tina.olbreitova
26.07.12,18:41
S priateľom sme si asi pred rokom zobrali spotrebný úver, teda vlastne dostupnú pôžičku od Poštovej banky. Momentálne sme našli voľné peňažné prostriedky, preto sme sa rozhodli dostupnú pôžičku splatiť. Požiadali sme o predčasné splatenie a prišla nám odpoveď, v ktorej sme mali vypočítanú presnú sumu, ktorú máme zaplatiť. Táto suma obsahovala okrem nesplatenej istiny aj poplatok za predčasné splatenie úveru a taktiež nezaplatené úroky. Chcela by som sa spýtať, z čoho vlastne vypočítali túto sumu???? Myslím tie nezaplatené úroky - sú to úroky, ktoré by sme zaplatili, keby sme normálne splácali? Veľmi ma to zaujíma, pretože táto suma je dosť vysoká, zostala som z nej dosť zarazená.
Taktiež sme začali už aj premýšľať nad tým, či sa lepšie neoplatí len čiastočne splatenie úveru, kedy sa vlastne platí len poplatok za predčasné splatenie. Že či by sa to lepšie neoplatilo zaplatiť takto napr. na 3 krát...
mattto
26.07.12,17:15
spotrebné (správne uvedené spotrebiteľské úvery) upravuje zák. č. 129/2010 Z.z.

§ 16
Splatenie spotrebiteľského úveru
pred lehotou splatnosti
(1) Spotrebiteľ má právo kedykoľvek počas doby trvania zmluvy o spotrebiteľskom úvere spotrebiteľský úver úplne alebo čiastočne splatiť pred dohodnutou lehotou splatnosti. V takom prípade je spotrebiteľ povinný uhradiť úrok a náklady vzniknuté len za časové obdobie od poskytnutia spotrebiteľského úveru do jeho splatenia.

(2) Ak spotrebiteľ splatí spotrebiteľský úver pred lehotou splatnosti, má veriteľ nárok na náhradu nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti so splatením spotrebiteľského úveru pred lehotou splatnosti.

(3) Výška náhrady nákladov podľa odseku 2 nemôže presiahnuť 1 % výšky splateného spotrebiteľského úveru pred lehotou splatnosti, ak obdobie medzi splatením spotrebiteľského úveru pred lehotou splatnosti a dohodnutým dátumom ukončenia zmluvy o spotrebiteľskom úvere presahuje jeden rok. Ak toto obdobie nepresahuje jeden rok, výška takej náhrady nemôže presiahnuť 0, 5 % výšky splateného spotrebiteľského úveru pred lehotou splatnosti.

(4) Veriteľovi sa zakazuje požadovať náhradu nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti so splatením spotrebiteľského úveru pred lehotou splatnosti, ak
a) k splateniu došlo na základe poistnej zmluvy, ktorá má zaručiť splatenie spotrebiteľského úveru,
b) ide o povolené prečerpanie alebo
c) takéto splatenie spotrebiteľského úveru sa má uskutočniť v období, pre ktoré nie je úroková sadzba spotrebiteľského úveru fixná.

(5) Náhrada nákladov podľa odseku 2 nesmie presiahnuť výšku úroku, ktorý by spotrebiteľ zaplatil počas obdobia medzi splatením spotrebiteľského úveru pred lehotou splatnosti a dohodnutým dátumom ukončenia zmluvy o spotrebiteľskom o úvere.
inkana
27.07.12,04:44
Ahoj, neviem, či ti dobre poradím, ale aspoň ti opíšem, ako sme aj my mali možnosť ani nie tak predčasne splatiť úver, ale vlastne "zmeniť úver" (ospravedlňujem sa, zabudla som to odborné slovíčko, ako to nazývajú v bankovej terminológii:o)

Keď sme brali úver (2006), tak vtedy sme dostali úrok 6,65 % (a to sme pochodili viaceré banky:mad:, krátko po tom, ako sme dostali úver, úroky išli nižšie a aj boli iné, lepšie podmienky, no ale čo už:mee:).

