ. Čiže do nákladov, pretože to je s.r.o. pôjdu už spomínané cestovné náhrady, daň z motorových vozidiel. Úhrady poistiek nie? Ešte sa chcem uistiť ako je to s DPH, pretože firma je platcom DPH. Z nakúpeného benzínu si DPH uplatniť nemôžem, pretože auto nie je v majetku firmy? Pochopila som to správne?
erah
21.02.13,12:53
Môžete mi poradiť?
Firma prenajíma MV, na tomto MV došlo ku škodovej udalosti. FA za opravu prišla majiteľovi MV /FA s DPH/. Časť nákladov na opravu preplatila poisťovňa, DPH si odpočítala firma - vlastník MV. Teraz rozdiel medzi fakturovanou cenou opravy /bez dph/ a čiastkou preplatenou poisťovňou prefakturujem nájomcovi MV. Mám si na túto prefakturovanú časť uplatniť DPH alebo bez DPH - čiže nejedná sa o dodanie TOV alebo služby za protihodnotu?
Tweety
21.02.13,13:47
Fakturujete škodu, resp. jej náhradu. Faktúra bude bez dane. Škoda nie je predmetom dane.