Terezia13
23.09.18,18:17
.......... a tak som si povedala, fotky neprilepím.....ale do kapustnice bude dosť
...kapustnicu prilep :D:D:D
ale až taká bieda to nebola, za poriadny kôš a boli ako taniere, nakrájaných bolo na sušenie v 12 bedničkách od zeleniny, ale dubáčikov z toho bolo asi sedem ostatné modráky, ale..................
kukučka
23.09.18,19:19
buchy, to si bol bez nožíka?
buchač
23.09.18,19:36
buchy, to si bol bez nožíka?
Neblázni...do lesa ja bez noža nejdem...aj keby som šiel iba na prechádzku.

Pozri na fotku, kde sú dva košíky...je to na druhej fotke.
Nožík je opretý o bakuľu.
Druhý - originál hubársky ostal na opasku.
buchač
15.11.18,16:22
Som bol dnes na takú prechádzku...keď nájdem, tak fasa...keď nie, nič sa nedeje.
Ale les niečo ešte vydal...aj napriek tomu veľkému suchu.
Dva hríbiky, pár hlív bukových, a dve hniezda pôvabnice fialovej.
Nasušených mám toľko, ako sa mi ešte nikdy nezadarilo....na tácke sú sušené jablčka.
Terezia13
15.11.18,16:50
prilož aj popis, čo si našiel
buchač
15.11.18,17:15
Dva hríbiky, pár hlív bukových, a dve hniezda pôvabnice fialovej.


prilož aj popis, čo si našiel

Už neviem, ako to inak napísať...;)
Terezia13
15.11.18,17:30
pôvabnica fialová je to v tej väčšej mištičke?a hríbiky to nechceš povedať kuriatka?
buchač
15.11.18,17:42
pôvabnica fialová je to v tej väčšej mištičke?a hríbiky to nechceš povedať kuriatka?
Ani náhodou !
Ide o suchohríb hnedý.
Terezia13
15.11.18,18:23
tieto hríby vôbec nepoznám, je fakt, že v tomto čase už do lesa ani nechodím, do dušičiek sa "nezastavím" a potom už len šťastlivo čakám na Vianoce s čajíkom v pohodičke a niekedy aj s chrípkou:D:D:D
Žabinka
15.11.18,18:36
mne sa tohto roku nepodarilo natrafiť na pôvabnice, pritom čo sa týka teploty, tak je pre ne ideálna.. ale asi je celkovo dosť sucho.. zbožňujem ich na kyslo, mňam..:)
Terezia13
15.11.18,19:59
vidím tu fotky húb, ktoré nepoznám, takže pre mňa platí:
misoft
16.11.18,08:58
Terezia13
22.12.18,15:02
rozlúčka
bettylou
23.12.18,06:54
Na fejsbúku tá istá fotka.
kukučka
04.01.19,11:52
rastu, len neviem kde, len moj dochodok este tak nenarastol :---
buchač
04.01.19,14:48
rastu, len neviem kde, len moj dochodok este tak nenarastol :---
Si sa mala opýtať švajčiara opýtať... ;)

Ale môžem ti viacmenej s istotou povedať, že nie sú originál lesné, ale pestované na nejakej farme.
vicktor
04.01.19,15:14
Penzie porastu skor nez huby.
Terezia13
31.03.19,17:05
zbiera niekto toto? vraj to rastie teraz, kde to rastie?
Žabinka
31.03.19,17:38
smrčkovce.. klikni Terezka https://www.nahuby.sk a pozri, kde všade rastú..;)
Terezia13
31.03.19,17:44
Źabík a už si to niekedy jedla? je to dobré? ako sa to pripravuje?
Terezia13
31.03.19,17:47
ja už u nás asi do lesa nepôjdem, sú tu veľmi premnožené diviaky, teraz videli čriedu so 14 diviačicami a tie budú mať viditeľne zanedlho prírastky - oznam od nášho poľovného združenia, ja sa večer bojím ísť aj do nášho humna v strede dediny a asi si nechám zájsť aj chuť na všetky hríby, budú mi musieť stačiť obrášťoke:eek::confused::mee:
lujza.j
31.03.19,17:54
Cena smrčkov sa vzhľadom na ich zriedkavosť na slovenskom trhu pohybuje v cene od 15 – 50 eur za 100 g v čerstvom i mrazenom stave. Sušené smrčky dostanete kúpiť v cene od 25 eur za 100 g
https://zilina.dnes24.sk/v-okoli-ziliny-uz-rastie-aj-tato-delikatna-huba-co-sa-z-nej-da-pripravit-296957
Terezia13
31.03.19,18:04
fí človeče to nie je lacné, pokuta za zbieranie nehrozí?
Žabinka
31.03.19,18:09
Terezka, ja som jesenný hubár, v tomto období som na hubách ešte nikdy nebola..
buchač
31.03.19,18:14
zbiera niekto toto? vraj to rastie teraz, kde to rastie?

Hm...v lese, veru v lese...;)

Využitie je v kuchyni, vraj je to výborná huba. Neviem posúdiť, ešte som nenašiel, nik mi nedal a teda som ani nekoštoval.

Prehľad rodu smrčkov.
https://www.nahuby.sk/atlas-hub-zoznam-rod?typ=sk&pismeno=S&rod=smr%C4%8Dok

Nie sú zaradené medzi chránené huby, takže žiaden postih nehrozí.
Terezia13
01.06.19,18:39
všetci čušíte! našiel už niekto niečo okrem klišťov?
Katy a R
01.06.19,19:31
terezka kukni na hubársku stránku - včera, dneska, zaujímavé a krásne úlovky (ja iba pri PC tichúčko závidím)
buchač
02.06.19,13:53
Košík som do lesa ešte nebral, to až o pár dní...ešte to nie je ono.
Ale aj takáto vzorka sa ráta.
Terezia13
02.06.19,18:42
čo bolo? praženička?
buchač
06.06.19,18:29
Dnes zasa hubačka...pomaly ale iste viac a viac v košíku. ;)
Terezia13
06.06.19,18:58
u nás každý deň búrka a vždy to ide práve "od lesa"
bettylou
07.06.19,05:26
smarže su fajne...len u nás moc nie sú. inak raz sa mi podarilo hadovku so smaržom pomýliť, pol košíka húb som si zasr..la, smrad neskutočný
Terezia13
21.06.19,18:53
je toto modrák?
buchač
21.06.19,19:13
je toto modrák?
Jednoznačne a bez diskusie...jak oči.
Terezia13
22.06.19,17:24
vlani sme nazbierali modrákov, ale to boli tmavé klobúčiky, mazlavejšie
Katy a R
22.06.19,18:33
vlani sme nazbierali modrákov, ale to boli tmavé klobúčiky, mazlavejšie
to sfarbenie - záleží aj kde nájdeš ..kuk https://www.nahuby.sk/atlas-hub/Suillellus-luridus/hrib-siny/hrib-kolodej/ID135
buchač
22.06.19,18:44
vlani sme nazbierali modrákov, ale to boli tmavé klobúčiky, mazlavejšie
to sfarbenie - záleží aj kde nájdeš ..
Záleží, kde nájdeš...kedy nájdeš...aký nájdeš.
Je rozdiel na slnečnejšom ako na tmavšom mieste.
Je rozdiel za rána ako poobede.
Je rozdiel, či deň-dva predtým pršalo alebo nie.
Je rozdiel medzi mladou a staršou plodnicou.

...a je rozdiel, či nájdem ja alebo Terézia...;) :D :D :D
Nandrolon
23.06.19,05:38
Buchac, to pises o zenach?
:-)))))))))))))))))))))))))))))))))
buchač
23.06.19,18:55
Nedeľa minulý týždeň a dnešok.
Nandrolon
24.06.19,04:23
Parádne. Na prvej sú dubáky /hríb dubový/? U nás jedine praváky... Ale ešte nejako nerastú.
Xanti
24.06.19,04:47
Buchy
ale dráždiš a poriadne. Krásny úlovok sa Ti podaril.
buchač
24.06.19,04:52
Buchy
ale dráždiš a poriadne. Krásny úlovok sa Ti podaril.
Ááááále trt dráždim...vydrž do jesene, to bude iný level dráždenia - úlovkov. ;)
Terezia13
24.06.19,18:51
nefrajerte sa tu! uvidíte, keď túto stredu nabehnem do lesa ja! .......................dúfam, že donesiem viac hríbov ako kliešťov:cool::D
Nandrolon
25.06.19,14:42
nefrajerte sa tu! uvidíte, keď túto stredu nabehnem do lesa ja! .......................dúfam, že donesiem viac hríbov ako kliešťov:cool::D
Tuto nedelu som bol opekat, klieste sa ma bali :-)))))) A to som lezal na luke v metrovej trave, po opekacke.
Žabinka
25.06.19,15:39
darované kuriatka.. :)
Terezia13
25.06.19,18:08
nefrajerte sa tu! uvidíte, keď túto stredu nabehnem do lesa ja! .......................dúfam, že donesiem viac hríbov ako kliešťov:cool::D
Tuto nedelu som bol opekat, klieste sa ma bali :-)))))) A to som lezal na luke v metrovej trave, po opekacke.
asi nemajú radi grilované:D
vicktor
26.06.19,11:40
A u nas riadne sucho.
Terezia13
27.06.19,17:21
sucho a nič
veronikasad
04.08.19,13:51
buchač
04.08.19,14:34
Rastú ???

