olafka
28.07.12,16:05
Muz ucinil v zaveti ako dedica svojho malolateho vnuka, cim vlastne vydedil vnukovu matku - svoju dceru. Predmetom dedicstva su peniaze ulozene na vkladnych knizkach v banke a nejake podiely z nehnutelnosti. Co so zdedenym majetkom v pripade, ze vnuk este nie je plnolety? Spravovat jeho majetok by mala jeho (slobodna) matka(???), ale ako zabranit, aby ho do dovrsenia synovej plnoletosti nerozflakala? Myslim, ze spominany muz mal v spisani zavete urcit aj osobu, ktora ma vnukov zdedeny majetok spravovat do jeho dovrsenia plnoletosti (alebo sa mylim?), zvlast, ak ma podozrenie, ze vydedena dcera by na chlapcovo dedicstvo siahla, avsak na toto ho notarka akosi neupozornila. Zavet je uz spisany a ulozeny.
Dakujem za odpovede.
lujza.j
28.07.12,14:26
mohla si aj tuhttp://www.porada.sk/t165162-vydedenie.html pokračovať.....
Mária27
28.07.12,14:37
Dcéra sa môže domáhať svojho dedičstva, lebo je neopomenuteľný dedič. Podľa § 479 občianskeho zákonníka "Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov."
Ak zdedí majetok vnuk, matka bude môcť disponovať s jeho majetkom len so súhlasom súdu, pokiaľ nejde o bežnú záležitosť.
olafka
28.07.12,14:59
"Ak zdedí majetok vnuk, matka bude môcť disponovať s jeho majetkom len so súhlasom súdu, pokiaľ nejde o bežnú záležitosť." Co to znamena? Dakujem za odpoved.
Paťulo Hrvol
28.07.12,15:44
Ospravedlňujem sa, že zasahujem do tejto témy, chcem sa spýtať jednu otázku a nechcem zbytočne vytvárať novú tému.
Moja otázka znie:
Existuje nejaký dokument, ktorým by som bol z mojej strany zbavený dedenia po mojich rodičoch? Nemám záujem, aby ma v budúcnosti niekto otravoval s nejakým dedením po mojich rodičoch, rád by som mal od nich pokoj a nepočul o nich.
Ďakujem za odpoveď
myara
28.07.12,15:55
Ospravedlňujem sa, že zasahujem do tejto témy, chcem sa spýtať jednu otázku a nechcem zbytočne vytvárať novú tému.
Moja otázka znie:
Existuje nejaký dokument, ktorým by som bol z mojej strany zbavený dedenia po mojich rodičoch? Nemám záujem, aby ma v budúcnosti niekto otravoval s nejakým dedením po mojich rodičoch, rád by som mal od nich pokoj a nepočul o nich.
Ďakujem za odpoveď


nic take nie je, jedine ze by ta oni vydedili (da sa len zo zakonnych dovodov, ktore najdes v Obcianskom zakonniku), ak to neurobia, tak budes osloveny v pripade ich smrti, lebo si neopomenutelny dedic
kazdopadne mozes dedicstvo vzdy odmietnut
draik
28.07.12,20:49
"Ak zdedí majetok vnuk, matka bude môcť disponovať s jeho majetkom len so súhlasom súdu, pokiaľ nejde o bežnú záležitosť." Co to znamena? Dakujem za odpoved.
Napríklad na predaj, darovanie, založenie, zriadenie vecného bremena a pod. bude potrebný súhlas súdu.