gabi333
27.07.12,10:26
Dobrý deň moja otázka je nasledovná:
Manžel zdedil časť domu po strýkovi, po dedičnom konaní manžel sa rozhodol svoju časť predať ostatným
dedičom o oni ho vyplatili.
Manžel zdedil aj životnú poistku po strýkovi. Moja otázka znie, že akú daňovú povinnosť má manžel a či je toto
dedenie oslobodené od dane. Za odpovede ďakujem.
Chobot
27.07.12,08:44
Dobrý deň moja otázka je nasledovná:
Manžel zdedil časť domu po strýkovi, po dedičnom konaní manžel sa rozhodol svoju časť predať ostatným
dedičom o oni ho vyplatili.
Manžel zdedil aj životnú poistku po strýkovi. Moja otázka znie, že akú daňovú povinnosť má manžel a či je toto
dedenie oslobodené od dane. Za odpovede ďakujem.

Počkaj, trochu tomu nechápem - životná poistka sa nededí!!!!!!!! AK osoba, ktorá mala uzatvorenú životnú poistku zomrela, tak oprávnená osoba (uvedená v poistke, ak taká osoba nie je, tak to robí oprávnený dedič) nahlási do poisťovne poistnú udalosť - smrť poisteného a poisťovňa vyplatí poistné plnenie oprávnenej osobe, alebo oprávnenému dedičovi. Táto suma nepodlieha dani z príjmu.

Takže upresni, ako si myslela to, že "zdedil životnú poistku"! Mal strýko živ. poistenie? Kto bol oprávnenou osobou? Je na poistke uvedená oprávnená osoba?

Ak sa pýtaš aj na daň z toho domu, tak keď sa tak dohodli na dedičskom konaní, že ostatných manžel vyplatí, tak ide o vysporiadanie dedičstva a peniaze, čo prijal od ostatných dedičov nepodliehajú dani z príjmu.
Jana Acsová
27.07.12,10:19
Manžel zdedil časť domu po strýkovi, po dedičnom konaní manžel sa rozhodol svoju časť predať ostatným
dedičom o oni ho vyplatili.

§ 9/1 Od dane je oslobodený príjem
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo ...

Toto oslobodenie nie je možné uplatniť na nehnuteľnosť zdedenú synovcom. Nie je to príbuzný v priamom rade.

Príjem z predaja nehnuteľnosti podlieha dani za predpokladu, že od jej nadobudnutia neuplynulo viac ako 5 rokov.
ivka70
27.07.12,10:23
po strykovi ....
a_je_to
27.07.12,10:46
§ 9/1 Od dane je oslobodený príjem
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo ...

Toto oslobodenie nie je možné uplatniť na nehnuteľnosť zdedenú synovcom. Nie je to príbuzný v priamom rade.

Príjem z predaja nehnuteľnosti podlieha dani za predpokladu, že od jej nadobudnutia neuplynulo viac ako 5 rokov.

Výborná odpoveď ... iba si skromne dovolím doplniť to, čo po prečítaní vzniklo u mňa najprv ako doplňujúca otázka. Daň zaplatí z ceny, ktorou je nehnuteľnosť ocenená v dedičskom rozhodnutí. Pri predaji ostatným dedičom platí daň iba z rozdielu medzi cenou z dedičského a z predaja. Ak bude vyššia, platí dań z rozdielu, ak bude rovnaká, alebo nebodaj nižšia, tak neplatí nič.
gabi333
30.07.12,10:47
Ahoj, ďakujem za odpovede a upresním veci. Manžel je na tej živ.poistke oprávnená osoba, a z odpovede mi vyplíva, že z tej poistky nemusí platiť daň.
V prípade toho domu je to tak, že manžel nevyplatil nikoho, svoju časť jednoducho predal
ostatným dedičom oni ho vyplatili. A podľa odpovedí vidím, že bude musieť podať danové priznanie a svoju časť zdaniť :-((. Len neviem ešte ak strýko nemal deti a ani manželku tak nemôže byť manžel príbuzný v priamom rade ? Za odpovede ďakujem všetkým
Kvaka
30.07.12,11:01
Ahoj, ďakujem za odpovede a upresním veci. Manžel je na tej živ.poistke oprávnená osoba, a z odpovede mi vyplíva, že z tej poistky nemusí platiť daň.
V prípade toho domu je to tak, že manžel nevyplatil nikoho, svoju časť jednoducho predal
ostatným dedičom oni ho vyplatili. A podľa odpovedí vidím, že bude musieť podať danové priznanie a svoju časť zdaniť :-((. Len neviem ešte ak strýko nemal deti a ani manželku tak nemôže byť manžel príbuzný v priamom rade ? Za odpovede ďakujem všetkým
Synovec nie je dedičom v priamom rade. Svoju časť zdaní tak, ako ti napísal a_je_to. Podať DP musí, ale cena jeho dedičského podielu bude v daňovom priznaní výdavkom. Takže ak zdedil časť domu napríklad za 5000€, následne to predal za 5000€, tak základ dane bude 0.
luja5
30.07.12,11:18
... Len neviem ešte ak strýko nemal deti a ani manželku tak nemôže byť manžel príbuzný v priamom rade ? Za odpovede ďakujem všetkým
Nemôže. Príbuznosť v priamom rade nie je daná tým, či strýko mal alebo nemal deti, ale je definovaná zákonom ;), konkrétne v § ust. 117 Obč. zákonníka, podľa ktorého u Tvojho manžela a jeho strýka ide o príbuzenstvo v pobočnom rade.
Kvaka
30.07.12,11:28
Ešte dodám, že dediči sú povinní oznámiť obci vznik daňovej povinnosti na daň z nehnuteľnosti. Oznamovacia povinnosť je do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, kedy nehnuteľnosť zdedili. Pri dedení sa vznik daňovej povinnosti viaže k dátumu právoplatnosti dedičského rozhodnutia. Pozri si § 18 ods. 3 zákona č. 582/2004. Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť, že oznámenie za všetkých spoluvlastníkov podá zástupca, ktorého si určia dohodou.
gabi333
31.07.12,09:03
Jasné, ďakujem Vám:)