Čo už...rastú...;)
veronikasad
04.08.19,14:39
Rastú ???

Čo už...rastú...;)
pozerala som nahuby.sk, tam takéto "úlovky" nie sú ...
buchač
04.08.19,15:14
Rastú ???

Čo už...rastú...;)
pozerala som nahuby.sk, tam takéto "úlovky" nie sú ...
Veronka...každý podľa svojho. Niekto zverejní nahuby.sk...niekto sa chváli v tlači a niekto poskytne info televízii...;)
Terezia13
04.08.19,17:12
veronikasad
04.08.19,17:54
Rastú ???
https://www.aktuality.sk/clanok/713534/zacala-sa-hubova-sezona-niektori-hubari-nosia-z-lesa-plne-kosiky/?utm_source=pokec.azet.sk&utm_medium=box-magaziny-aktuality&utm_content=clanok1
:DVeronika! toto je úder pod pás! idem si dať studený obklad:D
Terezka, nechodím na huby, u nás sú medvede ...
Terezia13
04.08.19,17:59
u nás sa už tiež začali potulovať, strážnik v jednej chate chcel na obchôcku a na schodoch ho vítal statný maco, u nás je väčší problém s diviakmi
buchač
04.08.19,18:03
Terezka, nechodím na huby, u nás sú medvede ...
Hm...a kde už nie sú ?
Ale šak v pohode, čo sme chceli, to máme...presnejšie povedané - čo chceli "ochranári", to máme.
Ono je to tak so všetkým...z tých kaviarní, kancelmárii sa ľahko rozhoduje o osudoch (majetku) iných.
Cigáni rabujú drevo v lesoch, drancujú lesné plody...medvede alebo vlky redukujú stavy košiarov a včelstiev...vysoká zver obžerie všetko nad zemou a čierna zver zasa všetko rozryje.
Terezia13
04.08.19,18:17
veď práve, diviak ťa zabije v meste za bieleho dňa
veronikasad
04.08.19,18:52
veď práve, diviak ťa zabije v meste za bieleho dňa
u nás majú diviaky "korzo" priamo pred budovou mestskej polície
Terezia13
05.08.19,15:43
no krása!
určite majú namontované kamery, keď ich zaregistrujú, mal by policajt, ktorý má službu, vystreliť nejaké poplašné náboje, svetlicu čokoľvek, diviaky sa boja prichádzať na miesta, kde sa strieľa, to potvrdia aj poľovníci, u nás v dedine to zabralo
buchač
05.08.19,16:30
no krása!
určite majú namontované kamery, keď ich zaregistrujú, mal by policajt, ktorý má službu, vystreliť nejaké poplašné náboje, svetlicu čokoľvek, diviaky sa boja prichádzať na miesta, kde sa strieľa, to potvrdia aj poľovníci, u nás v dedine to zabralo
...
Terezia13
05.08.19,16:30
buchi ja viem, ale zúfalá situácia si žiada zúfalé činy
Terezia13
05.08.19,16:32
neviete náhodou niekto, či tú pani našli, čo ju napadli diviaky??
buchač
05.08.19,16:56
buchi ja viem, ale zúfalá situácia si žiada zúfalé činy
Hm...aj strelec v Devínskej bol zúfalý...aj susedia "Spievajúceho domu" boli zúfalý...aj iní sú zúfalí....

Si včul predstav, že by nejaký poliš začal práskať slepé náboje...aj keď síce nie sme tak vychovaní ako v Amerike (okamžité zaľahnutie, prípadný útek)m nuž si myslím, že by vznikol pekný poprask...158ka by bola horúca.

Určitá zver je v lesoch proste premnožená a punktum.
Terezia13
05.08.19,17:17
práve preto že je zver premnožená, tak to plašenie by bolo opodstatnené
buchač
05.08.19,17:32
práve preto že je zver premnožená, tak to plašenie by bolo opodstatnené
Na to tvoje "plašenie" by musel byť riadny dôvod...ono to nie je len tak.
Preštuduj si

Ochrana a zlepšovanie životných podmienok zveri
§ 24
Ochrana poľovníctva
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-274
bettylou
06.08.19,03:29
veď práve, diviak ťa zabije v meste za bieleho dňa

hahaha to skôr ťa vlastná sprostosť zabije a ne diviak - šak máš auto ne?

u nás kurčatka obyčajné aj pánske, zbytok chrobačné
Nandrolon
06.08.19,03:46
Mestský policajt raz vystrelí do vzduchu a týždeň bude písať 100 stranovú správu, prečo tak urobil :-))))))))))))))))))))))))))))))))
Terezia13
08.08.19,18:26
ja viem! ale toto je už kritická situácia, dnes ráno som počula z jedného konca našej dzedziny výstrel, dúfam, že to jeden diviačisko skončil, predvčerom asi tiež nejkého "trafili"
bettylou
09.08.19,06:51
ja viem! ale toto je už kritická situácia, dnes ráno som počula z jedného konca našej dzedziny výstrel, dúfam, že to jeden diviačisko skončil, predvčerom asi tiež nejkého "trafili"
Ta už len hubky do omáčky nazbierať, bude mňamka :)
Terezia13
09.08.19,17:52
včera som robila rizoto s dubákmi, zásoby sa mi stenčili
buchač
09.08.19,18:08
Niekomu sa zásoby stenčujú a niekomu pribúdajú...;)
Fantastická hubačka...
Terezia13
14.08.19,18:51
:Dje mi hneď jasné - čistá provokácia:D
buchač
18.08.19,15:24
Pokračovanie v provokácii, pokračovanie v zásobovaní...;)
bettylou
19.08.19,07:05
Ukáž zblízka prekrojenú.
buchač
19.08.19,11:31
Ukáž zblízka prekrojenú.
Nedá sa, už sú pokrájané a sušia sa.
Ale je mi jasné, kam smeruješ...či a ako boli napadnuté. Takže asi takto...
Nazbieral som :
- hlivu, pôvabnicu fialovú, kuriatka...tie boli v poriadku
- suchohríby, kozáky ... tam bol solídny odpad
- dubáky...klasika, kde nožičky boli chytené
- hríby modrejúce...čisté jak oči
Terezia13
19.08.19,17:47
:mee::mee::mee: u nás tí odvážlivci, čo sa diviakov neboja našli ale červivé, väčšie šťastie mali na diviaky - 7 členná črieda ale nebola žiadna s prasiatkami v "pyžamke", takže šťastlivo vyviazli
kukučka
19.08.19,19:48
Terezka, nechodím na huby, u nás sú medvede ...
Hm...a kde už nie sú ?
Ale šak v pohode, čo sme chceli, to máme...presnejšie povedané - čo chceli "ochranári", to máme.
Ono je to tak so všetkým...z tých kaviarní, kancelmárii sa ľahko rozhoduje o osudoch (majetku) iných.
Cigáni rabujú drevo v lesoch, drancujú lesné plody...medvede alebo vlky redukujú stavy košiarov a včelstiev...vysoká zver obžerie všetko nad zemou a čierna zver zasa všetko rozryje.

A my platíme mestských policajtov, aby ich naháňali a čo z toho?...Ale nie to som chcela. Wibramky, košík aj nožík mám, no neviem zbierať huby, buchy, bereš ma? Abo čaráme? Čo ponúknem, keď nemáš rád nič sladké?
misoft
19.08.19,19:52
:mee::mee::mee: u nás tí odvážlivci, čo sa diviakov neboja našli ale červivé, väčšie šťastie mali na diviaky - 7 členná črieda ale nebola žiadna s prasiatkami v "pyžamke", takže šťastlivo vyviazli
No - či budú v pyžamke, alebo nie.... skončili ich výlety.
Je schválený odstrel diviačej zveri - aj pre "afromorkrochkroch"... a dokonca nepovoleným spôsobom. Jednoducho - štetináče sú premnožené...a môžu sa nakaziť a šíriť ďalej....

