Usilovna
26.07.12,14:18
Ahojte,

prosím vás, ako je to v roku 2012, ak predám HIM = automobil, kt. má zostatkovú cenu?
Ak účtujem o mesačných účtovných odpisoch, ktoré sú v nákladoch, tak potom aj konečná zostatková cena mi pôjde do nákladov? A môžem si ju uplatniť do nákladov v plnej výške alebo len do výšky príjmu z predaja?
Vopred ďakujem.
Tweety
26.07.12,12:20
ZC predaného majetku je daňovo uznaným nákladom. Len netreba zabúdať na daň. odpis v roku predaja, na ten totiž nie je nárok, ak ten majetok nemáme k 31.12..
Usilovna
26.07.12,12:26
...no veď tu sa motám, akosi to neviem pochopiť. Ak účtujem o mesačných odpisoch za mesiacoch 1-5/2012 do nákladov, auto predám 25.6.2012, v majetku vykazuje nejakú zostatkovú cenu, ktorá vlastne potom nie je daňový náklad, keďže môžem uplatňovať odpis len na majetok v evidencii? Alebo?
Ak by som neúčtovala o mesačných odpisoch, tak ako potom s tou zostatkovou cenou?
Lebo veď ta zostatková cena = súčet odpisov.
Neviem nájsť ten rozdiel oproti minulým rokom. Chápem len to, že ak kúpim majetok počas roka, tak tam mi vznika nárok len na alikvótny odpis nie celoročný. Je aj pri predaji nejaká zmena?
KEJKA
26.07.12,13:15
najlepšie, ak vychádzaš z inventárnej karty majetku, kde sú zaevidované aj účtovné aj daňové odpisy.
účtovnú zostatkovú cenu pripočítaš ako aj účtovné odpisy - napr.1-5 a odpočítaš daňovú zost.cenu k 1.1. daného roka. takto to platilo do 31.12.2011, možno ajteraz, nei som si istá na ktorý majetok sa vzťahuje pomerné odpisovanie, ale verím, že tam rozdiel nie je a prvá veta platí aj pre rok 2012.[
Úpravu robíš v DPPO - mimo účtovníctva.

Ahojte,

prosím vás, ako je to v roku 2012, ak predám HIM = automobil, kt. má zostatkovú cenu?
Ak účtujem o mesačných účtovných odpisoch, ktoré sú v nákladoch, tak potom aj konečná zostatková cena mi pôjde do nákladov? A môžem si ju uplatniť do nákladov v plnej výške alebo len do výšky príjmu z predaja?
Vopred ďakujem.