martinap
17.02.06,15:01
Vedel by mi niekto poradit ako mam postupovat pri fakturacii inzercie v casopise? Napr. je firma, ktora inzeruje v kazdom cisle a ma objednavku na cely rok (fakturacia prebieha na kazde cislo zvlast). Doteraz som fakturovala zalohovo pred vydanim cisla a dátum zdanitelneho plnenia bol dátum prijatia platby a v ten deň som vystavila aj daňový doklad. Neviem ako to mam riesit teraz. Nasa uctovnicka mi povedala, ze mozem urobit danovy doklad aj pred vydanim casopisu, len neviem potom aky tam mam dat datum zdanitelneho plnenia. Ma vyznam robit zalohove faktury alebo mam hned urobit danovy doklad napr. 20.2.2006 a casopis vyjde az v marci? A bude to rovnake aj u takych firiem, ktore neinzeruju v kazdom cisle a dopredu neviem v ktorom cisle budu? Dakujem.
renča1
18.02.06,17:27
My máme tiež spísanú takúto zmluvu na celý rok a daň.doklad dostávame až pri úhrade inzercie. Napr.:
19.2.2005 - zaplatíme za inzerciu a týmto dňom nám vystaví daň.doklad i ked inzercia v novinách víde dňa napr: 21.2.2005. Ja by som to určite neriešila vystavovaním daň.dokladoch , ked ešte nie je isté, kedy si firma dá robiť inzerciu. Ak ste platiteľmi dph nemala vaša účtovníčka na mysli , že od prijatia zálohy ste povinný vystaviť vyúčtovaciu faktúru k dph?
Určite myslela na takýto daň.doklad, ktorý slúži u vás ako daň.povinnosť a u druhých, ako nárok na nadmer.odpočet, samozrejme ak ste platiteľmi dph.
KEJKA
18.02.06,18:03
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. .......

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. ..........

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca. ............... ................../krátene/
------------------------------
Dodanie inzercie je dodanie služby. Podľa zadania ide o inzerciu v každom časopise. Takže Zákon určuje len NAJNESKORŠÍ dátum dodania, resp. dátum daňovej povinnosti. Ktorýkoľvek skorší dátum je tiež správny, lebo je v súlade so zmluvou. Predpokladám, že v zmluve nie je nejaký dátum presne špecifikovaný. Takže vystavíte faktúru, odvoláte sa na zmluvu, či objednávku a žiadate platbu za službu - inzerciu v tom časopise, ktorý v tom mesiaci vyjde. Nemusíte čakať na platbu. V prípade služby dátum vystavenia = dátum dodania = dátum žiadosti o úhradu.
Vychádzam z toho, že cena je rovnaká a nevyžaduje nejaké zmeny či ďaľšie podrobnejšie podklady.