Bude ale problém.... v lesoch... lebo sú tam i iné zvery (dvojnohé, tmavé....)
buchač
19.08.19,20:52
Terezka, nechodím na huby, u nás sú medvede ...
Hm...a kde už nie sú ?
Ale šak v pohode, čo sme chceli, to máme...presnejšie povedané - čo chceli "ochranári", to máme.
Ono je to tak so všetkým...z tých kaviarní, kancelmárii sa ľahko rozhoduje o osudoch (majetku) iných.
Cigáni rabujú drevo v lesoch, drancujú lesné plody...medvede alebo vlky redukujú stavy košiarov a včelstiev...vysoká zver obžerie všetko nad zemou a čierna zver zasa všetko rozryje.

A my platíme mestských policajtov, aby ich naháňali a čo z toho?...Ale nie to som chcela. Wibramky, košík aj nožík mám, no neviem zbierať huby, buchy, bereš ma? Abo čaráme? Čo ponúknem, keď nemáš rád nič sladké?
Mestskí policajti v lese môžu v podstate akurát tak trt.
Alebo inak...čo v prípade, ak obec nemá tých svojich polišov ???
Veď hentí sú v nie jednom prípade (väčšina) len parafráza na policajta...sú schopní akurát tak buzerovať kontajneristov alebo dávať papučky.

Ja Ťa vezmem na huby, to nie je problém...lenže v tunajších lesoch sa pohybujú nie iba diviaky, lež je tu aj zopár medveďov.
Obuješ wibramy, šmaríš Pampersku a hajdééé do lesa. :D

Kto povedal, že nemám rád sladké ? Že si šľahám inzulín, to ešte neznamená, že si nedám aj to zakázané...kuwa, šak by mi žily potrhalo.
Dajako niečo poriešime, nane problema...;)
Mikae
20.08.19,18:18
to už rastú pôvabnice? tie sme vždy zbierali až na jeseň, aj keď ja som mala vždy radšej tie čo mali fialovú len nožičku
/nie tie celé fialové/
buchač
20.08.19,18:33
to už rastú pôvabnice? tie sme vždy zbierali až na jeseň, aj keď ja som mala vždy radšej tie čo mali fialovú len nožičku
/nie tie celé fialové/
Máš pravdu, nakoľko aj tu je to tak písané :
" Výskyt:
Pôvabnica fialová rastie od konca septembra do konca novembra v listnatých aj ihličnatých lesoch, ale i na lesných lúkach a často aj v záhradách a v parkoch. Vyskytuje sa zvyčajne v húfoch a často i v čarovných kruhoch."
https://www.nahuby.sk/atlas-hub/Lepista-nuda/povabnica-fialova/ciruvka-fialova/ID507

No čo je v dnešnom počasí normálne ??? ;) Nuž ja nejak neriešim...dám do košíka a fertig.
Akurát bacha na tú prípravu...viď v linku.

Tie čarovné kruhy alebo húfy majú čo do seba. Ak natrafím na jeden kus, tak položím košík na zem, bakuľku zabodnem do zeme a oči tiež. ;) Zvyčajne neodídem len z jednou plodnicou.
Polievka z tejto huby je fantastická...:)
Terezia13
20.08.19,19:20
:mee::mee::mee: u nás tí odvážlivci, čo sa diviakov neboja našli ale červivé, väčšie šťastie mali na diviaky - 7 členná črieda ale nebola žiadna s prasiatkami v "pyžamke", takže šťastlivo vyviazli
No - či budú v pyžamke, alebo nie.... skončili ich výlety.
Je schválený odstrel diviačej zveri - aj pre "afromorkrochkroch"... a dokonca nepovoleným spôsobom. Jednoducho - štetináče sú premnožené...a môžu sa nakaziť a šíriť ďalej....

Bude ale problém.... v lesoch... lebo sú tam i iné zvery (dvojnohé, tmavé....)
:D:D:Dešte mi to prelož to krochkroch slovenčiny:D, lebo ako viem, odstrel bude povolený len v ohniskách nákazy;)
Terezia13
20.08.19,19:22
Terezka, nechodím na huby, u nás sú medvede ...
Hm...a kde už nie sú ?
Ale šak v pohode, čo sme chceli, to máme...presnejšie povedané - čo chceli "ochranári", to máme.
Ono je to tak so všetkým...z tých kaviarní, kancelmárii sa ľahko rozhoduje o osudoch (majetku) iných.
Cigáni rabujú drevo v lesoch, drancujú lesné plody...medvede alebo vlky redukujú stavy košiarov a včelstiev...vysoká zver obžerie všetko nad zemou a čierna zver zasa všetko rozryje.

A my platíme mestských policajtov, aby ich naháňali a čo z toho?...Ale nie to som chcela. Wibramky, košík aj nožík mám, no neviem zbierať huby, buchy, bereš ma? Abo čaráme? Čo ponúknem, keď nemáš rád nič sladké?
Mestskí policajti v lese môžu v podstate akurát tak trt.
Alebo inak...čo v prípade, ak obec nemá tých svojich polišov ???
Veď hentí sú v nie jednom prípade (väčšina) len parafráza na policajta...sú schopní akurát tak buzerovať kontajneristov alebo dávať papučky.

Ja Ťa vezmem na huby, to nie je problém...lenže v tunajších lesoch sa pohybujú nie iba diviaky, lež je tu aj zopár medveďov.
Obuješ wibramy, šmaríš Pampersku a hajdééé do lesa. :D

Kto povedal, že nemám rád sladké ? Že si šľahám inzulín, to ešte neznamená, že si nedám aj to zakázané...kuwa, šak by mi žily potrhalo.
Dajako niečo poriešime, nane problema...;)
Pamperska ma vykotila, som si predstavila...............ale neviem, či by pomohli aj tie najväčšie čísla, keby som videla krochkroch
buchač
20.08.19,19:33
lebo ako viem, odstrol bude povolený len v ohnikách nákazy;)
Zle vieš...
misoft
20.08.19,19:35
:mee::mee::mee: u nás tí odvážlivci, čo sa diviakov neboja našli ale červivé, väčšie šťastie mali na diviaky - 7 členná črieda ale nebola žiadna s prasiatkami v "pyžamke", takže šťastlivo vyviazli
No - či budú v pyžamke, alebo nie.... skončili ich výlety.
Je schválený odstrel diviačej zveri - aj pre "afromorkrochkroch"... a dokonca nepovoleným spôsobom. Jednoducho - štetináče sú premnožené...a môžu sa nakaziť a šíriť ďalej....

Bude ale problém.... v lesoch... lebo sú tam i iné zvery (dvojnohé, tmavé....)
:D:D:Dešte mi to prelož to krochkroch slovenčiby:D, lebo ako viem, odstrol bude povolený len v ohnikách nákazy;)
No jóóóó... ale to ohnisko.... furt väčšie a väčšie..... ajajaj..... svinky pôjdu na výlet - do kafilérky....
buchač
20.08.19,19:43
No jóóóó... ale to ohnisko.... furt väčšie a väčšie..... ajajaj..... svinky pôjdu na výlet - do kafilérky....
Ohab tak...to je trochu iná problematika.
misoft
20.08.19,19:43
:D:D:Dešte mi to prelož to krochkroch slovenčiby:D, lebo ako viem, odstrol bude povolený len v ohnikách nákazy;)
A len na okraj..... nevieš (buchač napísal) - hľa:
http://www.teraz.sk/ekonomika/veterinari-nariadili-pre-africky-mor-i/413072-clanok.html
"Podľa agrorezortu sa nariaďuje všetkým užívateľom poľovných revírov na území SR intenzívny lov diviačej zveri, pričom je umožnené použiť zakázaný spôsob lovu podľa zákona o poľovníctve."

Na území SR - na CELOM území.
Terezia13
20.08.19,19:49
:D:D:Dešte mi to prelož to krochkroch slovenčiby:D, lebo ako viem, odstrol bude povolený len v ohnikách nákazy;)
A len na okraj..... nevieš (buchač napísal) - hľa:
http://www.teraz.sk/ekonomika/veterinari-nariadili-pre-africky-mor-i/413072-clanok.html
"Podľa agrorezortu sa nariaďuje všetkým užívateľom poľovných revírov na území SR intenzívny lov diviačej zveri, pričom je umožnené použiť zakázaný spôsob lovu podľa zákona o poľovníctve."

