imichalickova
27.07.12,14:07
Ahojte poraďáci. Je možné v priebehu roka prejsť z mesačného plátcu na kvartálneho? Obrat mal v roku 2011 nižší ako je 331 939,19 Eur. Klient sa až teraz sa rozhodol :rolleyes:, že by chcel prejsť z mesačného na kvartálneho plátcu DPH. O opačnom prípade viem, že sa to môže aj v priebehu roka, vždy ku kalendárnemu štvrťroku.
betka
30.07.12,10:35
§ 77
Zdaňovacie obdobie
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

Záver: On mal byť automaticky štvrťročným platiteľom bez oznámenia, na základe zákona. Ak ste mávali NO, možno by bol problém..... Ak ste mávali Vl.DP, problém s tým by nemal byť. Zbytočne by som na toto neupozorňovala a nechala by som to tak v roku 2012. V roku 2013 by som podala, ak spĺňam podmienku, 1/4-ročne. (mala som práve tento prípad, že som za jednu s.r.o. nepodala mes. DP, a prišla mi výzva na podanie DP za jan., feb. JA som tete povedala, že nie som povinná podať DP, odpoveď na výzvu som napísala automaticky 77/2, a nemáli sme ani povinnosť ohlásenia, ale uvedené obdobie je zo zákona.