Potom, už si presne nepamätám kedy, ale asi začiatkom roka 2010 bola možnosť, že by sme dostali k úveru nižšie úroky, ale takým spôsobom, že by sme ten predošlý akože predčasne splatili, teda by sme museli zaplatiť aj pokutu, penále, či ako to nazvali a aj tie nezaplatené úroky a tú sumu by nám úverovali novým, nižším úrokom. Najprv to znelo lákavo, no keď sme si k tomu obaja s manželom sadli a dôkladne popremýšľali, spravili nejaké výpočty, zistili sme, že by sme sa dostali z dažďa pod odkvap. Že by sme síce na papieri mali nižšie úroky (ale asi len o percento, možno ani to nie), ale keď sme celkovo zrátali všetky náklady (máme v prospech banky založenú chalupu = vybavovačky a ďalšie peniaze na katastri:mad: a hlavne ten nekonečný čas:mad:), tak sme sa na to ..... no viete čo, slušne povedané vyprázdnili:o a nechali sme si úver taký, aký je. My konkrétne by sme na tom prerobili.

Vrátila som sa medzitým aj do práce po skončení RD a peniažky, ktoré máme teraz navyše (moc ich nie je, stíhame poctivo míňať:o) radšej investujeme napr. do nového zariadenia, manžel si sem-tam dopraje nejaké nové náradie, techniku, ja zase investujem do môjho koníčka, investujeme hodne do detí:), do spoločne stráveného času, ....

Čo so tým ale chcela povedať? Ak v pohode zvládate splátky úveru, tak voľné financie buď investuj do niečoho "lepšieho" - nejaký dobrý vkladový produkt alebo niečo podobné, veď finančných poradcov je veľa (upozorňujem, že nie som finančný poradca, aby to niekto nebral ako reklamu;)).

Môj názor teda je - plať pôžičku naďalej a voľné financie si užívaj alebo šetri, alebo investuj. Banky to majú vždy dobre zrátané, aby neprerobili.
bubkoch
27.07.12,05:59
najlepsie by bolo precitat si vlastnu zmluvu ktoru si podpisala ... urcite tam mas aj casť venujucu sa predcasnemu splateniu ... a tam najdes odpoved na tvoju otazku
Indeed
27.07.12,06:07
Ahoj, neviem, či ti dobre poradím, ale aspoň ti opíšem, ako sme aj my mali možnosť ani nie tak predčasne splatiť úver, ale vlastne "zmeniť úver" (ospravedlňujem sa, zabudla som to odborné slovíčko, ako to nazývajú v bankovej terminológii:o)

Keď sme brali úver (2006), tak vtedy sme dostali úrok 6,65 % (a to sme pochodili viaceré banky:mad:, krátko po tom, ako sme dostali úver, úroky išli nižšie a aj boli iné, lepšie podmienky, no ale čo už:mee:).

Potom, už si presne nepamätám kedy, ale asi začiatkom roka 2010 bola možnosť, že by sme dostali k úveru nižšie úroky,

Môj názor teda je - plať pôžičku naďalej a voľné financie si užívaj alebo šetri, alebo investuj. Banky to majú vždy dobre zrátané, aby neprerobili.

K D E ?

ja som tiež chodil za požičkou a bol mi ponuknuty úrok 12,8 % ( !!!!!! ) s dobou splácania 10 rokov (!!!!!!!!!!)

tak za takých podmienok som si nechal zájsť chuť...