Na území SR - na CELOM území.
juuuuuj kým sa to dostane k nám:Du nás sa klbčia dve poľovnícke združenia, jeden spolok je v hornom konci a druhý je v dolnom konci:confused::confused::rolleyes:
Nandrolon
21.08.19,05:00
Misoft, aký je to ten "zakázaný spôsob lovu" konkrétne u diviačej zvery?
Niečo ako chytanie rýb "na trháka", teda použitie zakázaného streliva?
buchač
21.08.19,05:44
Misoft, aký je to ten "zakázaný spôsob lovu" konkrétne u diviačej zvery?
Niečo ako chytanie rýb "na trháka", teda použitie zakázaného streliva?
Nie som síce misoft...a tiež neviem, čo je to "na trháka"...
ALE o použití zakázaného streliva v nariadení od Veterinárnej správy nie je ani len zmienka.
Z tej technickej stránky je povolené len použitie určitého (zakázaného) druhu optiky.
Nandrolon
21.08.19,06:05
Díky, presne to ma zaujímalo.
Žabinka
21.08.19,07:01
buchač
21.08.19,10:55
viac o zakázanom spôsobe lovu..
https://www.topky.sk/cl/10/1817065/Africky-MOR-utoci--Zacina-sa-velky-lov-na-diviaky--VAROVANIE-V-lesoch-si-davajte-pozor

Nesranduj...to čo je v tých TUPelách viac o tom love ?
Z diskusie :
" Tupky , tupky! Intenzivny odlov diviakov koli moru prebieha uz druhy rok a vy tu idete teraz vypisovat upozornenia a hrozby??? Ste doteraz corobili? Fetovali a drogovali s Trubanom?"

Ak sa chce jeden dozvedieť viac, tak je potrebné zbehnúť na odborné stránky ohľadom poľovníctva alebo zbraní, kde sa táto problematika preberá na trochu inej úrovni ako sú TUPelá.

TOPky môžu tak akurát písať o "celevriťách"...kto s kým, kde a akým spôsobom.
Žabinka
21.08.19,11:01
viac o zakázanom spôsobe lovu..
https://www.topky.sk/cl/10/1817065/Africky-MOR-utoci--Zacina-sa-velky-lov-na-diviaky--VAROVANIE-V-lesoch-si-davajte-pozor

Nesranduj...to čo je v tých TUPelách viac o tom love ?
Z diskusie :
" Tupky , tupky! Intenzivny odlov diviakov koli moru prebieha uz druhy rok a vy tu idete teraz vypisovat upozornenia a hrozby??? Ste doteraz corobili? Fetovali a drogovali s Trubanom?"

Ak sa chce jeden dozvedieť viac, tak je potrebné zbehnúť na odborné stránky ohľadom poľovníctva alebo zbraní, kde sa táto problematika preberá na trochu inej úrovni ako sú TUPelá.

TOPky môžu tak akurát písať o "celevriťách"...kto s kým, kde a akým spôsobom.
čítanie s porozumením.................
čo ty zase točíš o tupkách, link obsahuje vyjadrenie od Slovenskej poľovníckej komory..
buchač
21.08.19,11:29
čítanie s porozumením.................
čo ty zase točíš o tupkách, link obsahuje vyjadrenie od Slovenskej poľovníckej komory..
Máš pravdu...vyhrala si.
Odo dnes bude pre mňa hlavný zdroj informácií TUPKY...nič iné nebudem brať v úvahu.


Moja šumná...a nože mi vysvetli pojem noktovízor a aj jeho princíp, použitie a využitie, plus ostatné z vyjadrenia komory...v náväznosti so zákonmi. ;)
Žabinka
21.08.19,12:07
čítanie s porozumením.................
čo ty zase točíš o tupkách, link obsahuje vyjadrenie od Slovenskej poľovníckej komory..
Máš pravdu...vyhrala si.
Odo dnes bude pre mňa hlavný zdroj informácií TUPKY...nič iné nebudem brať v úvahu.


Moja šumná...a nože mi vysvetli pojem noktovízor a aj jeho princíp, použitie a využitie, plus ostatné z vyjadrenia komory...v náväznosti so zákonmi. ;)
myslím že tí, ktorých sa táto záležitosť týka, vedia o čo ide, a čo môžu, nemôžu, alebo musia robiť v takejto situácii, ktorá sa vymyká normálu..;)
misoft
21.08.19,12:30
Misoft, aký je to ten "zakázaný spôsob lovu" konkrétne u diviačej zvery?
Niečo ako chytanie rýb "na trháka", teda použitie zakázaného streliva?
Nandy - o TOM som nepísal. Lovenie trhavým strelivom som ani NESPOMENUL. Je to síce jeden z nezákonných spôsobov lovu, ale v odkaze sú uvedené iné nezákonné spôsoby lovu a TIE sú pre zníženie stavu čiernej zveri povolené.

P.S. Ešte asi bude otázka - čo je to čierna zver....:D:D:D... poľovníci ti povedia.
buchač
21.08.19,13:50
myslím že tí, ktorých sa táto záležitosť týka, vedia o čo ide, a čo môžu, nemôžu, alebo musia robiť v takejto situácii, ktorá sa vymyká normálu..;)

Keď tak čítam, ako keby to písal kapitáň..




Misoft, aký je to ten "zakázaný spôsob lovu" konkrétne u diviačej zvery?
Niečo ako chytanie rýb "na trháka", teda použitie zakázaného streliva?
Nandy - o TOM som nepísal. Lovenie trhavým strelivom som ani NESPOMENUL. Je to síce jeden z nezákonných spôsobov lovu, ale v odkaze sú uvedené iné nezákonné spôsoby lovu a TIE sú pre zníženie stavu čiernej zveri povolené.

P.S. Ešte asi bude otázka - čo je to čierna zver....:D:D:D... poľovníci ti povedia.

Dovolil by som si upozorniť na jeden fakt.
Prof. Bíreš by si v živote nedovolil a ani by si nemohol dovoliť umožniť streľbu zakázaným strelivom, nakoľko na takéto niečo nemá on právo.

...a už prestaňme na hentú problematiku.
Kto má kvér, tak hajde strieľať. ;) :D
Nandrolon
21.08.19,14:28
Misoft, aký je to ten "zakázaný spôsob lovu" konkrétne u diviačej zvery?
Niečo ako chytanie rýb "na trháka", teda použitie zakázaného streliva?
Nandy - o TOM som nepísal. Lovenie trhavým strelivom som ani NESPOMENUL. Je to síce jeden z nezákonných spôsobov lovu, ale v odkaze sú uvedené iné nezákonné spôsoby lovu a TIE sú pre zníženie stavu čiernej zveri povolené.

P.S. Ešte asi bude otázka - čo je to čierna zver....:D:D:D... poľovníci ti povedia.
Uz si skoncil? Lebo si sa robil na mne zbytocne :-))))
Ja som sa ta to iba normalne opytal bez bocnych umyslov. Alebo ta nasralo, ze som nedal nemenovanej osobe plus?
Ps: cierna zver su cigani? /aby som ta zase nesklamal/ :-))
misoft
21.08.19,16:27
:---:---:---:---:---:---
Nie - to sú obyvatelia planéty Romus....:D
Mikae
24.08.19,18:34
tak už sme aj my dostali hríbovú zásielku, :D, babke zostali ešte ďalšie 2 veľké misy
buchač
25.08.19,18:06
Zasa sa zadarilo...
Žabinka
26.08.19,07:19
prvá tohtosezónna hubačka.. aj s novým pomocníkom..:D
buchač
26.08.19,10:20
prvá tohtosezónna hubačka.. aj s novým pomocníkom..:D

mimotemy

Ak som dobre rozpoznal plemeno, tak sa jedná o dobermana (?).
Ak dobre vidím, tak má fiknutý chvost a kupírované uši.
Nie je to už náhodou zakázané ?
Žabinka
26.08.19,10:22
prvá tohtosezónna hubačka.. aj s novým pomocníkom..:D

mimotemy

Ak som dobre rozpoznal plemeno, tak sa jedná o dobermana (?).
Ak dobre vidím, tak má fiknutý chvost a kupírované uši.
Nie je to už náhodou zakázané ?
a vieš, že mi je to jedno? nie je náš, iba sa k nám pridal..;)
buchač
26.08.19,10:59
a vieš, že mi je to jedno? nie je náš, iba sa k nám pridal..;)
Mne je dupľom...to som len chcel poukázať, že som v obraze...;) :D :D :D

