Demi0
27.07.12,09:21
Ahoj...

mzdová účtovníčka posielala odvody za zamestnanca - invalida, ako za zdravého človeka. Po troch rokoch na to prišla a začína to robiť správne. Ale otázka znie. Má tento zamestnanec nárok na vrátenie odvodov, ktoré mu boli odrátané navyše, alebo je to nejaká premlčaná doba? Ak áno. má žiadať peniaze zo sociálnej alebo od zamestnávateľa.

Ďakujem.
širi1
27.07.12,08:52
dá sa to na základe žiadosti do SP "o vrátenie poistného na sociálne poistenie, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu". Je to síce dosť písačiek a počítania do tabuliek ale finančne sa to oplatí. Po vyplatení zo sociálky treba dať aj vrátenie zamestnancovi.
Na stránke SP je o tom popísané.
rennka
27.07.12,09:03
Ahoj...

mzdová účtovníčka posielala odvody za zamestnanca - invalida, ako za zdravého človeka. Po troch rokoch??? na to prišla a začína to robiť správne. Ale otázka znie. Má tento zamestnanec nárok na vrátenie odvodov, ktoré mu boli odrátané navyše, alebo je to nejaká premlčaná doba? Ak áno. má žiadať peniaze zo sociálnej alebo od zamestnávateľa.

Ďakujem.

Nam ked zamestnanec priniesol rozhodnutie o ZPS, pozabudli sme si to nadstavit v mzdach a pri el. podavani vykazov (v hned 1 mesiac platnosti) nam na VsZP hned vyhodlio chybu: nespravna vyska odvodov...
veronikasad
27.07.12,09:05
Ahoj...

mzdová účtovníčka posielala odvody za zamestnanca - invalida, ako za zdravého človeka. Po troch rokoch na to prišla a začína to robiť správne. Ale otázka znie. Má tento zamestnanec nárok na vrátenie odvodov, ktoré mu boli odrátané navyše, alebo je to nejaká premlčaná doba? Ak áno. má žiadať peniaze zo sociálnej alebo od zamestnávateľa.

Ďakujem.
Kto urobil chybu - ty, že si neoznámil že máš ID (odovzdal si kopiu rozhodnutia o ID?), alebo mzdárka ? Ide o odvody do SP alebo aj zdr. poisťovne ? Ak aj zdr.poisťovňa, nahlásil si tam osobne, že si poberatelom ID ?
Demi0
30.07.12,07:05
ja som nič neurobila, mna sa to ani netýka.. ide o to, že známi nahlasil v práci že je poberá id, ale oni mu aj tak posielali normálne odvody a teraz chce peniaze naspäť za tri roky.. tak som len chcela vedieť či ma nárok aj na spätné vyplácanie. A asi by v prvom rade mali poslať s práce opravné výkazy nie? Takže chybu spravila mzdárka aby som priamo odpovedala.
veronikasad
30.07.12,07:09
ja som nič neurobila, mna sa to ani netýka.. ide o to, že známi nahlasil v práci že je poberá id, ale oni mu aj tak posielali normálne odvody a teraz chce peniaze naspäť za tri roky.. tak som len chcela vedieť či ma nárok aj na spätné vyplácanie. A asi by v prvom rade mali poslať s práce opravné výkazy nie? Takže chybu spravila mzdárka aby som priamo odpovedala.
Oznámil že je poberatelom ID písomne (odovzdal kopiu rozhodnutia zo SP)? Bol to oznámiť aj v zdr.poisťovni ?

Ano, mzdárka musí robiť opravné výkazy, ale ak by poberanie ID nahlásil v zdr.poisťovni, tak jej zdr.poisťovňa nebude akceptovať nesprávne výkazy.
Demi0
30.07.12,07:15
nebude?.. tak to sa musím spýtať či to ponahlasoval.. a ak ano?.. tak ako to má riešiť?
veronikasad
30.07.12,07:18
nebude?.. tak to sa musím spýtať či to ponahlasoval.. a ak ano?.. tak ako to má riešiť?
Riešiť to bude mzdárka, ale narobil jej kopec roboty - 36 opravných výkazov do ZP. Ak by si bol splnil oznamovaciu povinnosť v zdr.poisťovni, mzdárke výkaz s plnou sadzbou neprejde - zdr.poisťovňa by ho bola vrátila.
Demi0
30.07.12,07:29
tak presne toto som hovorila aj ja, ale vraj ona mu nič neopravila spätne, len proste začala zrazu ponižovať odvody..
veronikasad
30.07.12,07:32
tak presne toto som hovorila aj ja, ale vraj ona mu nič neopravila spätne, len proste začala zrazu ponižovať odvody..
Znovu sa pýtam - nahlásil, že je poberatelom ID v zdravotnej poisťovni ?
Demi0
30.07.12,07:39
to som už myslím napísala že sa ho to musím spýtať.. zatiaľ ďakujem za rady... pomohli
veronikasad
30.07.12,07:41
to som už myslím napísala že sa ho to musím spýtať.. zatiaľ ďakujem za rady... pomohli
Preplatok mu zamestnávatel vráti až keď ho obdrží od prísl.zdr.poisťovne a to netrvá deň ani dva.
Takže v prvom rade si musí splniť oznamovaciu povinnosť v zdr.poisťovni ...
Llívia
30.07.12,10:33
Riešiť to bude mzdárka, ale narobil jej kopec roboty - 36 opravných výkazov do ZP. Ak by si bol splnil oznamovaciu povinnosť v zdr.poisťovni, mzdárke výkaz s plnou sadzbou neprejde - zdr.poisťovňa by ho bola vrátila.
On jej žiadny kopec roboty nenarobil - narobila si ho sama:

ja som nič neurobila, mna sa to ani netýka.. ide o to, že známi nahlasil v práci že je poberá id, ale oni mu aj tak posielali normálne odvody a teraz chce peniaze naspäť za tri roky.. tak som len chcela vedieť či ma nárok aj na spätné vyplácanie. A asi by v prvom rade mali poslať s práce opravné výkazy nie? Takže chybu spravila mzdárka aby som priamo odpovedala.
Zamestnanec jej oznámil, že je poberateľom ID = mzdárka o tom vedela a mala mu zadať správne (znížené) sadzby poistného pri výpočte mzdy. Ušetrila by si tak robotu s opravovaním 35 výkazov. Tu nepochybil zamestnanec.
veronikasad
30.07.12,11:04
On jej žiadny kopec roboty nenarobil - narobila si ho sama:

Zamestnanec jej oznámil, že je poberateľom ID = mzdárka o tom vedela a mala mu zadať správne (znížené) sadzby poistného pri výpočte mzdy. Ušetrila by si tak robotu s opravovaním 35 výkazov. Tu nepochybil zamestnanec.
si si istá ?

Na túto otázku som od zadávatelky odpoveď nedostala ...(tým neobhajujem mzdárku, len akosi často sa tieto problémy riešia v poslednom čase na Porade)

http://www.porada.sk/t198390-vratenie-odvodov.html#post2114811
Llívia
30.07.12,18:01
si si istá ?

Na túto otázku som od zadávatelky odpoveď nedostala ...(tým neobhajujem mzdárku, len akosi často sa tieto problémy riešia v poslednom čase na Porade)

http://www.porada.sk/t198390-vratenie-odvodov.html#post2114811
Písala, že to oznámil (minulý čas), a že mu aj tak posielali (minulý čas) odvody v normálnej výške. Možno môže za niektoré z tých 36 mesiacov chybných odvodov, ale nie za všetky (viď ten minulý čas) - vychádzam z toho, aká informácia bola poskytnutá. Mala som podobný prípad, keď sa po nejakej dobe od môjho nástupu kolegyňa spýtala, či nemá nárok na úľavu na poistnom, keď je ŤZP. Ukázalo sa, že toto riešila aj s predchádzajúcou účtovníčkou, ktorá to jednoducho ignorovala. Nie vždy spraví chybu zamestnanec.

Ako bolo povedané v podobných témach (alebo téme): keby medzi sebou komunikovali "úrady", neboli by takéto problémy :mad:

(Možno sa tento problém teraz objavuje častejšie práve kvôli tomu, že sa to tu začalo riešiť v jednej téme, ktorá bolo to na očiach, lebo sa v nej dosť diskutovalo, a ľudia prišli na to, že robia niečo zle (jedna aj druhá strana)).
nicolet
31.07.12,09:43
Ja by som sa chcela spýtať, ako postupovať, keď mi pracovníčka tento týždeň nahlásila, že si požiadala o invalidný dôchodok. Podľa podkladov od sociálnej poisťovne požadovali vyplniť ELDP do 28.2.2012.
Z toho mi vychádza že požadovaný dátum o ID je 1.3.2012.
Aké odvody jej odvádzať? Nie je isté či jej ID priznajú.
Llívia
31.07.12,10:06
Ja by som sa chcela spýtať, ako postupovať, keď mi pracovníčka tento týždeň nahlásila, že si požiadala o invalidný dôchodok. Podľa podkladov od sociálnej poisťovne požadovali vyplniť ELDP do 28.2.2012.
Z toho mi vychádza že požadovaný dátum o ID je 1.3.2012.
Aké odvody jej odvádzať? Nie je isté či jej ID priznajú.
Zatiaľ stále rovnako:

Zákon o zdravotnom poistení

§ 23 Oznamovacie povinnosti
(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní
e) skutočnosti rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného (§ 12).

§ 12 Sadzba poistného
(1) Sadzba poistného je pre
a) zamestnanca 4 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím, sadzba poistného je 2 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1,
(3) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.