Ale za urok 7 % by som si dal aj prst odťať....
verkaz
27.07.12,06:32
Včera bol prijatý nový zákon o bankách, kde by to bolo možné bez poplatkov. Počkaj si na jeho publikovanie.
willma
27.07.12,07:02
podľa mňa zákon nemá retroaktívnú platnosť. Platia podmienky pri podpise zmluvy.
Mila123
27.07.12,07:05
Včera bol prijatý nový zákon o bankách, kde by to bolo možné bez poplatkov. Počkaj si na jeho publikovanie.
poslanci schválili hypotekárne úvery, ich predčasné splatenie, nie spotrebné....
peterknazeje
27.07.12,07:05
ako uz pisal mattto, len zvyraznim aj §16, ods. 3
(3) Výška náhrady nákladov podľa odseku 2 nemôže presiahnuť 1 % výšky splateného spotrebiteľského úveru pred lehotou splatnosti, ak obdobie medzi splatením spotrebiteľského úveru pred lehotou splatnosti a dohodnutým dátumom ukončenia zmluvy o spotrebiteľskom úvere presahuje jeden rok. Ak toto obdobie nepresahuje jeden rok, výška takej náhrady nemôže presiahnuť 0,5 % výšky splateného spotrebiteľského úveru pred lehotou splatnosti.

Obchodne podmienky Postovej banky:
Článok 6 – Predčasné splatenie úveru, následky nesplácania a ukončenie ZoÚ
6.1]
Záväzok Klienta zo ZoÚ zaniká splatením všetkých jeho splatných záväzkov z tejto ZoÚ. Klient môže splatiť úver zo ZoÚ úplne alebo čiastočne aj pred dobou určenou ZoÚ, ak o tom Banku najmenej 30 dní vopred písomne upovedomí. V prípade čiastočného predčasného splatenia si Klient s bankou dohodne spôsob, akým sa toto prejaví v ďalšom splácaní úveru zo ZoÚ [skrátenie dĺžky doby splácania alebo znížením ďalších Splátok]. V prípade úplného predčasného splatenia úveru je Klient povinný zaplatiť úrok, ostatné poplatky a náklady predstavujúce celkový zmluvný záväzok podľa bodu 5.1 len do dňa splatenia istiny úveru, ako aj poplatok za predčasné ukončenie ZoÚ [Poplatok] podľa Sadzobníka. V prípade čiastočného predčasného splatenia úveru je Klient povinný zaplatiť okrem takejto splátky len Poplatok. Poplatok je splatný súčasne s predčasným splatením celého úveru alebo jeho časti.
bromid
27.07.12,07:20
S priateľom sme si asi pred rokom zobrali spotrebný úver, teda vlastne dostupnú pôžičku od Poštovej banky. Momentálne sme našli voľné peňažné prostriedky, preto sme sa rozhodli dostupnú pôžičku splatiť. Požiadali sme o predčasné splatenie a prišla nám odpoveď, v ktorej sme mali vypočítanú presnú sumu, ktorú máme zaplatiť. Táto suma obsahovala okrem nesplatenej istiny aj poplatok za predčasné splatenie úveru a taktiež nezaplatené úroky. Chcela by som sa spýtať, z čoho vlastne vypočítali túto sumu???? Myslím tie nezaplatené úroky - sú to úroky, ktoré by sme zaplatili, keby sme normálne splácali? Veľmi ma to zaujíma, pretože táto suma je dosť vysoká, zostala som z nej dosť zarazená.
Taktiež sme začali už aj premýšľať nad tým, či sa lepšie neoplatí len čiastočne splatenie úveru, kedy sa vlastne platí len poplatok za predčasné splatenie. Že či by sa to lepšie neoplatilo zaplatiť takto napr. na 3 krát...