Ale raz darmo, ak je doberman "upravený", vyzerá takpovediac lepšie.
Žabinka
27.08.19,09:00
vybehli sme ráno s chlapčekom na huby, ale v mojom lese veľká slabota, budeme si musieť nájsť novú lokalitu.. les je hrozne zničený od ťažby.. :confused: je to skôr prekážková turistika... ale našli sme aspoň zopár..
Žabinka
27.08.19,09:02
a čo by mohlo byť toto? vyzerá ako zmutovaný kozáčik osikový, aj sa pri nich nachádzal..
Terezia13
27.08.19,18:04
Zasa sa zadarilo...
buchiiiii to modré je čo?
Terezia13
27.08.19,18:05
a čo by mohlo byť toto? vyzerá ako zmutovaný kozáčik osikový, aj sa pri nich nachádzal..
netuším, čo to je, dúfala som, že to tu niekto okomentuje. ale je to pekné len či aj jedlé
buchač
27.08.19,18:30
Zasa sa zadarilo...
buchiiiii to modré je čo?
Pôvabnica fialová


a čo by mohlo byť toto? vyzerá ako zmutovaný kozáčik osikový, aj sa pri nich nachádzal..
netuším, čo to je, dúfala som, že to tu niekto okomentuje. ale je to pekné len či aj jedlé
Na okomentovanie je málo údajov. Vyzerá, že je to aj jedlé...šak všetky huby sú, akurát len poniektoré iba raz. ;)
Prikláňam sa ku tomu kozáku...no kľudne by mohlo ísť aj o Dupainov hríb.
Terezia13
27.08.19,18:34
tú pôvabnicu som teda iďenťifikovala správne, to sa asi ani nedá zameniť, ale ako ju pripravuješ? teda myslím na na mňam
Žabinka
27.08.19,18:41
tú pôvabnicu som teda iďenťifikovala správne, to sa asi ani nedá zameniť, ale ako ju pripravuješ? teda myslím na na mňam
Terezka, u nás najviac chutí pôvabnica na smotane.. :)
buchač
27.08.19,18:48
ale ako ju pripravuješ? teda myslím na na mňam
Uvarím ???
:D :D :D
Pôvabnica je podľa zdrojov vhodná na každú úpravu, ja z nej najradšej polievku s pridanou zeleninou a zemiakmi.
Terezia13
27.08.19,18:58
:D:D:D a čo takto ťeda :D za surova
Nandrolon
28.08.19,06:11
a čo by mohlo byť toto? vyzerá ako zmutovaný kozáčik osikový, aj sa pri nich nachádzal..
Mne to pripadá ako suchohríb karmínový.
Žabinka
28.08.19,06:23
a čo by mohlo byť toto? vyzerá ako zmutovaný kozáčik osikový, aj sa pri nich nachádzal..
Mne to pripadá ako suchohríb karmínový.
vyzerá že je to ono..
buchač
28.08.19,15:03
Už včera večer ma to ťahalo do lesa...oplatilo sa. :cool:
Terezia13
28.08.19,18:06
prečo my máme vždy najviac roboty so včelami, keď rastú!
Mikae
02.09.19,20:36
prečo my máme vždy najviac roboty so včelami, keď rastú!
A čo sa robí včielkam?
wirgi
03.09.19,06:53
Tak už rastú aj na Liptove v sobotu bol muž, len za plotom na kozáčiky a včera aj na druhej strane na dubáčiky
misoft
03.09.19,14:05
mimotemy
Ďuri - čo ty na to?
:D:D:D
Terezia13
03.09.19,18:10
prečo my máme vždy najviac roboty so včelami, keď rastú!
A čo sa robí včielkam?
zakrmujú sa na zimu a liečia sa proti klieštiku
Terezia13
03.09.19,18:11
mimotemy
Ďuri - čo ty na to?
:D:D:D
konečne ďalšia škodoradosť!!!!!!!!:D:D:D
buchač
03.09.19,19:30
mimotemy
Ďuri - čo ty na to?
:D:D:D
konečne ďalšia škodoradosť!!!!!!!!:D:D:D
Ja doprajem každému. Teda, skoro každému.
Minule bol niekde článok s fotkami. A to s takými zábermi, kde bola jedna huba...dve, tri huby...košík húb. No nechápem, nepochopím, ak niekto nazbiera pár prepraviek, odfotí sa s fúrikom húb...alebo dá záber kufra kombíka, kde je toho nayebanéného až do bludu.
Mať tú možnosť, tak má dotyčný o pár éčiek ľahší bugiľár.

Čo sa týka mojej osoby týka, tak ja si hlbšie do lesa sám nedovolím ísť, aj keď mám vo svojej výbave do lesa všetko potrebné.
Jeden dôvod je dia...a ak príde hypo, tak to je kuwa nepríjemné, keď som doma a nieto ešte v lese. Do hypa nie je problém dostať sa...tunajšie lesy - terén je jak húsenková dráha, dosť namáhavý terén.
Ďalším dôvodom sú medvede, ktoré sa v tunajších lesoch vyskytujú už dávno...a v dnešnej dobe, čo sú premnožené, tak sa túlajú. A taký stret s nejakým mackom by som nerád absolvoval.
Terezia13
04.09.19,18:22
buchi, áááááále to si nevšímaj, to bol len to oné pod.ako sa to povie:D:
buchač
04.09.19,18:34
buchi, áááááále to si nevšímaj, to bol len to oné pod.ako sa to povie:D:
Ja to aj tak beriem.
Ale ako vyznieva z predchádzajúceho, ak by som som sa mohol (síce môžem, ale neriskujem) vybrať vyššie a hlbšie, tak to by bola iná škodoradosť z mojej strany...
Pár krát som videl, čo za kusy doniesli drevorubači...kúúúa, klobúky húb jak taniere.
Terezia13
04.09.19,18:41
a aha kukaj, i tak še da!
Sprej proti medveďom
Najúčinnejšia ochrana pri stretnutí s medveďom????
www.sprejprotimedvedom.sk
⛰Na turistiku
???? Na huby
✅ Okamžitý účinok a dosah až 8 metrov
???? Jednoduchá a rýchla manipulácia
???? Na ochranu seba a svojich blízkych
Viac na ???? www.sprejprotimedvedom.sk
Terezia13
04.09.19,18:43
....ale to zdravíčko netreba podceniť, čo tam po "klobúkoch" ako taniere
buchač
04.09.19,19:00
a aha kukaj, i tak še da!
Sprej proti medveďom
Najúčinnejšia ochrana pri stretnutí s medveďom????
www.sprejprotimedvedom.sk

