samandjess0710
27.07.12,11:13
Moji rodicia (ktori spolu nezili ale vlastnili spolu nas byt) tento byt predali mojmu bratovi pred 5 rokmi. Na zaklade zmluvy moj brat bol povinny vyplatit nasho otca pri podpise and rovnaku ciastku splatit nasej matke do roka od podpisu kupno predajnej zmluvy. Ja tymto nemam ziadny narok na byt. Moj otec zomrel 2 roky po odpredaji - jeho ciastka isla na splatenie dlhov a alkohol. Problem je ze moj brat nikdy matku nevyplatil a taktiez matka mu dala polovicu sumy na vyplatenie otca, cim ziadne uspory na strane matky nezostali. Moj brat teraz zije s priatelkou v byte, ktora ma vacsi narok v pripade jeho smrti na tento byt, ako ja. Ako dlho po uzatvoreni kupno predajnej zmluvy by som ju mohla napadnut a aku pravdepodobnost uspechu by som mala?
mattto
27.07.12,09:24
ak by brat zomrel, pri dedení zo zákona by ste obaja patrili do tretej skupiny dedičov (§475 OZ) a dedili rovnakým dielom.

z toho čo píšeš, v podstate neexistuje dôvod neplatnosti právneho úkonu a ty nemáš dôvod sa domáhať tohto určenia. Resp. by do úvahy prichádzal zastieraný právny úkon (§39 OZ), kedy miesto darovania došlo k fingovanému predaju, išlo by o absolútnu neplatnosť právneho úkonu. Vlastník nehnuteľnosti má právo nakladať s predmetom vlastníctva, aj keď sa to ostatným môže zdať neférové. Z logického a ľudského hľadiska ťa rodina "obabrala", resp. brat získal oveľa väčší prospech ako ty, z právneho hľadiska je to viac-menej v poriadku, je to ich právo.
Ice dive
27.07.12,09:46
v podstate nie si ani zmluvnou stranou, t.j. nemôžeš napádať platnosť resp. neplatnosť kúpnopredajnej zmluvy, nakoľko nevieš ani dokázať či matka peniaze dostala alebo nie, brat by mohol tvrdiť, že matku vyplatil v hotovosti z priateľkiných peňazí a nepomôžeš si... najmä ak to bolo už pred 5 rokmi... napr. ak by to bolo krátko pred smrťou dalo by sa o tom diskutovať, že peniaze nemohla minúť tak kde sú...