co to je za blbost? ved ked idem predcasne splatit uver, tak nebudem este platit aj nezaplatene uroky? ved v com by bola potom vyhoda predcasneho splatenia, ked tie uroky aj tak musim doplatit? predsa zaplatim iba nesplatenu istinu a nejake ten poplatok za predcasne splatenie nie?:eek:
inkana
27.07.12,07:42
môžem takto verejne napísať názov banky?
tina.olbreitova
27.07.12,07:47
Ďakujem za všetky názory a ohlasy. Čo sa týka toho, aby sme naďalej splácali úver a voľné peniažky použili na niečo iné, to radšej nie, pretože keď si predstavím, že to mám splácať ďalších 6 rokov a ešte preplatiť o min. 5 tis. eur, tak to radšej zaplatím teraz a preplatím to o menej euríčiek. Zmluvu sme študovali a nič konkrétne tam napísané nie je, iba že pri predčasnom splatení zaplatíme poplatok za predčasné splatenie, s ktorým sme rátali a úroky a náklady, ktoré vzniknú banke v súvislosti s predčasným splatením. Aké úroky a náklady sú to však konkrétne napísané nie je, ani to z čoho sa ráta ich výška. Doteraz sme si mysleli aj my, že sa zaplatí len poplatok a nesplatená časť a teraz sme z toho ostali nemilo prekvapení, suma úrokov prevyšuje čiastku 500 eur :-(
inkana
27.07.12,07:59
Indeed - my máme spotrebný úver založený nehnuteľnosťou, bez dokladovania účelu. Manžel bol dlhoročný klient, ja som si tam musela otvoriť účet a museli sme mať aj, ak si dobre pamätám, hodnotu stavby (rozostavaná nehnuteľnosť) min. 1,5 násobku výšky úveru. Tiež ho máme na 10 rokov.

Ak to nie je proti pravidlám porady, tak potom napíšem aj názov banky.

Ja som bola vtedy na materskej, pobehala som hodne bánk, kamarátka, čo robla v banke na úverovom, mi dala otázky, na ktoré sa mám pýtať, tak som chodila s lajstrami po bankách:D V jednej sa ma dokonca pýtali, či robím nejaký výskum:D
tina.olbreitova
27.07.12,08:02
už som písala je to dostupná pôžička od Poštovej banky, nemáme to zaručené ničím, je to obyčajný spotrebný úver, nevieme, ani kto by nám s tým poradil, či existujú aj nejakí úveroví poradcovia
inkana
27.07.12,08:05
Tina - jasne, je to len a len na vas, ako sa rozhodnete. My sme to prerátali, nám sa to neoplatilo. Jednu, horšiu, máme platiť do novembra 2016 a druhú - štátny fond rozvoja bývania do 2037:o. Ale to už bude malina. Ak teda šťastlivo dožijeme;)
tina.olbreitova
27.07.12,08:10
My to chceme splatiť aj z toho dôvodu, lebo chceme zobrať hypotekarny úver na bývanie, nech nemáme kopec úverov a problémy pri ich získavaní....Neboj, všetko rýchlo ubehne a ani sa nenazdáš a všetko už budete mať splatené...
rennka
27.07.12,08:14
Tina, podobnu vec - predcasne splatenie IU sme riesili vo firme asi pred rokom. Uplne splatenie sa neoplatilo, ale poziadali sme o jednorazovu mimoriadnu splatku ( 2x s odstupom myslim 1/2 roka, pricom kazda splatka bola v inom roku: napr. 10/2010 a 4/2011 a mezitym sa platili bezne mesacne splatky ), a to sa oplatilo, platili sme len symbolicky poplatok a ziadne uroky a uveru sme sa zbavili skor o cca 4 roky. Ale vsetko zalezi od zmluvy a banky.
peterknazeje
27.07.12,08:26
Zmluvu sme študovali a nič konkrétne tam napísané nie je, iba že pri predčasnom splatení zaplatíme poplatok za predčasné splatenie, s ktorým sme rátali a úroky a náklady, ktoré vzniknú banke v súvislosti s predčasným splatením.
- ak je to mozne prezentovat verejne, skuste napisat podmienky uveru (vyska uveru, datum poskytnutia, datum splatnosti, vyska uroku/splatky),
inkana
27.07.12,09:25
Tinka, ak Ti môžem poradiť, skús, ak na to splníte podmienky, získať úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Tie podmienky sa každý rok upravujú (neviem, či sa nejako zásadne menia, to si treba zistiť). Nenechaj sa odradiť papierovačkami a byrokraciou, ŠFRB je, podľa mňa, najlepší úver, hlavne v tom, že máš celú dobu pevné úroky (my máme 3,5 % na 30 rokov). My, hlupáci, sme sa nechali odhovoriť zdĺhavým byrokratickým postupom a začali sme stavať chalupu najprv zo svojich financií. Potom, keď už sme nemali dostatok peňazí, tak sme si chceli vybaviť nejaký úver, vybavili sme v komerčnej banke (asi môžem napísať, že OTP, nie je to reklama?) a až potom sme sa dali na vybavovanie ŠFRB. Začali sme v januári zhánať papiere a pamätám si, že 16.4. som odovzdala posledné papiere na ŠFRB (pondelok) a v piatok som porodila:D Úver sme dostali. Kamoška podávala žiadosť asi o 3 týždne neskôr a dostala tiež.