Sleduj ten rozdiel v cene za to isté balenie.
https://www.commando.sk/tovar/9222/sprej-na-medvede-bearbuster-defender-obranny-sprej-150-ml
---------------------------------
Hehehe...a vedľajšie okolnosti neberieš do úvahy ? Vietor, dážď...náhle vybehnutie medveďa z húštiny...a nevravím o adrenalíne v danej situácii.
Veď nie jeden poľovník išiel po lese, nabitá zbraň....a ? Maximálne sa stihol posrať a ako tak sa chrániť...prípadne modliť, aby to macka prestalo baviť.
----------------------------------
Sleduj čas od 0:30 , že čo dokázal maník po aplikácii "inhalácie" vykonať...čo by dokázal taký nasratý medveď ?
https://www.youtube.com/watch?v=Tv2XTXYQyK0
Terezia13
05.09.19,17:18
no si myslím - pri mojej "vysokej inteligencii", že nie je spray ako spray, amíkovia sfušujú fsjo, neverím tomu, asi mu fúka do tváre medový spray
Nandrolon
06.09.19,03:50
Buchač - načo tu uverejňuješ video s výpovednou hodnotou 0,00? Síce ten sprej nemám, ale vysvetli mi, ako by mal účinkovať, keď figurant má zavreté oči a som si istý na 100% že pud sebazáchovy mu nedovolil sa nadýchnuť, takže vlastne strieľa ako na čerstvom vzduchu.
Výpovednú hodnotu to bude mať vtedy, ak to niekto vyskúša na medveďovi, alebo nejakom rozzúrenom stredoázijskom ovčiakovi, ktorí nedokážu cielene zavrieť oči a zatajiť dych....
PS: jediné, čo z videa vidno, že ho páli koža. Keďže to nie je fyzicky oheň, tak taká bolesť sa dá vedome na určitý čas odfiltrovať.
Žabinka
07.09.19,09:10
rastú, ale je riadne sucho..
babka - ježibabka
13.09.19,15:03
Na huby už dlhé roky nechodím, ale dnes som išla na humno na broskyne a našla som si večeru. Malý vatovec.
buchač
13.09.19,15:19
Na huby už dlhé roky nechodím, ale dnes som išla na humno na broskyne a našla som si večeru. Malý vatovec.
Chodím už roky na huby, ale vatovec sa mi ešte nezadarilo nájsť...ani baraniu hlavu alebo kučierku.
Terezia13
13.09.19,16:31
máme v humne šampiony, ale niekde som čítala, že tie nie sú jedlé, ktoré rastú v záhradách, nie sú jedovaté, ale nie sú jedlé, bojím sa ich zbierať
buchač
13.09.19,17:16
máme v humne šampiony,
Pochybujem...
Snáď pečiarky....či ? ;)
Mikae
14.09.19,18:52
Dnes sme dostali ďalšiu zásielku čerstvých hríbikov:)
buchač
14.09.19,19:19
Dnes sme dostali ďalšiu zásielku čerstvých hríbikov:)
Hehehe...niežeby som slovíčkáril, ALE nie je tam len jeden hríbik....či ??? ;)
Zvyšok je predsa kozák žltooranžový...či ? :rolleyes:
Mikae
14.09.19,23:45
Dnes sme dostali ďalšiu zásielku čerstvých hríbikov:)
Hehehe...niežeby som slovíčkáril, ALE nie je tam len jeden hríbik....či ??? ;)
Zvyšok je predsa kozák žltooranžový...či ? :rolleyes:
:D:D pre mňa sú to šecko jedlé hríbiky, a basta :D:D inak my to oranžové voláme kozák osikový:) bo babka ich vždy našla pod osikami
babka - ježibabka
15.09.19,01:15
U nás sú to osikáče a tiež rastú pod osikami
bettylou
15.09.19,05:29
červeňaky. Kto nájde baraniu hlavu? Mňamka
Žabinka
15.09.19,08:52
raňajšia túlačka so psicou.. vďaka aspoň za tú trošku, všetky sú zdravé..
Terezia13
18.09.19,17:35
toto za 10 minút v našom humne
Terezia13
19.09.19,17:33
len chcem doplniť, tie suchohríby som našla pod našimi lipami:eek::eek::eek:oči mi vypleštilo ako taniere
Žabinka
21.09.19,10:21
je to síce čudné, lebo je sucho a chladné noci, ale rastú.. :)
buchač
21.09.19,17:38
Nič nie je čudné...sucho je síce cez deň, ale ranná rosa toho dosť urobí...a tie chladné noci sú dobré aspoň na to, že háveď nenapadá huby.
Dnes krásne v lese, zrána síce chladnejšie, no pohyb zahrial...a tie krásne kusy hriali tiež. :)

P.S.:
Ten nôž som robil ja sám... ;)
Terezia13
21.09.19,17:55
buchi, čo je na štvrtom obrázku?
Terezia13
21.09.19,17:56
buchi, čo je na štvrtom obrázku?
mne to pripadá ako helmy zlej šelmy
Žabinka
21.09.19,18:05
buchi, čo je na štvrtom obrázku?
to ma tiež zaujalo, nepoznám..
buchač
21.09.19,18:57
buchi, čo je na štvrtom obrázku?
to ma tiež zaujalo, nepoznám..
Šak pôvabnica fialová...ale ide o dosť staršie kusy, také neberiem...ofotil som práve kvôli nezvyklému tvaru.
Žabinka
21.09.19,19:18
takú pôvabnicu nepoznám, doteraz som sa stretla len s pôvabnicami, ktoré mali bledohnedý niekedy až do slabúčko hnedofialova sfarbený klobúk, a nohu tučnú svetlofialovú, aj lupene svetlofialové.. ako napr. tu https://www.nahuby.sk/atlas-hub/Lepista-nuda/povabnica-fialova/ciruvka-fialova/ID507
buchač
21.09.19,19:27
Žabinka
21.09.19,19:32
buchač
22.09.19,08:43
.... ;)
bettylou
24.09.19,04:58
´ci špagát, Žabinka, Terka, Buchi, kde to zbierate. U nás dubáky ešte furt červivé. Hoci hojne už vybíjajú.
misoft
24.09.19,09:43
´ci špagát, Žabinka, Terka, Buchi, kde to zbierate. U nás dubáky ešte furt červivé. Hoci hojne už vybíjajú.



V LESE!
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11729.gif
Terezia13
24.09.19,16:38
nie, nie, ja do lesa nemusím, rastú u nás v humne
Terezia13
24.09.19,18:44
dnes to vyzeralo, že sa konečne dostanem aj do lesa.......pripravený batoh so všetkým - aby sme aj hladom neumreli......
žiaľ manžel sa nevystrie (seklo ho v krížoch) a mňa vystrie....už som sa videla, ako krájame tú hromadu
misoft
24.09.19,19:16
nie, nie, ja do lesa nemusím, rastú u nás v humne
Súkromníčka!
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11916.gif
buchač
25.09.19,11:18
Za rána, za rosy
Dobrý hubár
Z lesa huby nosí ! ;)
bettylou
25.09.19,13:02
Buchi, my máme takého mladého, čo v lese pod širákom prespí ráno už zbiera a dakedy aj zo srandy ku malym gribikom valstnoručne vyrobenu zastavku zapichene "nebrať "meno" kým dorošne" :D
Terezia13
27.09.19,16:23
Vie niekto, čo je toto?
buchač
27.09.19,16:57
Vie niekto, čo je toto?
Škoda, že nie je foto rozkrojenej v polke, by bolo k dispo viac znakov.
Pozrel som námatkovo na huby.sk...ale ani hádať si netrúfam.
bettylou
27.09.19,23:48
vyzerá to ako prášivka bradavičná, vôňu má akú?
Nandrolon
29.09.19,08:43
Jeden "pravák" z minulej hubačky, dnešné prvé bedľe a na tanieri "prašivka"??
babka - ježibabka
29.09.19,11:10
Ani nezbieram a mám. Priniesla mi mládež.
Terezia13
29.09.19,16:37
nohy zodraté po členky a horko ťažko jeden biedny kozáčik, pár suchohríbov a jeden modrejúci, tešila som sa na bedle ani jedna, keď ich nechcem, dajú sa kosiť
Mikae
29.09.19,18:46
My tiež dneska asi na blbom mieste, celé kolónie rôznych muchotráviek, nič z toho čo je na foto sme samozrejme nebrali a nejedli, až som sa bála zobrať zopár bedlí čo sme pri nich našli, aby náhodou neboli nakazené :D, tie prvé dva biele hríby - stále mi to rastie v kúte v záhradke, neviem čo to je, nejaká pečiarka:confused: a to na poslednej fotke tiež neviem čo je...
buchač
29.09.19,19:08
My tiež dneska asi na blbom mieste, celé kolónie rôznych muchotráviek, nič z toho čo je na foto sme samozrejme nebrali a nejedli, až som sa bála zobrať zopár bedlí čo sme pri nich našli, aby náhodou neboli nakazené :D, tie prvé dva biele hríby - stále mi to rastie v kúte v záhradke, neviem čo to je, nejaká pečiarka:confused: a to na poslednej fotke tiež neviem čo je...
Zlé zábery fotiek...ale v podstate by sa dalo povedať, že ide o pečiarky.
Na obr. č. 4 mám dojem, že ide o muchotrávku zelenú...túto zje jeden fakt len raz.

...z toho salamandra maj radosť...svedčí to o zdravom prostredí....a je zákonom chránený.
Ja som ho našiel už aj na svojom pozemku...a nie raz.
misoft
29.09.19,19:53
Mám dojem, že aj na č.6 je muchotrávka zelená.
Mikae
29.09.19,22:24
Mám dojem, že aj na č.6 je muchotrávka zelená.
áno, to je 100% muchotrávka zelená, aj tá na foto č.4 aj č. 6, boli ich tam celé hromady v rôznych štádiách rastu - to si nepomýlim nikdy, rodičia nás to učili odmala rozdiel medzi plávkou a muchotrávkou :D, len sa pokocháme a ideme ďalej
bettylou
30.09.19,04:54
Jeden "pravák" z minulej hubačky, dnešné prvé bedľe a na tanieri "prašivka"??

ne, to je dačo iné
Nandrolon
30.09.19,05:16
Jeden "pravák" z minulej hubačky, dnešné prvé bedľe a na tanieri "prašivka"??

ne, to je dačo iné
Skončilo to v koši, predtým som to ale rukami "rozobral" tak to bolo také "maslové", krásne to voňalo, zaujímalo by ma, čo to bolo. Podľa "škrupiny" a miesta nálezu to fakt vypadalo na mladú prašivku.
bettylou
30.09.19,08:26
Jeden "pravák" z minulej hubačky, dnešné prvé bedľe a na tanieri "prašivka"??

