serena
17.02.06,13:55
szco fo neplat.dph - ju: V roku 2005 som zauctovala prijem -zalohu, na opravu auta. Len som vypisala prij.pokl.dok. V roku 2006 vystavym fakturu, kde tu zalohu odpocitam. Dobre to robim? Nevystavila som zalohovu fakt.v r.2005. Plati sa dan zo zalohy?
účtovník 007
17.02.06,13:16
szco fo neplat.dph - ju: V roku 2005 som zauctovala prijem -zalohu, na opravu auta. Len som vypisala prij.pokl.dok. V roku 2006 vystavym fakturu, kde tu zalohu odpocitam. Dobre to robim? Nevystavila som zalohovu fakt.v r.2005. Plati sa dan zo zalohy?

serena, v rozšírenom hľadaní ( úplne hore) zadaj *záloha* a stlač Go. Objaví sa Ti množstvo tém s tematikou zálohy.
Zita5
17.02.06,13:54
szco fo neplat.dph - ju: V roku 2005 som zauctovala prijem -zalohu, na opravu auta. Len som vypisala prij.pokl.dok. V roku 2006 vystavym fakturu, kde tu zalohu odpocitam. Dobre to robim? Nevystavila som zalohovu fakt.v r.2005. Plati sa dan zo zalohy?


V JÚ príjem zálohy /preddavku/ účtuješ do príjmov OVZD jedine v tom prípade , ak dôjde k dodaniu tovaru alebo služby . Tým , že vo Vašom prípade príde k plneniu v roku 2006 , tak Tvojim príjmom OVZD sa stáva v roku 2006.

§ 17 ods. 12 písm b zákona o DzP : toto ustanovenie sa použije vždy ak ide o úhradu preddavku uskutočnenú na budúcu dodávku tovaru , služby , alebo iného plnenia
Muška
17.02.06,13:58
szco fo neplat.dph - ju: V roku 2005 som zauctovala prijem -zalohu, na opravu auta. Len som vypisala prij.pokl.dok. V roku 2006 vystavym fakturu, kde tu zalohu odpocitam. Dobre to robim? Nevystavila som zalohovu fakt.v r.2005. Plati sa dan zo zalohy?

Serena, ak si začtovala zálohu ako POZD, a nedošlo k naplneniu, tak v uzávierkových operáciach roku 2005 daj mínus POZD.

V roku 2006 potom nezabudni v uzávierkových operáciach dať príjem zálohy z roku 2005 ako plus POZD
Zita5
17.02.06,14:09
szco fo neplat.dph - ju: V roku 2005 som zauctovala prijem -zalohu, na opravu auta. Len som vypisala prij.pokl.dok. V roku 2006 vystavym fakturu, kde tu zalohu odpocitam. Dobre to robim? Nevystavila som zalohovu fakt.v r.2005. Plati sa dan zo zalohy?

serena , ale podľa môjho názoru si mala vystaviť zálohovú faktúru . Ak vystavíš ostrú fa tak v nej uvedieš uhradenú zálohu s vyznačením zálohovej faktúry a doplatok bude len rozdiel medzi fakturovanou sumou a zálohovou faktúrou .
Muška
17.02.06,14:13
Zitka, ak je neplatiteľ DPH nemusí vystavovať zálohovú faktúru.
Zita5
17.02.06,14:16
Zitka, ak je neplatiteľ DPH nemusí vystavovať zálohovú faktúru.


To som nevedela:eek: , že neplátca DPH nemusí vystavovať fa , ale mala by to určite prehľadnejšie .;)
účtovník 007
17.02.06,14:24
§ 17 ods. 12 písm b : toto ustanovenie sa použije vždy ak ide o úhradu preddavku uskutočnenú na budúcu dodávku tovaru , služby , alebo iného plnenia

Ja už dlho neúčtujem JU,čítam obvykle iba to čo ma zaujíma.No som prekvapená, že som takúto dôležitú vec akosi prehliadla. Aj svoj príspevok som opravila. Chybnú vetu som vymazala. Táto Porada aj s ochotnými poraďákmi je ozaj k nezaplateniu
Zita5
17.02.06,14:25
Ja už dlho neúčtujem JU,čítam obvykle iba to čo ma zaujíma.No som prekvapená, že som takúto dôležitú vec akosi prehliadla. Aj svoj príspevok som opravila. Chybnú vetu som vymazala. Táto Porada aj s ochotnými poraďákmi je ozaj k nezaplateniu

