Magma
26.07.12,19:40
Čítala som tu viac podobných tém, ale predsa by som poprosila ak sa niekto vyzná o vyjadrenie.
Po otcovi sme zdedili byt, ktorého vlastníkom je mama 4/6, sestra 1/6 a ja 1/6. Nakoľko sestra nejaví veľký záujem o svoju mamu, prejdú aj 2 týždne než jej vôbec zavolá že ako sa má, mama sa rozhodla svoj podiel na byte dať mne. Ide mi o to, či spísať darovaciu zmluvu alebo kupnopredajnú zmluvu. Mám obavy, že sestra sa neuspokojí s týmto riešením. Nakoľko po mame sa ešte bude dediť staré 20 ročné auto, môže sestra pri dedičskom konaní požiadať o započítanie daru (teda ak by bol byt prevedený darovacou zmluvou)?
Ak by som mamin podiel odkúpila povedzme za 1000 eur, môže niekto napadnú kupnu cenu že nebola primeraná?
Právnik nám poradil darovaciu zmluvu, ale mne sa to po prečítaní množstva podobných príspevkov tu na porade nezdá.
Prosím vyjadrite sa.
Mária27
26.07.12,18:47
Ak dostaneš byt darom, môže sestra žiadať zápočet, ale to neznamená, že by si jej mala platiť. Jednoducho si ona nechá to staré auto, lebo viac na započítanie nebude. V darovacej zmluve by ti však mama mala dať darovať aj zariadenie domu, prípadne pozemok ...
Ak by ste spísali kúpnu zmluvu, treba trochu odôvodniť nízku sumu, aby to nebolo spochybnené ako zakrývanie daru . Ale prečo by nemohla byť uvedená suma vyššia?

Mimochodom, dvojtýždňové volanie nie je taký hriech, aby bola obratá o dedičstvo po mame. Mali by ste to zvážiť, máš len jednu sestru ...
Magma
28.07.12,07:59
Ďakujem za odpoveď
Nejde len o dvojtýždňové nevolanie, ale celkový nezáujem o svoju matku, pretože bývame všetci v rovnakom meste tak tá starostlivosť by snáď mohla byť rovnaká aj z jej strany, ale na rovinu vyhlásila že zadarmo svojej matke pomáhať nebude a vôbec je to na dlhšie a najmä smutné najmä pre našu mamu...preto som to tu nechcela
rozpisovať...