ne, to je dačo iné
Skončilo to v koši, predtým som to ale rukami "rozobral" tak to bolo také "maslové", krásne to voňalo, zaujímalo by ma, čo to bolo. Podľa "škrupiny" a miesta nálezu to fakt vypadalo na mladú prašivku.

u nas sú biele, bielučké... a majú taký akokeby bodkovaný poprašok ...tak zato
Mikae
30.09.19,12:40
Jeden "pravák" z minulej hubačky, dnešné prvé bedľe a na tanieri "prašivka"??
Nemohlo by to byť toto, myslím to na foto č. 2 https://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=592838&poradie=3&form_hash=93c32bc0b0ed1164930e8264c5edebfb
bettylou
12.10.19,13:21
Pridal kamoš z dnešnej hubačky a včerajšej fotopasce. Že nekukal až tak pod nohy, ale skade, čo vybehne...
Žabinka
12.10.19,13:29
možno budú ak sa oteplí, ako hlásili, ale momentálne nič..
buchač
12.10.19,17:12
Bol som včera na túre...ani som košík nebral, len takú taštičku pre prípad.
Zo tri kozáky, nejaký suchohríb, zopár bedlí...
Ale iné bolo paradzina...parádny výlet, čistý vzdúšik...a ten pohľad do diaľky....na nezaplatenie.
Terezia13
12.10.19,17:33
vicktor
14.10.19,05:39
No super - chodenie po lese moze hubam sposobit stres...
Vytrhnutie, krajanie a zjedenie je v poriadku?
bettylou
15.10.19,18:34
plny ruksak podpinkoch, taška hľivoch a vederko bedľoch (podľa vzoru hroch :D) griby net, suchogriby omarznute...
bettylou
16.10.19,04:27
mimo témy

viktor, ty už si dakedy držal hladovku??? :D lebo aj na to jablko by si mal čakať, kým neodpadne zo stromu, aby si nestresoval.... :D:D :D len neviem či to nie je dáka náboženská dogma, aby sa veci nepreháňali, lebo ty riť vieš koľko živých tvorov denne zahučí len aby si si vedel natankovať a dostať sa ku peniazom, a zase natankovať a .... šak vieš aká je v meste spotreba len čistiacich prostriedkov, elektriny a ďalších zbytočností... dákô mi je to divnô, či dakoho trápi, či sa huby stresujú... hladinu hluku a svetla ani nespomínam... :D:D:D
buchač
16.10.19,20:28
Žabinka
17.10.19,14:53
sú toto podpňovky? to žlté mi rastie v záhrade, čo by to mohlo byť?
buchač
17.10.19,15:22
sú toto podpňovky? to žlté mi rastie v záhrade, čo by to mohlo byť?
Áno ...
Ten žlťásek je Podpňovka žltá.
babka - ježibabka
17.10.19,15:27
Dnes na humne na 4 miestach. Počkajú do soboty na mládež, aby podrástli.
Žabinka
17.10.19,15:29
sú toto podpňovky? to žlté mi rastie v záhrade, čo by to mohlo byť?
Áno ...
Ten žlťásek je Podpňovka žltá.
a čo sa dá robiť s podpňovkami? je ich veľa.. polievku hubovú mám navarenú, tak niečo iné, ale nie nakladať, to sa mi nechce.. :)
buchač
17.10.19,15:37
Dnes na humne na 4 miestach. Počkajú do soboty na mládež, aby podrástli.
Babik...bacha na jedno....a veľký bacha.

Žabinka dala podpňovky..jednoznačne.
Na tých Tvojich foto si nie som celkom istý...over si poriadne podľa atlasu...alebo nahuby.sk.
Ide o to, že môže prísť k zámene s touto hubou - peniazovka vretenovitohlúbiková
https://www.nahuby.sk/atlas-hub/Gymnopus-fusipes/peniazovka-vretenovitohlubikova/penizovka-vretenonoha/ID420

P.S.:
Mne sa to totiž v začiatku hubárenia práve toto zadarilo...pozbieral a vytešený domov. Na večeru praženica...a o pár hodín sme sa s 1/2kou striedali nad misou...vracanie a sračka. Ráno sme boli jak čerstvo vypľukané oné...
buchač
17.10.19,15:38
sú toto podpňovky? to žlté mi rastie v záhrade, čo by to mohlo byť?
Áno ...
Ten žlťásek je Podpňovka žltá.
a čo sa dá robiť s podpňovkami? je ich veľa.. polievku hubovú mám navarenú, tak niečo iné, ale nie nakladať, to sa mi nechce.. :)
Ak sa Ti nechce variť ?
Šak oblanšíruj a daj k ľadu.
babka - ježibabka
17.10.19,15:40
Všetky huby nepoznám, ale tieto sú podpňovky. Rastú mi tam viac rokov. Vlani bolo asi sucho, nemala som.
Tweety
17.10.19,16:14
sú toto podpňovky? to žlté mi rastie v záhrade, čo by to mohlo byť?
Áno ...
Ten žlťásek je Podpňovka žltá.
a čo sa dá robiť s podpňovkami? je ich veľa.. polievku hubovú mám navarenú, tak niečo iné, ale nie nakladať, to sa mi nechce.. :)
Fajné sú v praženici, faširke, môžeš ich aj vysušiť , potom rozmrviť a budeš mať hubový podklad napr. do omáčky.
bettylou
18.10.19,02:46
cibuľa, paradičky, paprika,podpinky, zomlieť ochutiť sterilizovať, na hrianky alebo pod mäso, keď budeš robiť. nasušiť, aj do vývaru sem tam šupnem pre farbu a chuť
Žabinka
20.10.19,08:29
dnešná prechádzka.. :)
bettylou
20.10.19,13:58
ta u vas griby su... :confused:;)
Žabinka
20.10.19,14:51
ta u vas griby su... :confused:;)
bety, ani nie, to boli dáke pomýlené, nevšimli si že iné huby už nerastú.. asi im to nikto nepovedal.. :--- ale boli krásne, bez jediného červíčka.. no vo všeobecnosti, už nerastú, možno niekde na juhu by mohli byť..
babka - ježibabka
22.10.19,13:06
Práve prinesené z humna. Idem sa zabávať :D
buchač
25.10.19,18:09
Utorok - podpňovky, bedľe, hlivy, pár suchohríbov.
Dnes - viď košík od jahôd...bol som v inej lokalite. V lese fasa, ale tá cesta nazad dole kopcom dala zabrať klbom a svalom.
babka - ježibabka
27.10.19,16:11
Nebola som v lese, bol syn s nevestou, iba som ich pomáhala čistiť. Dali mi za robotu, idem si urobiť škvarky.
vicktor
28.10.19,07:56
Vcera u nas vobec nic - hrozne sucho.
Žabinka
28.10.19,10:26
rastú, ale len v mojej záhrade..:D v lese len veľa muchotrávok, a na lúke mladé bedle..
buchač
30.10.19,19:02
Dobre bolo v lese...zo dve hodiny ništ a potom som na jednom mieste za hodinku naplnil košík.
Žabinka
24.11.19,10:57
z prechádzky.. :)
Terezia13
30.11.19,16:14
nie je to môj záber, ale je to krásne
Terezia13
01.06.20,16:56
čo je toto? rastie to na dvore
Žabinka
01.06.20,17:13
čo je toto? rastie to na dvore
čírovnica májová by to mohla byť..
https://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=11803
Žabinka
13.06.20,13:01
dnešný "úlovok"..:D ale stretli sme aj pár takých čo nepoznám..
Žabinka
04.07.20,07:38
:)
Žabinka
05.07.20,07:41
:)
Terezia13
05.07.20,17:17
nuž v mojich očiach závisť:o:D:D:D
buchač
05.07.20,17:26
nuž v mojich očiach závisť:o:D:D:D
Pokračuj :D :D :D...LEN malá vzorka.
Terezia13
05.07.20,17:54
nuž v mojich očiach závisť:o:D:D:D
Pokračuj :D :D :D...LEN malá vzorka.
:eek::rolleyes::o:D:D:D:D:D:D:D:D
Mikae
05.07.20,18:12
:)
Žabinka
11.07.20,07:10
nateraz asi posledné..:)
Žabinka
19.07.20,11:01
naša som dva modráčiky na prechádzke..:)
Žabinka
12.09.20,09:11
prešla som ráno moje miestečká, a zdá sa, že čoskoro sa to rozbehne..:)
ivka70
12.09.20,12:28
Rastu :)
buchač
12.09.20,14:07
Rastú až do het...chodím dva krát do týždňa...toto je zo štvrtka...
Nasušených mám už pekných pár litrov a niečo je aj mrazáku.
kukučka
12.09.20,19:35
V mnrazničke? :---
Terezia13
13.09.20,17:03
prešla som ráno moje miestečká, a zdá sa, že čoskoro sa to rozbehne..:)
Žabík, to prvé je čo?
Žabinka
13.09.20,17:53
prešla som ráno moje miestečká, a zdá sa, že čoskoro sa to rozbehne..:)
Žabík, to prvé je čo?
neviem, Terezka, iba som ho stretla.. zajtra keď budem doma, pozriem v knižke.. ale vyzerá ako dáky druh lúčnice, nádherná, alebo ohnivá..
Terezia13
13.09.20,17:58
tento rok prišli dubáky ku mne samé -dostali sme 3,5 litrový pohár sušených - bez roboty - ale aj bez pasie z hľadania:o
ivka70
14.09.20,14:24
Dnes
Žabinka
27.09.20,10:15
krásny jesenný mix..:)
Terezia13
28.09.20,15:57
aj našom humne rastú
Terezia13
28.09.20,16:33
mali sme aj modráky, ale tie sa mi nedajú pridať
misoft
28.09.20,20:48
To je fakt - fotiť modráky na modrom obruse - tak ich nezbadáš :D:D:D
Terezia13
30.09.20,16:58
To je fakt - fotiť modráky na modrom obruse - tak ich nezbadáš :D:D:D
radšej mi poraď, ako to sem pridať - súbor jpg, nechápem, aj tie pečiarky boli fotené rovnako:o;):)
misoft
30.09.20,17:43
Je možné, že tá fotka je väčšia a Porada berie len určité veľkosti.
Žabinka
30.09.20,17:48
Terezka, tuším len do 2 MB zoberie..
Terezia13
30.09.20,17:54
:Dnemôže byť, lebo pečiarok bolo oveľa viac, ako tých modrohríbov:D;)
Žabinka
03.10.20,07:36
rastúúú..
Tweety
06.10.20,09:56
Mikae
12.10.20,17:37
Rozoznáte dvojičky húb? https://zena.pluska.sk/zdravie-a-krasa/takmer-ako-zrkadlo-poznate-jedovate-dvojicky-hub?itm_site=plus1&itm_template=hp&itm_modul=video&itm_position=1
vďaka za info, ten článok mi dal odpoveď, lebo na záhrade nám rastie veľa húb čo sa podobá bedliam, vedela som, že to nie sú klasické bedle, ale až teraz z toho článku som zistila, že to bude asi tá bedlička ostrošupinatá, ktorá je jedovatá, takže díky:)
buchač
12.10.20,17:56
vďaka za info, ten článok mi dal odpoveď, ...
Henten článok je v podstate o ničom. Zaoberá sa LEN pár hubami a ich zámenou. Je síce pravda, že ide o jedovaté huby, no realita je trochu iná.
Existuje totiž oveľa viac húb, ktoré sú schopné urobiť solídne nepríjemnosti, ktoré si jeden doslova odgrcá a odserie.
Ak by som mal z vlastnej skúsenosti (už som to niekde asi aj spomínal), tak v mojich začiatkoch som si pomýlil tieto dve huby.
Podpňovka https://www.nahuby.sk/atlas-hub/Armillaria-mellea/podpnovka-obycajna/vaclavka-obecna/ID492
Peniazovka https://www.nahuby.sk/atlas-hub/Gymnopus-fusipes/peniazovka-vretenovitohlubikova/penizovka-vretenonoha/ID420
Fujtajbl...na večeru bola praženička...a po pár hodinách sme sa s 1/2 striedali celú noc na záchode.

