zuleleja
27.07.12,13:29
Dobrý den

Vedeli by ste mi poradiť? Zhruba 2 roky som si platila DNP a bola aj zamestnaná.
Čakali sme druhé dieťa. Bábätko sa však vypýtalo na svet velmi skoro /na začiatku 7. mesiaca/
A pred pôrodom jeden mesiac som preležela v nemocnici na PN.
Nárok na materskú som samozrejme už mala. Mne však teraz nárok na poberanie materskej dávky už ukončili, aj ked nárok na MD je 34 týždnov, mne ho už ukončili po 28 týždnoch, nakolko sa tam zarátava 6 týždnov pred termínom pôrodu a práve týchto 6 týždnov som si kvôli nečakaným komplikáciam a predč. pôrodu nestihla vybrať.
Bol ich postup správny???

A ešte jedna otázka: od zač. Februára /neviem presne/ ako zvýšili platenie DNP som si ho prestala platiť, mám však ešte jedného syna s ktorým pôjdem na operáciu, mám nárok ísť na OČR? Som na MD, mladší má 7 a pol mesiaca.

Ďakujem.
Mila123
27.07.12,11:32
ak by si bola tehotná, plynula by ti ochranná doba, kt. by bola aj na PN či OČR.....
ale ak nie si tehotná, nemáš aktuálne poistenie tak žiaden nárok na dávky nemocenského poistenia ti nevzniká......
veronikasad
27.07.12,11:45
zuleleja, k druhej otázke.
31.1.2012 ti zo zákona zaniklo DNP. Podmienku 270 dní máš splnenú. Ak sa pred začiatkom OČR-ky prihlásiš v SP ako dobrovolne poistená osoba (celý balík poistenia), vznikne ti nárok na ošetrovné z minima. Nezabudni sa po skončení OČR-ky odhlásiť a zaplatiť alikv.časť poistného. Ošetrovné prepláca SP po dobu max. 10 kal.dní.
zuleleja
27.07.12,11:47
Tehotná nie som, takže teraz mi netrvá žiadna ochranná doba?
Katy a R
27.07.12,11:48
Dobrý den

Vedeli by ste mi poradiť? Zhruba 2 roky som si platila DNP a bola aj zamestnaná.
Čakali sme druhé dieťa. Bábätko sa však vypýtalo na svet velmi skoro /na začiatku 7. mesiaca/
A pred pôrodom jeden mesiac som preležela v nemocnici na PN.
Nárok na materskú som samozrejme už mala. Mne však teraz nárok na poberanie materskej dávky už ukončili, aj ked nárok na MD je 34 týždnov, mne ho už ukončili po 28 týždnoch, nakolko sa tam zarátava 6 týždnov pred termínom pôrodu a práve týchto 6 týždnov som si kvôli nečakaným komplikáciam a predč. pôrodu nestihla vybrať.
Bol ich postup správny???
...
Ďakujem.
ak pôrod nastal skôr, ako určil lekár - tak ich postup nebol správny ... treba sa odvolať !!
viď §48 odst 5 :eek:

ešte doplním k OL .. tá je 7 dní (ak nie si tehotná)
Mila123
27.07.12,11:50
Tehotná nie som, takže teraz mi netrvá žiadna ochranná doba?
ochranná doba bola 7 kalendárnych dní......ta uplynula...ale ako ti poradila Veronika, môžeš sa prihlásiť na DNP (celý balík)......
zuleleja
27.07.12,11:51
Prihlásiť sa mi asi neoplatí, len som chcela vedieť či môžem v SP niečo žiadať.
Ďakujem za odpovede.

A tá prvá otázka??? Je to taký ojedinelý prípad.............
veronikasad
27.07.12,11:55
Prihlásiť sa mi asi neoplatí, len som chcela vedieť či môžem v SP niečo žiadať.
Ďakujem za odpovede.

A tá prvá otázka??? Je to taký ojedinelý prípad.............
Prečo by sa ti neoplatilo prihlásiť ? Za jeden deň dobr.poistenia zaplatíš cca 4 € a za 10 dní dostaneš viac ako 60€, ak budeš postupovať tak ako som napísala. Počas poberania ošetrovného odvody neplatíš.
zuleleja
27.07.12,12:03
A neplatí mi tam nárok až po nejakom časovom trvaní, ako napr. pri tej MD, že až po 270 dnoch som mala nárok?

A dakujem aj za odpoved za prvú otázku. Ja som sa však už bola v stredu nahlásiť aj na UPSVaR, kvôli rodičovskému príspevku. Pretože materská mi platila len do 31.5.2012 a zistila som to tento týžden. Môžem ešte napísať to odvolanie?
Mila123
27.07.12,12:04
A neplatí mi tam nárok až po nejakom časovom trvaní, ako napr. pri tej MD, že až po 270 dnoch som mala nárok?

A dakujem aj za odpoved za prvú otázku. Ja som sa však už bola v stredu nahlásiť aj na UPSVaR, kvôli rodičovskému príspevku. Pretože materská mi platila len do 31.5.2012 a zistila som to tento týžden. Môžem ešte napísať to odvolanie?
nedostala si rozhodnutie o poberaní MD?
t.č. tých 270 dní máš splnených....
zuleleja
27.07.12,12:18
Teraz neviem či to bola otázka k 1., alebo 2. mojej otázke?
Myslíte rozhodnutie zo SP, alebo z UPSVaR?

Z UPSVa R som ešte rozhodnutie o poberaní rodič. príspevku nedostala a zo Soc. poisťovne mi dali potvrdenie o poberaní materskej dovolenky až túto stredu, ked som si ho bola pýtať, kvôli prihláseniu na UPSVaR.
Inak oficiálne mi zo SP neposlali nič.
Mila123
27.07.12,12:19
Teraz neviem či to bola otázka k 1., alebo 2. mojej otázke?
Myslíte rozhodnutie zo SP, alebo z UPSVaR?

Z UPSVa R som ešte rozhodnutie o poberaní rodič. príspevku nedostala a zo Soc. poisťovne mi dali potvrdenie o poberaní materskej dovolenky až túto stredu, ked som si ho bola pýtať, kvôli prihláseniu na UPSVaR.
Inak oficiálne mi zo SP neposlali nič.
SP ti mala doručiť rozhodnutie o priznaní MD......(zvyčajne to býva obyčajnou poštou a v termíne prvej platby MD)
zuleleja
27.07.12,12:53
Už som to konečne našla. Píšu , že platí do zániku nároku na materské a potom citujú & 48.
veronikasad
27.07.12,15:22
Už som to konečne našla. Píšu , že platí do zániku nároku na materské a potom citujú & 48.
Ak ešte nie je neskoro, tak sa voči rozhodnutiu SP odvolaj. Na teba sa vzťahuje § 48 odst. 5


§ 48
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 34. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará alebo je osamelá. Nárok na materské osamelej poistenkyni zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyni, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, nárok na materské zaniká uplynutím 43. týždňa od vzniku nároku na materské.

(4) Podmienka starostlivosti o narodené dieťa sa považuje za splnenú v období, v ktorom je dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia.

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 34.týždňa od vzniku nároku na materské; osamelá poistenkyňa má nárok na materské do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské a poistenkyňa, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské do konca 43. týždňa od vzniku nároku na materské.
zuleleja
07.08.12,14:48
Už som sa odvolala, aj my už volali, že sa stala chyba a rozdiel mi ešte doplatia.

Ďakujem za vaše rady, velmi ste mi pomohli.
Ďakujem .