liveman1
26.07.12,21:26
Chcem si založiť na internete bazár. Z titulu inej činnosti som už plátca DPH.
V rámci bazáru budem vykupovať veci v prevažnej miere od súkromných osôb (99%), t.j. bez možnosti odpočtu DPH na vstupe a budem ich predávať pod vlastným menom. Pri predaji týchto vecí by som nemohol pripočítať k cene 20% DPH, nakoľko by sa veci stali nepredajné pre vysokú cenu. Môj rabat (prirážka) sa bude pohybovať asi v rozmedzí 5-15%.
Ako to teda mám účtovať z hľadiska DPH? Som fyzická osoba, JÚ.
Ďakujem pekne za rady.
IvoM
27.07.12,06:37
Pozri si §66, podľa neho je základom dane len tvoj rabat (§66.3) takže DPH odvedieš len z neho.
liveman1
24.10.12,18:27
Ďakujem za odpoveď, ospravedlňujem sa za neskorú reakciu.
Čítal som zákon, vyzerá to veľmi logicky, DPH za rabatu.
Len si to neviem konkrétne predstaviť ako to účtovať, mám JÚ Alfa.
Napr. kúpim použitú vec za 100 eur, predám ju za 115 (prepokladám 15% rabat)
Poradí niekto ako to v účtovníctve zapísať aj s tou DPH z rabatu?
účtovníčka_prešov
07.11.12,10:44
v poučení na vyplnenie tlačiva DPH sa píše Riadok 01 - súčet základov dane za zdaniteľné obchody v tuzemsku... Platiteľ dane, ktorý používa osobitné úpravy uplatňovania dane (napr. obchodník, ktorý predáva tovar podľa § 66 zákona), uvádza len hodnotu, ktorá tvorí základ dane. Z toho možno usúdiť, že ak budete účtovať faktúry za predaj bude v základe dane suma rabatu, z toho bude vypočítaná daň a zvlásť bude zaúčtovaná v ďalšom riadku čiastka bez evidencie DPH.

čiže účtovanie pohľadávky, napr. predaj tovaru v hodnote 1,60 bude 1 euro bez evidencie DPH, 0,50 základ dane a z toho daň 0,10 eur. Predpokladám, že sadzba dane je 20% nekontrolovala som či sa na to nevzťahuje 10% ale asi nie..