Tá druhá je tiež jedovatá, no ten " fasa článok " nedáva o nej ani len zmienku....a takých húb je viacero.
Zásada je..." Čo nepoznám, neberiem "...prípadne vezme, no po príchode domov si overím.
Buď na https://www.nahuby.sk/ , čo je najčastejšie, alebo v atlase húb...tých mám zo tri.
K dispo je aj aplikácia https://play.google.com/stor/apps/details?id=bazinac.aplikacenahouby&hl=sk ...túto nemám, nakoľko môj mobil ju nejak nechce zobrať.
vicktor
13.10.20,10:04
Aurel Dermek vo svojom atlase pise ze peniazovka je dobra jedla huba.

A mne co rastlo v zahradke?
buchač
13.10.20,10:21
Hm...a teraz sa spoľahneš na Dermekov atlas alebo na iný zdroj ?
Poznámka - moju skúsenosť neber ale v úvahu.

Dáš si peniazovečku a riskneš, že stráviš určitý čas na hajzli ? ... že sa dá kľudne skončiť na JISke s výplachom žalúdka, to ani nevravím. Že huby skáču zvyčajne na pečeň, tak to je už taký bónus.

Mám atlas húb od Ladislava Hagaru...podľa mňa je najlepší vo všetkých ohľadoch.
....a ozaj...aj podľa neho je peniazovka jedovatá.

P.S.:
Ale šak nech si Dermek dá kľudne praženičku...mix húb je najlepší...doporučujem peniazovku, satana a zelenú muchotrávku.
;)
Mikae
13.10.20,15:16
vďaka za info, ten článok mi dal odpoveď, ...
Henten článok je v podstate o ničom. Zaoberá sa LEN pár hubami a ich zámenou. Je síce pravda, že ide o jedovaté huby, no realita je trochu iná.
Existuje totiž oveľa viac húb, ktoré sú schopné urobiť solídne nepríjemnosti, ktoré si jeden doslova odgrcá a odserie.
Ak by som mal z vlastnej skúsenosti (už som to niekde asi aj spomínal), tak v mojich začiatkoch som si pomýlil tieto dve huby.
Podpňovka https://www.nahuby.sk/atlas-hub/Armillaria-mellea/podpnovka-obycajna/vaclavka-obecna/ID492
Peniazovka https://www.nahuby.sk/atlas-hub/Gymnopus-fusipes/peniazovka-vretenovitohlubikova/penizovka-vretenonoha/ID420
Fujtajbl...na večeru bola praženička...a po pár hodinách sme sa s 1/2 striedali celú noc na záchode.

Tá druhá je tiež jedovatá, no ten " fasa článok " nedáva o nej ani len zmienku....a takých húb je viacero.
Zásada je..." Čo nepoznám, neberiem "...prípadne vezme, no po príchode domov si overím.
Buď na https://www.nahuby.sk/ , čo je najčastejšie, alebo v atlase húb...tých mám zo tri.
K dispo je aj aplikácia https://play.google.com/stor/apps/details?id=bazinac.aplikacenahouby&hl=sk ...túto nemám, nakoľko môj mobil ju nejak nechce zobrať.
Zdravím, mne osobne ten článok pomohol, pretože konkrétne táto bedlička mi rastie po celej záhrade a nepoznala som ju. Samozrejme som bola zvedavá čo to je zač - ale nie preto, že by sme ju nebodaj chceli jesť. V tomto som až veľmi opatrná a do kuchyne beriem len to, čo poznám na 100 priam až 200 percent:), to už mám zakódované od decka, keď sme ako malí chodili každú nedeľu do lesa s našimi na huby. Takže u nás frčí len klasika, ktorá sa nedá zameniť:D
babka - ježibabka
15.10.20,15:26
Rastú, rastú. Aj mne na humne. Dobré aj zlé. Stačí mi na večeru? Tie zlé jasné že som nezobrala.
Žabinka
20.10.20,12:08
zo včerajšej prechádzky..:) rastie strašne veľa mne neznámych húb, je ich plný les..
buchač
27.10.20,20:21
buchač
06.11.20,19:31
buchač
07.11.20,16:17
...priemer klobúka cca 25 cm..;)
Žabinka
05.06.21,08:48
masliačiky..:)
Terezia13
05.07.21,18:41
urobila som sem kuk, ale asi nerastú
Žabinka
09.08.21,10:09
v mojich lokalitách sa stále nič nedeje..našla som len týchto malých krásavcov..:)
Mikae
26.08.21,17:27
U nás v hore bolo všeličo, ale dubáčiky nie, aspoň brezovčekov sme nabrali, neviem oficiálny názov - u nás sa to tak to volá. A strášne veľa plávok a muchotrávok, bolo sa čím kochať ...:)
buchač
26.08.21,17:35
Jedná sa o kozák hrabový...
-------------------------
Sezóna o ničom...každý sa nádeja, že sa zahojí v jeseni.
veronikasad
26.08.21,17:50
U nas vraj nosia plne košíky dubakov
Katy a R
26.08.21,18:40
prvýkrát v živote som videla túto zriedkavo sa vyskytujúcu "vzácnosť"na vlastné oči (asi pred mesiacom).