Anadka
26.07.12,16:52
Dobry den.

Chcela by som vas poprosit o pomoc pri uctovani patentu a nakladov na jeho ziskanie.
Vysli mi 2 sposoby:
1, Vydavky na ziskanie uctovat priamo do nakladv (spravne poplatky, popl. patent. uradu, naklady na patentoveho zastupcu a pod.). A ked nam udelia patent, urobit aktivaciu NIM cez 623 vo vyske vsetkych vynalozenych nakladov.
2, Vydavky uctovat na 041 a ked nam udelia patent, zaradit ho do NIM. Tu moze vzniknut problem, ze nam patent zamietnu...potom by sme museli vsetky tieto vydavky dat do nakladov a mozno by sa jednalo o uplne ine uct. obdobie, nakolko to moze trvat aj par rokov.

Prosim vas napiste mi, ci je niektory z tychto sposobov spravny, resp. ako by to malo spravne byt. Na nete som k tejto problematike nenasla nic a v praxi som sa stym este nestretla.

Dakujem za pomoc.
Anadka
27.07.12,07:53
Halooo,
nikto s tym namate skusenosti? Prosim. Potrebujem tu radu dost surne.

DAKUJEM!
007gituska
27.07.12,08:01
ja osobne sa prikláňam k prvému spôsobu, t.j. cez aktiváciu
a_je_to
27.07.12,11:32
Nie je celkom jasné, či patent kupujete, alebo sa snažíte o uznanie vlastného patentu. Ak ho kupujete, je potrebné zložky jeho výdavkov evidovať na 041 a potom zaradiť. Aktivujú sa iba náklady vlastnej výroby a vývoja, nie nákupu. Ak iba uplatňujete uznanie vlastného, tak zložky ceny zostávajú v bežných nákladoch. Lebo patent /iba nakúpený, alebo vložený do ZI/ patrí do účtu 014 a podľa § 28, ods. 4 posledná veta ZoÚ, aj § 37, ods.7, PÚP sa nehmotný majetok tohto druhu z vlastného vývoja neaktivuje /=zostáva v nákladoch/.
Anadka
27.07.12,12:14
Dakujem. Ide o patent na nasu technologiu. Neviem, ci som to pochopila spravne, ale vsetky naklady ktore budu so ziskanim patentu spojene su teda nakladmi bezneho obdobia, a ked patent ziskame, nikam to nezauctujeme...je to tak spravne?
Dakujem.
a_je_to
27.07.12,13:26
Dakujem. Ide o patent na nasu technologiu. Neviem, ci som to pochopila spravne, ale vsetky naklady ktore budu so ziskanim patentu spojene su teda nakladmi bezneho obdobia, a ked patent ziskame, nikam to nezauctujeme...je to tak spravne?
Dakujem.

Ak patent nebol výsledkom nejakého účelového investovania do jeho vývoja, spôsobilého na účet 012, tak vyzerá, že áno. Ak ho budete predávať, tak iba ako službu, na 602. Ak ho vložíte do ZI dcérskej spoločnosti, tak pôjde na 014/353.