Zatiaľ nemá rozhodnutie o ID, nemá teda čo predložiť, nemôže mať znížené sadzby.
veronikasad
31.07.12,11:58
Ja by som sa chcela spýtať, ako postupovať, keď mi pracovníčka tento týždeň nahlásila, že si požiadala o invalidný dôchodok. Podľa podkladov od sociálnej poisťovne požadovali vyplniť ELDP do 28.2.2012.
Z toho mi vychádza že požadovaný dátum o ID je 1.3.2012.
Aké odvody jej odvádzať? Nie je isté či jej ID priznajú.
Kým nemáš rozhodnutie SP o priznaní ID, nemôžeš uplatniť zníženú sadzbu. Ak jej ID priznajú spätne, budeš robiť opravné výkazy do ZP.
nicolet
01.08.12,03:38
Kým nemáš rozhodnutie SP o priznaní ID, nemôžeš uplatniť zníženú sadzbu. Ak jej ID priznajú spätne, budeš robiť opravné výkazy do ZP.

A ako to bude s daňou? Bude sa musieť aj tá opravovať mesačne? Alebo v mesiaci keď príde rozhodnutie a budem mať vyčíslený preplatok na ZP navýšim o ten preplatok daňový základ.
mondes
20.01.13,13:12
Ahojte, mám pred sebou papier zo SP o vrátení poistného podľa § 145 prísl. zákona o SP. Prosím Vás, je to POZD alebo PNZD? Dakujem pekne.
veronikasad
20.01.13,13:15
Ahojte, mám pred sebou papier zo SP o vrátení poistného podľa § 145 prísl. zákona o SP. Prosím Vás, je to POZD alebo PNZD? Dakujem pekne.
ide o poistné zaplatené bez právneho dôvodu u SZČO, alebo za zamestnancov ? Za aké obdobie ?
mondes
20.01.13,13:24
Neviem presne o aké poistné ide, ale na papieri je okrem iného aj IČZ, takže zrejme to bude za zamestnancov. V článku je uvedený len § 145, a oznámenie o poukázaní poistného na SP v sume 27,25 Eur dňa 18.10.2012.
veronikasad
20.01.13,13:26
Neviem presne o aké poistné ide, ale na papieri je okrem iného aj IČZ, takže zrejme to bude za zamestnancov. V článku je uvedený len § 145, a oznámenie o poukázaní poistného na SP v sume 27,25 Eur dňa 18.10.2012.
IČZ má aj SZČO, tak si to zisti podľa VS pri platení odvodov.
Ak sa vrátené poistné vzťahuje na SZČO, napr. ako preplatok poistného počas PN-ky, účtuješ ho ako storno výdavkov, v členení poistné.
mondes
20.01.13,13:31
IČZ má aj SZČO, tak si to zisti podľa VS pri platení odvodov.
Ak sa vrátené poistné vzťahuje na SZČO, napr. ako preplatok poistného počas PN-ky, účtuješ ho ako storno výdavkov, v členení poistné.

Ďakujem, a ako by som to účtovala v prípade, že ide o vrátené poistné za zammestnancov?
veronikasad
20.01.13,13:34
Ďakujem, a ako by som to účtovala v prípade, že ide o vrátené poistné za zammestnancov?
rovnako ako storno výdavkov, len ich musíš rozdeliť na mzdy a poistné. Ale k tomu by si musela mať výkaz, ktorý sa predkladal do SP. a časť preplatku zaplateného zamestnancom by si mu vrátila.
mondes
20.01.13,13:45
IČZ má aj SZČO, tak si to zisti podľa VS pri platení odvodov.
Ak sa vrátené poistné vzťahuje na SZČO, napr. ako preplatok poistného počas PN-ky, účtuješ ho ako storno výdavkov, v členení poistné.

Takže teraz pozerám BV, a pri úhrade je tam VS:2088426329, neviete mi povedať na základe VS o aké poistné ide? Vďaka.
veronikasad
20.01.13,13:47
Takže teraz pozerám BV, a pri úhrade je tam VS:2088426329, neviete mi povedať na základe VS o aké poistné ide? Vďaka.
Mondes, ale ty predsa musíš vedieť či je to poistné za SZČO alebo zamestnanca ? Aká suma a kedy je platené ?
mondes
20.01.13,13:50
suma je 27,25 a platené je na bank. účet dňa 18.10.2012.
veronikasad
20.01.13,13:51
suma je 27,25 a platené je na bank. účet dňa 18.10.2012.
To je zrejme suma ktorá ti bola vrátená na účet. Ale hladaj platby pod týmto VS, ktoré platila firma.
mondes
20.01.13,13:54
To je zrejme suma ktorá ti bola vrátená na účet. Ale hladaj platby pod týmto VS, ktoré platila firma.

Aha, jasné. Ďakujem.
mondes
20.01.13,13:57
Takže ide o vrátenie odvodov platených za zamestnancov.
veronikasad
20.01.13,14:00
Takže ide o vrátenie odvodov platených za zamestnancov.
Ešte zožeň kopiu výkazu, na základe ktorého bolo poistné vrátené (ak neide o preplatok zistený pri kontrole) a máš to vyriešené. Zamestnancovi (alebo zamestnancom) ho vrátiš v mzde pri najbližšej výplate.