Len neviem, či idete kupovať byt, aký starý je to byt,... jednoducho kukni podmienky a uvidíš či ísť alebo neísť do toho. My sme zobrali len 600 tis. Sk, stačilo nám to. Akurát sme museli s každou faktúrou ísť najprv za stavebným dozorom, potom na ŠFRB (u nás, v ZA, sídli v budove Mestského úradu) a potom do banky. A až keď prišla preplatená faktúra firme, tak až vtedy nám vydali tovar.

Ak však chcete stavať chalupu - jednoznačne odporúčam. Akurát nevýhoda sú tie behačky, kým to všetko vybavíš a potom s faktúrami .... A musíš skolaudovať do 2 rokov (my sme mali takú podmienku, neviem, ako je to teraz).
buchač
27.07.12,09:28
Predčasné splatenie - podmienky

http://totalmoney.etrend.sk/viaco/predcasne-splatenie


P.S.:
...teraz som niečo zachytil v správach TV Joj o 12,00.... že podmienky sa zmenia ...( ????? )
Treba si v archíve pozrieť ...
Indeed
27.07.12,10:06
Ja som bol tiež dlhoročný klient v SlSp. a ked som chcel 200 000 požičku tak sa na mňa vytoto...tak som s takou bankou prerušil styk
Indeed
27.07.12,10:07
teda 200 000 SKK nie euro
tina.olbreitova
27.07.12,10:14
Ak budeme brať hypotéku, určite dám na radu, a pôjdeme cez Štátny fond rozvoja bývania....teraz však najskôr musíme poriešiť tento spotrebák :-( a zaplatiť asi aj za to, čo nechceme :-(
anitram
27.07.12,11:00
ja som pred pol rokom vyplacala uver v Postovej banke, tak to mam trosku nastudovane. Mala som od nich pozicku na byvanie branu rok pred tym. Na ich stranke su uvedene poplatky a pri dostupnej pozicke su tri urokove sadzby, ak si mala pozicku poskytnutu do 10.6.2010 - 4%, a potom je to 0,5% a 1 % podla toho ci mas do jedneho roka alebo nad jeden rok do konecnej splatnosti uveru. Ako som sa pozerala, tak tieto 4 % su akurat pri dostupnej pozicke.
A prave toto su tie drobnosti, ktore si clovek neuvedomuje, ked berie uver. Mame hypoteku v 2 bankach a po trampotach, co sme si s nimi uzili, uz viem na co si dat pozor, ked chcem niekde uver. Ziadny hura system, ze mi schvalili hypoteku a ide sa kupovat byt, ale pozriet si aj poplatky za poskytnutie uveru, zmenu zmluvy, poplatky za predcasne splacanie atd...
Ked som chcela zmenit cislo uctu, z ktoreho splacam hypoteku (aby som usetrila na poplatkoch za vedenie uctu), tak mi povedali, ze to je zmena zmluvy spoplatnena 100 Eur
mazanova
27.07.12,12:46
Nemôžeš vydržať do septembra, tuším ak som dobre postrehla vláda schválila zmenu zákona predvčerom...banky musia prijať predčasné splatenie úverov bez sankcií...skrátka trochu vydrž, prípadne si to preštuduj na stránke MF
Mila123
27.07.12,12:48
v TB? aj mne to isté povedali.....
anitram
30.07.12,04:18
toto bolo v SLSP