To nič , aspoň teraz už budeš vedieť . Aj mne sa to stáva .:) ;)
serena
18.02.06,12:42
ZITA5
este to mozem opravit: takze tu zalohu dam ako prijem, ktory neovplyvni zaklad dane v roku 2005. V r. 2006 ked vystavim fakturu odberatelovi, tak im musim odpocitat zalohu, takze na fakture bude suma na uhradu o tolko menej. A na zalohu mam vypisat este raz prijmovy doklad (r.2006), co dam do pozd? Situacia je takato:
Firma A vlastnil auto, ale to predal firme B. Positna udalost sa stala, ked auto bolo este vo firme A. Predali to tak, ze firma B prevzal vsetky zavazky na auto. Na opravu nam dala zalohu firma B. Takze, mi vystavime fakt. na firmu A(od nich mame aj objed. na opravu), ktoru posleme do poist., posit. uhradi fakt. firme A, ktora to cele preplati firme B. Firma B uhradi fakt. nam. Lenze, ked ja tu zalohu odpocitam, tak poist. nevyplati tu celu opravu ( oprava s mat.=400.000.-, zaloha = 200 000.-).
Co teraz???
renča1
18.02.06,17:53
ZITA5
este to mozem opravit: takze tu zalohu dam ako prijem, ktory neovplyvni zaklad dane v roku 2005. V r. 2006 ked vystavim fakturu odberatelovi, tak im musim odpocitat zalohu, takze na fakture bude suma na uhradu o tolko menej. A na zalohu mam vypisat este raz prijmovy doklad (r.2006), co dam do pozd? Situacia je takato:
Firma A vlastnil auto, ale to predal firme B. Positna udalost sa stala, ked auto bolo este vo firme A. Predali to tak, ze firma B prevzal vsetky zavazky na auto. Na opravu nam dala zalohu firma B. Takze, mi vystavime fakt. na firmu A(od nich mame aj objed. na opravu), ktoru posleme do poist., posit. uhradi fakt. firme A, ktora to cele preplati firme B. Firma B uhradi fakt. nam. Lenze, ked ja tu zalohu odpocitam, tak poist. nevyplati tu celu opravu ( oprava s mat.=400.000.-, zaloha = 200 000.-).
Co teraz???

V r.2005 si to naúčtuješ , tak ako napísali už hore vyššie a v ďalšom roku teda v r.2006 nebudeš vystavovať PPD-ku zálohe, ktorú si z inkasovala v r.2005. Tento príjem navýšiš podľa § 17 ods.12 písm.b) - v daň.priznaní za r.2006 navýšiš základ dane o túto zálohu- o príjem z r.2005 . Nič viac nebudeš robiť.:)
serena
20.02.06,11:20
Renča1
Mam to robit tak, ze na konci roka 2006 (ako posledny zapis) tu zalohu zapisem do PD POZD, alebo vtedy ked vystavim fakturu?
A v r.2005 staci ked zapisem do PNoZD(vtom mesiaci, vktorom som tu zalohu prijala, alebo na konci roka?), alebo treba to este aj na konci roka zvlast evidovat?
renča1
20.02.06,11:25
Renča1
Mam to robit tak, ze na konci roka 2006 (ako posledny zapis) tu zalohu zapisem do PD POZD, alebo vtedy ked vystavim fakturu?
A v r.2005 staci ked zapisem do PNoZD(vtom mesiaci, vktorom som tu zalohu prijala, alebo na konci roka?), alebo treba to este aj na konci roka zvlast evidovat?

ako sa rozhodneš v r.2005,
1)môžeš zálohu z r.2005 zapísať ako zálohu príjem neovpl.základ dane alebo
2)druhý spôsob dáš to ako príjem ovpl.základ dane a v daň.priznaní ponížiš základ dane podľa § 17...
v r.2006
1)ako uzavier.operáciu k 31.12. naúčtuješ cez ID príjem ovpl.základ dane alebo
2)v daň.priznaní zvýšiš základ dane o zálohu podľa § 17.
serena
20.02.06,16:49
renča1
dakujem za odpoved